Cykl pracy spawarki - czym jest i co oznacza?

4
Cykl pracy spawarki - czym jest i co oznacza?

Kupując spawarkę, należy sprawdzić jej kilka istotnych parametrów. Wśród nich możemy wymienić zasilanie, zakres prądu spawania, a także cykl pracy, który czasami jest błędnie rozumiany. Jak się okazuje, to właśnie on odgrywa ważną rolę przy podejmowaniu decyzji, który sprzęt jest najlepszy. Z tego względu postanowiliśmy wyjaśnić, co to jest cykl pracy spawarki.

Cykl pracy spawarki - czym jest i jak się go wyznacza?

Cykl pracy to ważny parametr, ponieważ w dużej mierze to on informuje o możliwościach spawarki. Jest on wyznaczany dla 10-minutowego przedziału czasowego dzielonego na dwa odcinki:

  1. dopuszczalny maksymalny czas nieprzerwanej pracy urządzenia spawalniczego pod zadanym obciążeniem;
  2. czas przerwy w pracy urządzenia, który jest potrzebny do jego ostygnięcia.

Cykl pracy spawarki wyraża się w procentach, czyli np. 20%, 35% czy 60%. Na jego podstawie dowiadujemy się, ile procent czasu z przedziału wynoszącego 10 minut możemy bez przerwy spawać prądem o określonym obciążeniu. Przeważnie cykl pracy jest podawany dla maksymalnego prądu urządzenia. Razem ze spadkiem jego natężenia wartość cyklu wzrasta.

Cykl pracy a temperatura otoczenia

Tabliczka znamionowa 208 Alu SynergiaPodczas wyznaczania cyklu pracy producenci spawarek powinni uwzględnić obowiązującą od dłuższego czasu normę. Wtedy wartość tego parametru określana jest przy temperaturze otoczenia równej 40 st. C. Niektóre marki nie podporządkowują się tej normie i wyznaczają cykl pracy przy niższej temperaturze, wynoszącej ok. 20 st. C. oraz w czasie obciążenia równym 5, a nie 10 minut. To powoduje, że pojawia się duża rozbieżność pomiędzy opisem producenta, a możliwościami spawarki sprawdzonymi w praktyce.

Co ważne, nie powinno się kupować urządzeń spawalniczych, w opisie których nie jest uwzględniony cykl pracy, bo może się okazać, że nie są dobrze przystosowane do określonych zastosowań. Miejmy także na uwadze, że temperatura w warsztacie czy innym miejscu nie zawsze wynosi 40 st. C, poza tym w czasie spawania często dochodzi do krótkich przerw (co jest związane np. z przygotowaniem materiału). Z tego względu zdarza się, że spawarka może pracować nieco dłużej, niż wynika to z podanego przez producenta cyklu pracy.

Sprawność spawarki a cykl pracy

Każdy sprzęt zasilany energią elektryczną ma określoną sprawność. Parametr ten definiuje się jako stosunek energii oddanej do energii pobranej. W urządzeniach przetwarzających energię elektryczną część pobieranej mocy idzie na straty - sprawność wyznacza, jak duża ona jest. Potocznie tym określeniem wyraża się cykl pracy, ale nie są to jednoznaczne pojęcia (choć oba parametry podawane są w procentach).

Jaki cykl pracy powinna mieć spawarka?

Aby być zadowolonym z zakupu spawarki, trzeba pamiętać, że cykl pracy musi być dostosowany do rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli potrzebujemy urządzenia do użytku hobbystycznego czy amatorskiego, w zupełności wystarczy spawarka z cyklem wynoszącym 20% lub nieco więcej. Jednak spawarka wykorzystywana w warsztacie czy celach zarobkowych powinna mieć cykl pracy minimum 40%. W przypadku modeli przeznaczonych dla profesjonalistów zalecana wartość tego parametru to 50% lub więcej. 

Cykle pracy spawarek

 

Cykl pracy a moc spawarki

Poza cyklem pracy spawarki zawsze powinno się też sprawdzić inne parametry, takie jak moc. Dzięki temu znalezienie urządzenia zapewniającego efektywną i komfortową pracę będzie łatwiejsze. Wspomnieliśmy o tym, jaki powinien być minimalny cykl pracy dla spawarek przeznaczonych do konkretnych zastosowań. Niemniej jednak czasem można zdecydować się na zakup modelu o mniejszym cyklu pracy, niż jest to zalecane, pod warunkiem, że będzie miał większą moc.

Warto pamiętać, że cykl pracy najczęściej jest podawany dla maksymalnego prądu spawania, przykładowo 40% przy 200 A. Jednak jeśli nieco  zmniejszymy prąd, wówczas cykl pracy zwiększa się. Tak jest m.in. w przypadku migomatów z funkcją synergii, takich jak WELDMAN MIG TEC 200 SYNERGY, IDEAL 215 SYNERGIC czy cieszącego się dużą popularnością MAGNUM MIG MAG 208 ALU SYNERGIA V2. Dla maksymalnego prądu spawania ich cykl pracy jest niższy (25-40%), ale dla materiałów grubości 3-5 mm wynosi on już 100%.

Przykłady migomatów z funkcją Synergii

Przykłady migomatów z funkcją Synergii (od lewej): Ideal 215 Synergic, Weldman MIG TEC 200 Synergy, Magnum 208 ALU Synergia V2, 

 

Po jakim czasie spawarka o danym cyklu pracy się wyłączy?


Jeśli cykl pracy spawarki to 35%, w 10-minutowym odcinku czasu 3,5 minuty przypada na spawanie, a 6,5 minuty na ostygnięcie urządzenia. Jego nadmierne wydłużenie może przyczynić się do uaktywnienia układu zabezpieczenia termicznego, a tym samym wyłączenia spawarki. Co ciekawe, w przypadku nowoczesnych urządzeń inwertorowych do tego nie dochodzi. W sytuacji, gdy taka spawarka pracuje dłużej niż wyznaczony cykl pracy, to prąd spawania jest przez nią obniżany. To zapobiega przegrzaniu urządzenia.

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

Komentarze do wpisu (4)

27 listopada 2019

Bardzo rzeczowy, napisany zrozumiałym językiem tekst. Wyjaśnia wszystko w tym temacie. Dzięki za przypomnienie. Dlaczego przypomnienie? Ponieważ w 1974 roku została mi zadana dodatkowa praca przez wykładowcę technologii, w której miałem opisać wszystkie dostępne techniki spawania z objaśnieniami, rysunkami itd. Podobno potem służyła jako skrypt dla studentów Politechniki Warszawskiej. Ja wówczas byłem rok przed obroną pracy dyplomowej w technikum. Dlatego po tylu latach jest to dla mnie przypomnienie. Ale dzięki za tak zwięzły, rzeczowy teksy

14 maja 2020

Bardzo dobry poradnik. Dzięki niemu można dobrać spawarkę do swoich potrzeb i zaoszczędzić pieniądze - nie kupując urządzenia zbyt słabego lub zbyt mocnego.

10 stycznia 2021

Artykuł bardzo pomocny przed zakupem, gdy jest dylemat przy wyborze spawarki. Bardzo dziękuję za poświęcony czas na tworzeniu tego typu artykułuów.

20 listopada 2022

Czy mozna spawac elektroda 3,2mm pradem 30 A Pytam bo pomimo antictick klei bardzo jak sie dotknie invertorem A tymi 1,6 mm to tylko dziury wypala i duzo i drogo wychodzi

Blog kategorie
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium