Powyższe pytanie jest często zadawane przez klientów, zwłaszcza jeżeli użytkownik będzie miał pierwszy raz styczność z przecinarką plazmową. Przede wszystkim, typ zajarzenia (HF lub Blow Back) nie decydują o tym, czy kompresor będzie potrzebny. Dostarczenie odpowiedniej ilości gazu do urządzenia jest kluczowym czynnikiem, wpływającym na jakość cięcia oraz moc samego łuku. Każdy producent informuje swoich klientów o tym pod jakim ciśnieniem powinno być dostarczane powietrze, co jest już jedną z kluczowych kwestii w zakupie kompresora.
Ciśnienie robocze (bar) - każda przecinarka plazmowa w dokumentacji technicznej posiada zakres optymalnego ciśnienia jakie powinno być zapewnione dla urządzenia. Kolejnym ważnym parametrem jest wydajność podawana w ( l/min ) kompresora tzn. ile urządzenie potrafi dostarczyć powietrza w ciągu minuty. Kompresory z większą wydajnością posiadaję jednocześnie większy zbiornik na powietrze.
Tutaj dochodzi kolejny aspekt jak pojemność zbiornika (l). Jeżeli kompresor wybierany pod przecinarkę plazmową spełnia wymogi dla dolnego zakresu danych tego urządzenia, na przykładzie:
Przecinarka plazmowa o mocy 40 A
- Ciśnienie pracy 4-5,5 bar,
- Zapotrzebowanie na powietrze 110- 180 l/min
nasz kompresor jest w stanie wygenerować ciśnienie 5 bar przy wydajności kompresora na wyjściu 120 l/min wraz z zbiornikiem 50 l. Urządzenie przy takim zestawieniu będzie działać ale nasz kompresor bez chwili wytchnienia będzie w trybe pracy. Wpłynie to na szybkie wyeksploatowanie kompresora oraz problemy spowodowane zcięciem z racji na spadki ciśnienia dostarczanego powietrza.
W wyborze kompresora pamiętajmy aby nie kierować się tym że najważniejsze jest urządzenie tnące, ponieważ bez zapewnienia dobrego zespołu ucierpi w krótkim czasie zarówno przecinarka jak i kompresor, a nie na tym nam zależy, chyba że nasze cięcie będzie na tyle sporadyczne oraz odbywać się będzie w cyklu np. 1 min. cięcia; 9 min. przerwy. Wtedy nasz zespół z słabym kompresorem będzie wystarczający.
Ważne jest żeby przewidzieć do jakiej pracy będzie wykorzystywany palnik plazmowy - czy będzie to cięcie cienkich elementów bądź bardzo krótkich? Czy może jednak nasze urządzenie ma przeznaczenie przemysłowe lub warsztatowe, gdzie jego wydajność będzie poddawana próbie niejednokrotnie w pełnym cyklu? Pamiętajmy by nie przepłacić ale i również nie wykosztować się na serwis jeśli zastosujemy najsłabszy kompresor, a nasze cięcie będzie długie i wymagające.
Kompresor tłokowy (olejowy) czy bezolejowy?
Nurtujące pytanie, a różnica w cenie duża z racji na zastosowane technologie.
Bezolejowe kompresory są znacznie cichsze ale czy w warsztacie gdzie szum jest nieustanny, czy ma to naprawdę znaczenie?
Kompresory bezolejowe będą znacznie lepsze do zastosowania domowego czy garażowego, gdzie często na niewielkiej powierzchni znajduje się wiele urządzeń. Z racji na redukcję elementów które wykonują tarcie, ich praca jest znacznie cichsza niż w przypadku innych sprężarek.
Kompresor tłokowy, wymaga częstszej rewizji z racji na liczbę elementów współpracujących, gdzie elementy podczas pracy trą o swoją powierzchnię. Uszkodzenie zespołu pierścieni tłoka czy zarysowanie cylindra wpływa na to że w naszym powietrzu znajdować się będzie olej, co znacząco wpłynie na żywotność przecinarki. Sprężarki tłokowe są wydajniejsze oraz powszechniejsze, znajdziemy je w większej gamie mocy, wielkości czy wydajności. Zdecydowanie ich zastosowanie będzie bardziej przemysłowe/warsztatowe.
Wyróżniającym się urządzeniem jest kompresor śrubowy cechujący się niezawodnością, wysoką wydajnością cichszą pracą niż kompresor tłokowy. Takie urządzenia z racji na ich koszt oraz gabaryty z pewnością znajdują zastosowanie w fabrykach produkcyjnych, gdzie często zasila się całe linie różnych urządzeń, które wykorzystują sprężone powietrze.
Kompresory śrubowe z racji na ich dużą wydajność potrzebują również osuszacza powietrza, który jest potrzebny do prawidłowego działania całego układu.
W dzisiejszych czasach, gdzie chcemy posiadać urządzenia ALL in ONE, producenci dwoją się i troją aby stworzyć coś uniwersalnego. Znajdziemy takie przecinarki z zamontowanym małym kompresorem wewnątrz. Są to zdecydowanie produkty z przeznaczeniem do transportu do pracy w terenie, gdzie znalezienie gniazda nie stwarzałoby nam problemu ale zapewnienie sprężonego powietrza w pracy w terenie nie jest już tak łatwe. Takie urządzenia będą posiadać mniejszą moc i cykl pracy w porównaniu do standardowej plazmy ale ich mobilność często przewyższa to co daje nam możliwość dłuższego czy grubszego cięcia.
Podsumowując, jeśli nie wiesz jaki kompresor kupić dla swojego urządzenia, po pierwsze zastanów się jaki będzie zakres zastosowania dla Twojej przecinarki. Jeżeli kupiłeś już przecinarkę lub mierzysz się z jej zakupem, warto o dokładne zapoznanie się z danymi technicznymi w których znajdziemy informacje o zapotrzebowaniu na ciśnienie (bar) oraz wydajność urządzenia na wyjściu w (l/min). Kompresor znajdzie swoje zastosowanie z innymi urządzeniami, więc jest to urządzenie, które należy wybierać raczej z mocą lub wydajnością w zapasie.
Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:
- Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku
- Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu
- Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu
- Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu
- Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA
- Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych
- Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów
- Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych
Poradnik zakupowy:
- Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza
- Spawarka inwertorowa do 500 zł
- Spawarka inwertorowa do 1000 zł
- Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł
- Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb