PWM Modulacja szerokości Impulsu Słownik Spawacza

0
PWM MODULACJA SZEROKOŚCI IMPULSU SŁOWNIK SPAWACZA | BLOG ALLWELD

PWM (Pulse Width Modulation) zaawansowana technologia w spawarce!

Technologia PWM znajduje zastosowanie m.in. w przetwornicach impulsowych. Dzięki niej możliwe jest sterowanie silnikiem prądu stałego lub jasności świecenia diod LED. Wspomniana technologia występuje także w spawarkach. PWM wspomaga działanie falownika, czyli jednego z elementów zasilacza impulsowego dzięki temu możliwe jest wytworzenie bardzo dużej energii elektrycznej!

 

Czym jest PWM?

Technologia PWM znajduje zastosowanie m.in. w przetwornicach impulsowych. Dzięki niej możliwe jest sterowanie silnikiem prądu stałego lub jasności świecenia diod LED. W telekomunikacji cyfrowej wspomnianą technologię wykorzystuje się jako jedną z metod modulacji sygnału cyfrowego. Co to jest PWM i do czego służy?

 

Technologia PWM – definicja

PWM (Pulse Width Modulation) – to inaczej modulacja szerokości impulsu, czyli metoda regulacji sygnału napięciowego lub prądowego o stałej częstotliwości i amplitudzie. Technologia ta pozwala na dostarczenie do urządzenia mniejszej ilości energii w określonym czasie. To umożliwia regulację jasności lub prędkości działania. PWM zasila urządzenie bezpośrednio lub poprzez filtr dolnoprzepustowy, którego zadaniem jest wygładzenie zmian natężenia napięcia i prądu elektrycznego.

 

Gdzie wykorzystuje się PWM?

Technologia PWM znajduje zastosowanie przede wszystkim w zasilaczach impulsowych, układach sterujących pracą silników elektrycznych, a także we wzmacniaczach impulsowych. W przypadku, gdy źródło energii dostarcza napięcie stałe, PWM zlokalizowane w falowniku umożliwia zasilanie urządzeń, które pracują pod napięciem przemiennym. Jeżeli źródło energii dostarcza napięcie przemienne (z częstotliwością dostosowaną do warunków pracy), PWM wykorzystuje się w przetwornicach częstotliwości.

Wspomniana technologia występuje także w spawarkach. PWM wspomaga działanie falownika, czyli jednego z elementów zasilacza impulsowego. Dzięki temu możliwe jest wytworzenie bardzo dużej energii elektrycznej, którą wykorzystuje się do spawania. Za sprawą technologii PWM zwiększa się wydajność urządzenia. Jednocześnie zmniejsza się waga i objętość centralnego transformatora.

 

Jakie są najważniejsze parametry PWM?

Jednym z najważniejszych parametrów PWM jest szybkość działania, czyli częstotliwość, w której mieszczą się czasy włączenia i wyłączenia urządzenia. Od tego parametru zależy płynność pracy sprzętu. Przykładowo, jeśli częstotliwość ma wartość 400 Hz, oznacza to, że PWM włącza i wyłącza urządzenie 400 razy na sekundę.

Kolejny istotny parametr to wypełnienie. Jego wartość daje informację o tym, przez jaki czas, biorąc pod uwagę jeden cykl włączenia i wyłączenia, PWM pozostaje w stanie wysokim. Dla przykładu, wypełnienie 75% oznacza, że przez 3/4 czasu urządzenie pozostaje włączone.

Ostatnim parametrem jest czas impulsu, który pozwala określić, ile trwa impuls włączenia. Biorąc pod uwagę częstotliwość (400 Hz), można szybko obliczyć, że czas całej fali PWM trwa: 1/400 = 0,0025 s. Z kolei czas impulsu przy wypełnieniu zajmującym 75% wynosi: 0,0025*75% = 0,001875 s.

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium