Przecinarka Plazmowa - Jaką warto kupić?

1
PRZECINARKA PLAZMOWA - JAKĄ WARTO KUPIĆ?

Przecinarka plazmowa - Jaką warto kupić?

Plazma, którą często nazywa się gorącym stanem skupienia, zawiera dużą ilość ładunków elektrycznych. Technologia cięcia plazmą wykorzystywana jest przy elementach przewodzących prąd elektryczny – z aluminium i jego stopów, miedzi, mosiądzu, żeliwa, a także stali węglowych i stopowych. Czym wyróżnia się dobra przecinarka plazmowa? W naszym tekście znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o tym, czym jest cięcie plazmowe, jakie rodzaje zajarzeń łuku wyróżniamy oraz do czego możesz wykorzystać zakupiony sprzęt.

Co to jest plazma i jak wygląda technika cięcia plazmą?

Co to jest plazma? Plazma to zjonizowana materia, która ze względu na swoją strukturę przypomina gaz. To, co ją odróżnia, to wyższa jonizacja cząsteczek. Oznacza to, że w plazmie przeważają kationy (cząstki naładowane dodatnio) lub aniony (cząstki naładowane ujemnie). Materia ta przewodzi prąd elektryczny, a wraz ze wzrostem temperatury maleje jej opór.

Cięcie plazmowe – to technika, która polega na topieniu oraz wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia przy pomocy plazmowego łuku elektrycznego o dużej energii kinetycznej. Łuk ten jarzy się pomiędzy przecinanym materiałem a elektrodą nietopliwą. Plazma wytwarzana jest przy użyciu palnika przeznaczonego do cięcia plazmowego. Dochodzi do tego w wyniku przepuszczania strumienia sprężonego powietrza przez jarzący się łuk elektryczny, co powoduje jonizację oraz duże zagęszczenie mocy.

Podczas użytkowania przecinarki plazmowej cięty materiał topi się i jest wydmuchiwany ze szczeliny. Dzieje się tak, ponieważ technologia cięcia plazmą wykorzystuje wysoką temperaturę w jądrze łuku plazmowego (osiąga wartość 10 000-30 000 K) oraz dużą prędkość strumienia plazmy. Plazmotwórczy gaz, który jest powszechnie stosowany, to powietrze. W systemach plazmowych wysokociśnieniowych istnieje możliwość wykorzystania gazów technicznych, takich jak: azot, argon, wodór, dwutlenek węgla lub mieszaniny – argon i wodór oraz argon i hel.

Przecinarki plazmowe

Przecinarki Plazmowe w sklepie Allweld.pl

System plazmowy składa się z kilku elementów. Są to:

  • źródło prądu z układem sterowania, czyli przecinarka plazmowa,
  • palnik gazowy (uchwyt do cięcia plazmą),
  • przewód masowy z zaciskiem, który łączy cięty materiał ze źródłem prądu,
  • źródło gazu plazmowego oraz osłonowego, którym zazwyczaj jest sprężarka powietrza,
  • układ wodnego chłodzenia uchwytu, czyli chłodnica cieczy (opcjonalnie).

Do czego służy cięcie plazmowe?

Cięcie przecinarką plazmową znajduje zastosowanie podczas cięcia materiałów przewodzących prąd, najczęściej są to: aluminium, stal nierdzewna i czarna. Co ważne, technika ta nie wymaga wcześniejszego oczyszczenia materiału – dotyczy to zarówno zabrudzonych, jak i pomalowanych czy zardzewiałych powierzchni. Aby przecinarka plazmowa pracowała prawidłowo, wymagany jest tylko dobry kontakt elektryczny przewodu masowego z ciętym elementem. Plazmę możemy wykorzystać do cięcia rur, kształtowników, blach, a nawet siatki. Ręczne przecinarki, w zależności od mocy źródła, mogą przecinać blachy, których grubość wynosi do ok. 75 mm. Wysokoamperażowe, zaawansowane systemy są w stanie rozciąć materiał o grubości do 150 mm.

Przy pomocy palnika plazmowego jesteśmy w stanie wykonać kilka różnych typów cięć, a najbardziej popularne są:

  • cięcie podstawowe – zwykłe cięcie elementu od krawędzi,
  • cięcie szablonowe – przebijamy się w środku elementu, a później prowadzimy palnik wzdłuż wcześniej przygotowanego szablonu,
  • cięcie zautomatyzowane – po instalacji na stole CNC,
  • ukosowanie – palnik jest nachylony pod odpowiednim kątem, aby po odcięciu można było uzyskać pochyloną krawędź,
  • żłobienie – tworzenie regularnych wyżłobień w materiale (po zastosowaniu odpowiednich części eksploatacyjnych), co pozwala np. na usunięcie wadliwego spawu,
  • cięcie kilku blach jednocześnie – cięcie wielu blach w tym samym czasie, ułożonych w stos.

Zajarzenie Blow Back Spartus 105 Allweld

Rodzaje zajarzeń łuku

Jak już wspomnieliśmy, do cięcia plazmą wykorzystuje się łuk elektryczny. Do zajarzenia łuku dochodzi na kilka sposobów. Przecinarki plazmowe wyposażone są m.in. w kontaktowe zajarzenie łuku, do którego dochodzi na skutek dotknięcia elektrody do ciętego materiału.

Niektóre urządzenia pozwalają również na bezdotykowe zajarzenie łuku (HF-jonizator), polegające na tym, że za sprawą wbudowanego jonizatora dochodzi do zapłonu bez konieczności stykania elektrody z materiałem. Innym rodzajem zajarzenia łuku jest Blow Back, czyli tzw. łuk wsteczny. To metoda polegająca na przesunięciu elektrody do tyłu w momencie zajarzenia łuku, co wpływa na mniejsze zużycie elementów eksploatacyjnych i zminimalizowanie zakłóceń elektromagnetycznych, w porównaniu do zajarzenia HF.

 

Czym powinna charakteryzować się dobra przecinarka plazmowa?

Dostępne na rynku przecinarki plazmowe różnią się m.in. funkcjonalnością. Aby znaleźć dobry i niezawodny sprzęt, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. O możliwościach urządzenia decyduje głównie maksymalny prąd cięcia (amperaż), który daje informację o tym, jak gruby materiał może ciąć przecinarka i z jaką prędkością. Średnio maksymalny prąd cięcia wynosi 20-70 A, choć w przypadku mocniejszych urządzeń jest to nawet 100 A lub 200 A. Równie ważna jest maksymalna grubość cięcia, określana w dwóch wartościach: dla cięcia jakościowego (w miejscu rozcięcia powierzchnia materiału jest dobrej jakości) oraz cięcia rozdzielającego (materiał jest rozdzielany bez zachowania dobrej jakości krawędzi cięcia). Przy zakupie należy też sprawdzić cykl pracy, który jest określeniem procentowego udziału czasu pracy oraz odpoczynku przecinarki w 10-minutowym odcinku. Przerwy są potrzebne po to, aby przecinarka ostygła – urządzenie wyłącza się samoczynnie w momencie, gdy osiągnie próg temperaturowy. Przecinarka, która pracuje w cyklu 25%-35% nadaje się do półprofesjonalnego użytku. Sprzęty o sprawności 60%-100% przystosowane są do intensywnej eksploatacji, ponieważ wolniej się przegrzewają.

Stoły spawalnicze

Stoły spawalnicze w sklepie Allweld.pl

To jednak nie wszystko. Dobra przecinarka plazmowa wyróżnia się dodatkowo zastosowaniem gniazda EURO z odczepianym uchwytem, a także filtro-reduktorem powietrza, który oczyszcza sprężone powietrze z zanieczyszczeń i utrzymuje stałą wartość ciśnienia. Co więcej, przecinarka plazmowa powinna mieć wbudowany manometr, który umożliwia kontrolowanie ciśnienia powietrza podczas cięcia. Jeżeli chcemy zapewnić sobie komfortową pracę oraz zachować precyzję, wybierzmy urządzenie z cyfrowym wyświetlaczem prądu cięcia. Wtedy na pewno szybko ustawimy precyzyjną wartość prądu cięcia, dostosowując tym samym działanie sprzętu do rodzaju materiału.

Cyrkiel do przecinarki Allweld

Akcesoria do cięcia plazmą

Czasami standardowe elementy wyposażenia przecinarki nie wystarczą, aby zapewnić dokładne cięcie materiału. Warto więc zadbać o dodatkowe akcesoria, które mogą się przydać. Są to przede wszystkim cyrkle, które umożliwiają łatwe przygotowanie do cięcia okręgów o określonej średnicy. Stabilne cięcie, niezależnie od rodzaju powierzchni, gwarantują umieszczone na cyrklu przyssawki lub podstawa magnetyczna. Do ukosowania potrzebny jest z kolei specjalny zestaw, w którym znajduje się wózek, a także cyrkiel z regulacją kąta ukosowania. Z takimi akcesoriami bez wątpienia poprowadzimy cięcie pod odpowiednim kątem. Za sprawą cyrkla możliwe jest dokładne wycinanie skomplikowanych kształtów, które przy ręcznym cięciu najprawdopodobniej sprawiłyby nam problem. Niezbędny czasami okazuje się też zestaw do cięcia kontaktowego składający się z przystosowanych do tego dysz i osłony kapy palnika.

 

Plazmy używane do stołów i ploterów CNC

Systemy plazmowe są często instalowane na stołach CNC, które przeznaczone są do kształtowego, precyzyjnego cięcia metali. Urządzenia tego typu są wyposażone w zbiornik z wodą, który zapewnia skuteczną ochronę przed gazami i iskrami. Takie sprzęty wykorzystuje się głównie w różnego rodzaju przedsiębiorstwach – zarówno dużych, jak i średnich czy małych, specjalizujących się w produkcji i obróbce elementów wykonywanych z aluminium, stopów stali oraz innych metali.

Metoda cięcia plazmą CNC pozwala na cięcie materiałów o grubości ok. 30 mm, choć mocniejsze maszyny bardzo dobrze radzą sobie nawet z grubszymi metalami, do 60 mm (głównie blachami ze stali niskowęglowych). Szczególnie polecane są stoły CNC marki SPARTUS. Dużą popularnością cieszy się stół CNC SPARTUS PRO GLADIATOR 2050 CUT 105 PLASMA, który jest dedykowany małym i średnim przedsiębiorstwom. Sprzęt umożliwia precyzyjne cięcie blachy przy pomocy plazmowych palników. Jego powierzchnia robocza to: 1050 mm x 2050 mm. Stół dostępny jest w zestawie razem z przecinarką plazmową z serii SPARTUS PRO, mającą zintegrowane gniazdo sterowania CNC. Urządzenie jest zasilane z sieci trójfazowej 400 V, a jego maksymalny prąd cięcia to 100 A. Przecinarka nadaje się do cięcia wszystkich metali i innych materiałów przewodzących prąd elektryczny.

 

Wielofunkcyjne urządzenia spawalnicze

Niektórzy producenci oferują nam urządzenia spawalnicze, które można wykorzystać do wielu różnych prac. Przykładem jest spawarka inwerterowa TIG PLAZMA THF/CUT 240 AC/DC, przeznaczona do ręcznego, elektrycznego spawania metodą MMA, TIG, a także do ręcznego cięcia plazmą powietrzną elementów wykonanych z mosiądzu, stali węglowych, aluminium i jego stopów, żeliwa oraz innych metali przewodzących prąd elektryczny. Urządzenie wyróżnia się niewielkimi stratami mocy, wydajnością oraz małym zużyciem energii. Spawarka doskonale sprawdza się w warsztatach naprawczych, ślusarskich i przydomowych garażach, jak również w innych miejscach, gdzie wykonuje się prace spawalnicze oraz cięcia plazmowe. Sprawność sprzętu to 60%, maksymalny prąd cięcia to 40 A, a maksymalny prąd spawania wynosi 200 A, co oznacza, że jest to odpowiednie urządzenie do pół-profesjonalnego użytku.

 

Przecinarki plazmowe MAGNUM

Godne polecenia sprzęty do cięcia aluminium oraz innych metali to przecinarki marki MAGNUM. Urządzenia te wykorzystywane są w wielu przedsiębiorstwach, a użytkownicy chwalą je za niezawodność oraz bezproblemową obsługę.

Jednym z najbardziej popularnych i chętnie kupowanych modeli wspomnianej firmy jest przecinarka plazmowa MAGNUM PLASMA CUT 45 reduktor, przeznaczona do ręcznego i maszynowego cięcia plazmą powietrzną. Sprzęt umożliwia pracę w różnych pozycjach i trudno dostępnych miejscach. Maksymalny prąd cięcia urządzenia to 45 A, natomiast maksymalna grubość cięcia wynosi 12 mm. Przecinarka ma kompaktowe wymiary i jest lekka (waży 9 kg), a do tego dołączono do niej zestaw niezbędnych do pracy elementów: uchwyt plazmowy S-45 o długości 4 m, 5 elektrod zawirowujących, 5 dysz tnących i 3 m przewód masowy. Model ten jest polecany do różnych prac remontowych i warsztatowych oraz zakładów blacharsko-lakierniczych.

Urządzeniem idealnym do stosowania w ciężkich procesach produkcyjnych jest natomiast przecinarka SHERMAN CUTTER 90 HF PLASMA z prądem cięcia 85A. Sprawność sprzętu to 60%, a przybliżona jakość cięcia dla stali konstrukcyjnej wynosi 30 mm. Urządzenie waży 29 kg. Do największych zalet przecinarki zalicza się wysoką jakość cięcia materiału oraz bezstykowe zajarzenie łuku. Do kompletu dołączony są dysze tnące i elektrody zawirowujące do uchwytu. Model SHERMAN CUTTER 90 HF PLASMA jest wyposażony w filtro-reduktor powietrza, 6 m uchwyt plazmowy i 2 m przewód z zaciskiem masowym.

Proces cięcia plazmowego jest manualnie łatwiejszy niż spawanie, gdyż polega na właściwym przesuwaniu palnika wzdłuż linii cięcia, z zachowaniem odpowiedniej prędkości. Technika ta zapewnia małą szczelinę cięcia, a także dobrą jakość powierzchni cięcia. Poza tym podczas przecinania materiał nie podgrzewa się, co wiąże się z ograniczeniem zmian w jego strukturze. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwoli Ci wybrać odpowiednią przecinarkę plazmową, która ułatwi i przyspieszy pracę.

 

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (1)

13 kwietnia 2019

fajna maszyna lubię konkretny porządny i nie psujący się sprzęt hoć nie do końca stać mnie na niego....

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium