Przyłbica spawalnicza - Jaką wybrać?

2
PRZYŁBICA SPAWALNICZA - JAKĄ WYBRAĆ?

Jaka przyłbica spawalnicza?

Każdy spawacz powinien zaopatrzyć się w przyłbicę spawalniczą, aby ochronić twarz i oczy przed iskrami, a także promieniowaniem ultrafioletowym i rentgenowskim (jego źródłem jest łuk). Ponieważ przyłbice są dostępne w wielu różnych kolorach i wzorach, mamy możliwość dodania do swojego stroju ciekawego, oryginalnego akcentu. W tym tekście doradzamy, jak znaleźć dobry produkt. Podpowiemy też, jakie rodzaje przyłbic wyróżniamy i jakie są ich najważniejsze parametry.

Po co nam przyłbica spawalnicza?

Wykonywanie zawodu spawacza wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Na nasze zdrowie mogą oddziaływać negatywnie wydzielające się podczas pracy dymy spawalnicze. Wiele osób narzeka też na uporczywy ból pleców, nóg i rąk, który spowodowany jest przyjęciem niezbyt wygodnej pozycji. Bardzo dużym zagrożeniem są też odpryskujące, rozgrzane do wysokiej temperatury kawałki metalu, które mogą poparzyć skórę twarzy lub wpaść do oczu, doprowadzając niekiedy do utraty wzroku. Warto zdać sobie również sprawę z tego, że w czasie spawania łukiem elektrycznym dochodzi do emitowania promieniowania rentgenowskiego i ultrafioletowego – to także może mieć negatywny wpływ na nasze oczy. Dobrze dobrana przyłbica spawalnicza pozwala skutecznie zapobiec pogorszeniu się zdrowia w wyniku ciągłego narażania się na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Produkt ten zaliczany jest do najważniejszych elementów stroju spawacza, bez którego nie powinno się rozpoczynać pracy.

Jakie są rodzaje przyłbic spawalniczych?

Przyłbice spawalnicze dzielimy na pasywne i automatyczne. Te pierwsze mają barwione szkło o stałym, właściwie dobranym poziomie przyciemnienia. Model pasywny należy nałożyć na głowę i opuścić przed zajarzeniem łuku. Przyłbicę możemy zdjąć w momencie zakończenia pracy. Jedną z największych zalet tego typu produktów jest niska cena. Niektórzy spawacze uważają jednak, że maska pasywna może utrudniać pracę, ponieważ chcąc co pewien czas sprawdzać postępy spawania, musimy wciąż ją podnosić i ponownie zakładać. Częste powtarzanie tych czynności przyczynia się do większego zmęczenia, może też powodować irytację.

spawarki inwertorowe

Spawarka inwertorowa w sklepie Alweld.pl

Maski automatyczne wyposażone są w filtr z możliwością regulacji przyciemnienia podczas spawania. To bardziej profesjonalne i zaawansowane przyłbice, które w sposób ciągły chronią przed negatywnymi skutkami działania promieniowania. Mogą one przyciemniać się do określonego stopnia bardzo szybko, w ciągu ułamka sekundy. Jest to możliwe za sprawą wykorzystania ciekłokrystalicznej technologii. Podczas spawania nie musimy ciągle podnosić i nasuwać maski na twarz, dlatego mamy dwie wolne ręce, możemy też w łatwiejszy sposób kontrolować spoinę. Modele automatyczne są droższe, jednak mogą znacząco podnosić komfort pracy, co docenią zawodowi spawacze. Modele te wyposażone są w filtr AFD (Auto Darkening Filter), którego podstawowymi elementami są wyświetlacz LCD i detektory łuku.

Parametry przyłbicy spawalniczej

Stosowanie przyłbicy spawalniczej podnosi nasze bezpieczeństwo, ale nie tylko. Maska zwiększa również jakość naszej pracy. Dobrze dobrany produkt to taki, który ma właściwą klasę optyczną, a więc zapewnia poprawny widok. Model, który jest za ciemny lub nie gwarantuje stabilnego poziomu jasności, powoduje dyskomfort, co może również przyczyniać się do uzyskania złej jakości spoiny.

Na podstawie normy EN 379 wprowadzono ranking klas optycznych przyłbic, który obejmuje 4 kategorie:

  • klasa optyczna (dokładność widoku) – to ocena zniekształcenia obrazu podczas patrzenia przez przyłbicę;
  • rozproszenie światła – pozwala na sprawdzenie, czy w szkle wkładu znajdują się produkcyjne zanieczyszczenia;
  • różnice w przepuszczalności światła – obejmują zdolności samościemniające soczewek, a także stałe ściemnianie na powierzchni soczewki;
  • zależność kąta na przepuszczalność światła – określa czystość widoku pod wieloma różnymi kątami.

 spawarka migomat

Spawarka migomat - w sklepie Allweld.pl

Zastosowane wkłady filtra ocenia się w skali od 1 do 3, przy czym 1 to wynik idealny. Najlepszą oceną w wymienionych wyżej kategoriach będzie więc: 1/1/1/1. Takie oznaczenie świadczy o tym, że przyłbica zapewnia jednolity, stabilny widok, pozbawiony zakłóceń i zanieczyszczeń. Jest to bezpieczny dla oczu produkt, ponieważ brak zanieczyszczonej powierzchni zapobiega nadmiernemu wysilaniu oczu, aby np. móc dokładnie przyjrzeć się spoinie.

 

Sensory w przyłbicach

Przyłbice automatyczne mogą być wyposażone w 2, 3, a nawet 4 sensory łuku. Liczba czujników ma znaczący wpływ na precyzję wykrywania łuku od minimalnych wartości. To właśnie sensory przyczyniają się do zaciemnienia ekranu, ponieważ w momencie rozpoczęcia spawania wysyłają sygnał elektryczny zasilający wyświetlacz LCD. Przy większej liczbie detektorów znacząco zmniejsza się ryzyko, że maska nie przyciemni się do wymaganego stopnia lub zrobi to zbyt wolno.

Przyłbice samościemniające mogą być wyposażone w kilka dodatkowych, praktycznych funkcji i rozwiązań. Są to:

  • funkcja szlifowania GRIND – pozwala na ustawienie filtra AFD w pozycji „jasny” na czas szlifowania. To zapobiega zaciemnianiu widoku na skutek pulsującego podczas pracy światła. Stopień zaciemnienia w tym trybie to zwykle 4 DIN;
  • funkcja opóźnienia DELAY TIME – umożliwia określenie czasu opóźnienia, z jakim filtr AFD przełącza się ze stanu ciemnego na jasny. Możemy w ten sposób uniknąć krótkotrwałego oślepienia;
  • regulacja kąta detekcji SENSITIVITY – daje nam możliwość dopasowania kąta detekcji, biorąc pod uwagę miejsce i metodę spawania. Zmniejsza to prawdopodobieństwo przypadkowego zaciemnienia AFD spowodowanego np. przez pojawienie się światła na sąsiednim stanowisku spawalniczym;
  • gwarancja naturalnych kolorów TRUE COLOR / NATURAL COLOR – zastosowany w przyłbicy wizjer powinien zapewniać nam wyraźny, ale też naturalny widok, umożliwiający obserwację jeziorka spawalniczego w rzeczywistych barwach. Gwarantuje to lepszą kontrolę prac spawalniczych;
  • możliwość regulacji dopasowania – na zakładanej na głowie opasce powinno znaleźć się pokrętło pozwalające na zmniejszenie lub zwiększenie obwodu, a także regulacja głębokości nagłowia. To powoduje, że przyłbica nie zsuwa się ani nadmiernie nie uciska. Często możemy też regulować odległość, jaka dzieli przyłbicę i twarz, aby zwiększyć komfort noszenia.

Kolejny wyjątkowo ważny parametr przyłbic to pole widzenia, na który wpływa rozmiar kasety filtra. W tej kwestii istotną rolę odgrywają nasze preferencje, jednak im większe mamy aktywne pole widzenia, tym lepszy i wyraźniejszy możemy sobie zapewnić widok (co może mieć wpływ na jakość wykonanej pracy). Dla modeli przeznaczonych dla profesjonalistów minimalne wymiary kasety filtra wynoszą ok. 65 mm x 100 mm, lecz dla podstawowych prac wystarczy kaseta z filtrem 50 mm x 100 mm.

 Wizjer przyłbicy spawalniczek profesjonalnej

Porównanie pola widzenia profesjonalnych przyłbic Speedglas. Model 9100V z polem widzenia 45x93 mm, model 9100X z powiększonym filtrem o wymiarach 54x107mm oraz największy z serii 9100XX o wymiarach 73x107mm. Większy wizjer znacząco wpływa na komfort pracy. Widoczna różnica umożliwia spawaczowi obserwowanie nie tylko wąskiego pola spawanego materiału, ale większego obszaru pracy.       

Jak dobrać przyłbicę spawalniczą?

Za podstawowy parametr przyłbic spawalniczych uznawany jest poziom zaciemnienia, który możemy nastawić na masce. Zależy on od metody i prądu spawania. Modele z wąskim zakresem regulacji dobrze nadają się do pracy w średnim zakresie prądowym. Jednak osoby spawające w szerokim zakresie prądowym powinny poszukać przyłbicy pozwalającej na bardziej precyzyjną regulację. Szeroka skala poziomu przyciemniania sprawia, że niezależnie od metody spawania, zapewniamy sobie wysoki poziom ochrony. Zwykle możemy wybrać zaciemnienie na poziomie od 6 DIN do 9 DIN, maksymalnie 13 DIN, odpowiedniego przy spawaniu prądem o natężeniu ponad 350 A. Dobór poziomu zaciemnienia zależy też od stanu naszego wzroku. Osoby widzące gorzej zwykle ustawiają nieco mniejsze wartości, podczas gdy spawacze bez problemów z widzeniem wybierają wyższy stopień zaciemnienia.

 Tabela stopni zaciamniania przylbica Sherman

Przykładowa tabela doboru stopnia zaciemniania przyłbicy spawalniczej V4 Sherman. Zapewnia ona szeroki zakres regulacji 4-8 lub 9-13 DIN oraz najwyższą klasę optyczną.  

Wybór poziomu zaciemnienia maski to jednak nie wszystko. Szukając idealnej dla siebie przyłbicy, należy zastanowić się, jak często zamierzamy z niej korzystać i jaki charakter ma nasza praca. Jeśli spawaniem zajmujemy się sporadycznie, w celach hobbystycznych, wystarczający może okazać się niedrogi, prosty model. Profesjonalnym spawaczom zaleca się zakup bardziej zaawansowanej przyłbicy.

Jaka przyłbica do spawania MMA, MIG i TIG?

Dobór maski spawalniczej zależy od metody spawania. Przy technikach MMA i MIG wybór odpowiedniej przyłbicy wydaje się być nieco łatwiejszy. Wszystko przez to, że wystarczy nam model z 2 sensorami, regulacją czasu i stopnia zaciemnienia. W przypadku spawania metodą TIG trzeba się zastanowić, czy do pracy często wykorzystujemy opcję PULS, która zakłóca prawidłowe zaciemnianie maski (zwłaszcza w tańszych produktach) - przyłbica może niespodziewanie rozjaśnić się w trakcie spawania i zostaniemy oślepieni przez błysk łuku. Przy metodzie TIG polecane są modele w klasie min. 1/1/1/2, najlepiej z 4 czujnikami.

Modele z nawiewem powietrza

Przyłbica z nawiewem powietrza umożliwia ochronę nie tylko oczu i twarzy, ale też dróg oddechowych. Taki produkt wyposażony jest w specjalny filtr, którego przepływ powietrza może wynSpeedglas przyłbica z nawiewem Allweld

osić ponad 200 l/min. Maska z wentylacją przydaje się podczas spawania w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie dostęp do świeżego powietrza jest utrudniony oraz gdy w czasie pracy jesteśmy narażeni na wdychanie szkodliwych dymów i pyłów (dotyczy to np. spawania stali nierdzewnej i aluminium). Co ważne, nawiew może nam dostarczać przefiltrowane powietrze nieustannie przez długi czas (często ponad 8 godzin).

 

Ochrona dróg oddechowych przy spawaniu w słabo wentylowanych miejscach lub ryzykiem powstania dużej ilości pyłów jest konieczna do tego, aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych (pylicy, astmy i raka płuc). Jeżeli jednak przyłbica z nawiewem powietrza jest zbyt dużym wydatkiem, możemy zastosować maskę przeciwpyłową (jednorazową lub wielokrotnego użytku, z wymiennymi filtrami).

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (2)

21 marca 2020

Zastanawia mnie czy ten wizjer ma okres przydatności duze ilości promieni wypalają filtr ochronny. Co ile czasu zmieniamy

14 stycznia 2021

No fajnie wszystko opisane, ale brakuje najważniejszej rzeczy. Przyłbicę która ma zaciemnienie 9-13 można kupić już nawet za 40 zł, ale naprawdę nie życzę nikomu nabrania się na coś takiego, bo nie będize trzymać parametrów, a zapewnienia producenta można sobie wsadzić w .... między bajki. Ja osobiście szukam przyłbicy w miarę taniej, ale zapewniającej maksymalną ochronę wzroku, a więc takiej, która faktycznie sciemnia tak jak jest napisane w instrukcji, a nie taką której tylko producent ściemnia. Taką która chroni całkowicie przed UV i IR. Niestety o tym to dowiem się dopiero po uszkodzeniu sobie wzroku, a wolałbym tego uniknąć. Takie oczywiste rzeczy jak tutaj to można wszędzie przeczytać, a nigdzie nie piszą co faktycznie jest dobre i jak to sprawdzić. A nie każdy potrzebuje przyłbice z nawiewem, filtrem, mp3, dvd i hiv :P

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium