Jak wybrać spawarkę do domu lub warsztatu? Przewodnik zakupowy

1
5 CZYNNIKÓW POMOCNYCH W WYBORZE SPAWARKI - PRZEWODNIK ZAKUPOWY

Jaka spawarka do domu lub warsztatu?

Wiele osób myślących nad zakupem spawarki ma wątpliwości, które urządzenie wybrać. Sprzęty spawalnicze różnią się nie tylko gabarytami, ale też zasilaniem, amperażem, funkcjonalnością itp. Na co zwrócić uwagę przy zakupie spawarki? W tym artykule opisujemy pięć podstawowych czynników, które mają największy wpływ na wybór urządzenia. To na pewno pomoże Ci w podjęciu decyzji. Sprawdź, których kwestii nie możesz pominąć, kupując sprzęt do spawania.

Zasilanie spawarki

Dla niektórych osób zasilanie spawarki to jedno z poważniejszych ograniczeń technicznych. Wybór urządzenia w dużej mierze zależy od tego, jaką sieć mamy do dyspozycji. Wyróżniamy sprzęty 230 V i 400 V – te pierwsze podłącza się do sieci jednofazowej, a drugie do trójfazowej. Niektóre modele są międzyfazowe, co oznacza, że można przełączać je z 230 V na 400 V i odwrotnie. Sprawdź model SKANDI KRAFT! Niewłaściwe dopasowanie urządzenia pod tym względem spowoduje, że nie będzie działać.

Co właściwie oznacza jednofazowa i trójfazowa sieć? Układ o napięciu 230 V wykorzystywany jest w domach i innych budynkach o standardowym poziomie zużycia energii elektrycznej. Umożliwia on przesył mocy do 6 kW. Natomiast sieć trójfazowa to układ składający się z trzech obwodów elektrycznych naprzemiennego napięcia. To rozwiązanie konieczne do zastosowania w budynkach, gdzie korzysta się na raz z wielu różnych sprzętów. Przed zakupem spawarki należy więc sprawdzić sieć, jaką dysponujemy.

Zdarzają się też sytuacje, gdy musimy użyć spawarki na zewnątrz, a nie mamy możliwości podłączenia jej do prądu. Wtedy konieczne jest skorzystanie z agregatu prądotwórczego. Może on być wyposażony w gniazdo sieci jednofazowej lub/i trójfazowej.

 

Rodzaje wtyczek prądowych Allweld.pl

Zasilanie 230 V jest przeznaczone dla urządzeń o mniejszej mocy, przeważnie do 200 A. Sprzęty 400 V to te, które mają znacznie większą moc i są wykorzystywane w przemyśle oraz produkcji (ponad 250 A). Jeśli chodzi o spawarki międzyfazowe, czyli 230/400 V, to są idealnym wyborem dla osób, które chcą móc używać swojego urządzenia w każdym miejscu, niezależnie od napięcia sieci. Sprzęty te zwykle mają moc od 250 A do 300 A.

Warto zaznaczyć, że spawarka 230 V nie jest złym wyborem, ponieważ takie zasilanie jest wystarczające dla 200 A modeli. Dotyczy to spawarek inwertorowych, wyposażonych w tranzystory. Sprzęty mające transformator wymagają podłączenia do sieci 400 V (nawet te o mocy 160 A), ponieważ pobiera on więcej prądu, a to wpływa na mniejszą sprawność.

Prąd  i napięcie łuku spawarki

Kolejny niezwykle istotny parametr to prąd spawania, a dokładniej – amperaż oraz napięcie prądu. Powinniśmy dobrać spawarkę tak, aby była dopasowana do jakości instalacji elektrycznej, a także do intensywności jej wykorzystywania. Amperaż ma bezpośredni wpływ na moc urządzenia, decyduje również o możliwościach spawarki – im jest większy, tym grubsze materiały możemy spawać. Tanie sprzęty mają mały amperaż, do ok. 150 A. To modele hobbystyczne, idealne choćby do majsterkowania w domu. Bardziej doświadczeni spawacze mogą szybko się zorientować, że tego typu urządzenia mają ograniczone zastosowanie i nie nadają się do niektórych prac. Takim osobom polecamy sprzęty o amperażu od 200 do 250 A. Wykorzystuje się je do spawania średniej wielkości elementów, nierzadko znajdują zastosowanie w firmach produkcyjnych. Jaką spawarkę wybrać dla profesjonalistów? W tym przypadku najlepszym wyborem są modele o amperażu ponad 250 A. Z ich pomocą możliwe jest spawanie grubych materiałów, to dobre urządzenia nie tylko do prywatnego użytku – wykorzystuje się je w różnych gałęziach przemysłu.

Jeśli chodzi o napięcie prądu spawania, to jego wartość odgrywa ważną rolę w momencie zajarzenia łuku (w miarę jonizowania się przestrzeni łukowej zaczyna stopniowo spadać). To tzw. napięcie początkowe – jest zwiększone o wartość spadku napięcia w przewodach, spawarka powinna je mieć w biegu jałowym. Napięcie prądu dla elektrod topliwych ze stali wynosi od 40 V do 50 V (przy spawaniu prądem stałym) lub od 50 V do 90 V przy spawaniu prądem zmiennym. Po zajarzeniu łuku napięcie spada do ok. 30 V i utrzymuje się na tym poziomie podczas pracy. Wahania natężenia prądu na skutek zmian oporu w łuku nie mają wpływu na napięcie, przez co zapewnione jest trwałe jarzenie się łuku. 

Gabaryty spawarki

O gabarytach spawarki decyduje m.in. jej amperaż. Pod tym względem wyróżniamy urządzenia mobilne (do 200 A) oraz o znacznie większych wymiarach i bardziej profesjonalnym charakterze (i jednocześnie o większym amperażu, ponad 200 A). Te drugie są nieco trudniejsze w przenoszeniu, choć często są wyposażone w podwozie jezdne, aby w razie konieczności można było się z nimi bardziej komfortowo przemieszczać. Wózki spawalnicze w Allweld

Co więcej, profesjonalne spawarki na wózku i o dużym amperażu mają też wygodne półki i szuflady oraz wyznaczone miejsce na butlę z gazem spawalniczym. Pozwala to na bezpieczny transport urządzenia i całego osprzętu. Jednocześnie warto pamiętać, że modele o amperażu do 200 A są niewielkie i można je bez przeszkód przenosić w dłoniach, zabierać ze sobą do pracy w terenie, jak też użytkować wygodnie np. w przydomowym garażu. Warto pamiętać, że urządzenie przystosowane do pracy na zewnątrz powinno mieć solidną, odporną na uszkodzenia mechaniczne obudowę.

Jeśli mamy taką potrzebę, możemy sami dokupić wózek do spawarki, aby przemieszczanie się z nią było bardziej komfortowe. Tego typu produkty są solidne i z pewnością szybko się nie zniszczą, gdyż mają metalową, wytrzymałą konstrukcję. Wózki do sprzętów spawalniczych wyposażone są w kilka półek. Jedna z nich jest ustawiona pod kątem, na niej umieszcza się sprzęt (wtedy mamy nad nim lepszą kontrolę). Pozostałe półki pozwalają na ułożenie niezbędnego osprzętu tak, aby mieć do niego łatwy dostęp. Wózki mają też specjalne łańcuchy, w których umieszcza się butle gazowe. Takie rozwiązanie sprawia, że możemy wygodnie przenosić cały zestaw do spawania. Przeciętnie produkty te kosztują kilkaset złotych. 

Jaki producent spawarki?

W naszym sklepie można znaleźć spawarki najpopularniejszych obecnie producentów w branży spawalniczej. To, jakiej marki urządzenie kupujemy, ma niezwykle istotne znaczenie, tak samo, jak wspomniane wcześniej kwestie. Trzeba zwrócić uwagę m.in. na usługi gwarancyjne (jak też pogwarancyjne) i serwisowe. Dobrze jest wybrać urządzenie objęte gwarancją door-to-door, za sprawą której producent zobowiązuje się do naprawy usterki i ponosi koszty transportu zarówno do serwisu, jak i z powrotem do kupującego (w przypadku, gdy kupione urządzenie okazało się wadliwe z winy producenta). W tej sytuacji naszym zadaniem jest jedynie zapakowanie towaru razem z dokumentem gwarancyjnym i/lub dowodem zakupu oraz przekazanie paczki kurierowi. Powinniśmy mieć ponadto zapewniony kontakt z infolinią techniczną w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów ze spawarką, aby móc szybko je rozwiązać. 

Oferujemy też urządzenia producentów gwarantujących serwis dostępny 24 h/7, wraz z dojazdem do klienta oraz sprzętem zastępczym. To doskonała opcja dla dużych firm przemysłowych z wielozmianowym systemem pracy.

Nasz sklep oferuje więc urządzenia światowych marek. Wśród nich można wyróżnić:

  • Spawarki Paton

    to jeden z liderów w produkcji sprzętów spawalniczych w Europie. Spawarki Paton produkowane są w Zakładzie Wyposażenia Spawalniczego w Kijowie, który jest częścią Instytutu Elektrycznego Spawalnictwa imienia E.O. Patona, będącego trzecim co do wielkości na świecie. W ofercie tego producenta znajdziemy profesjonalne urządzenia, przystosowane nie tylko do użytku w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych, ale i do użytku prywatnego;

 - to marka rodem ze Skandynawii, stawiająca na jakość, funkcjonalność i wydajność urządzeń. SKANDI KRAFT powstało z pasji do spawania. Wizją marki jest pokazanie, że każdy może spawać. Zastosowane funkcji powodują, że urządzenia przeznaczone są zarówno dla osób początkujących, jak i doświadzonych przy pracy przemysłowej. 

  • Spawarki Magnum

    – to marka działająca głównie na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Oferowane przez nią spawarki wyróżniają się atrakcyjną ceną, wysoką sprawnością, niezawodnym działaniem i bogatym wyposażeniem. Sprzęty Magnum znajdują zastosowanie w małych i średnich warsztatach usługowych oraz dużych zakładach przemysłowych;
  • Spawarki Ideal

    – to polski producent sprzętów i akcesoriów spawalniczych. Oferowane przez niego urządzenia są chętnie wybierane przez miłośników majsterkowania, jak i doświadczonych spawaczy szukających profesjonalnego, dobrej jakości urządzenia;
  • Spawarki Sherman

    – to marka należąca do firmy Tecweld, w jej ofercie dostępne są proste spawarki MIG, MMA i TIG do użytku domowego oraz bardziej zaawansowane technologicznie, które ułatwiają pracę w warsztatach i serwisach.

Polecamy ponadto spawarki innych marek, które także można u nas znaleźć, m.in.: Spartus, GYS, Kuhtreiber, Tiger czy Trafilux

Zastosowanie

Spawarkę powinniśmy też dobierać pod kątem jej zastosowań. Standardowo urządzenia spawalnicze dzielimy na transformatorowe i inwertorowe, te drugie uznawane są za mniej awaryjne (choć jednocześnie są nieco droższe). Sprzęty inwertorowe są przystosowane do metody spawania MIG/MAG, MMA lub TIG. To, na którą z nich się zdecydujemy, uzależnione jest od kilku czynników, m.in. rodzaju spawanych materiałów.

Metody spawania MMA MIG MAG TIG

Metoda MIG/MAG jest obecnie najszerzej stosowana, szacuje się, że obejmuje ok. 65% przemysłowych łukowych metod spawania. MIG to skrót od Metal Inert Gas, tą nazwą określany jest proces spawania z wykorzystaniem gazu osłonowego, który jest chemicznie obojętny (hel, argon). MAG, czyli Metal Active Gas, to metoda spawania z wykorzystaniem gazu osłonowego lub mieszaniny gazów, które są chemicznie aktywne (np. argon + dwutlenek węgla). Metoda MIG/MAG to uniwersalna metoda spawania, zapewniająca dobrej jakości spoinę i niski koszt materiałów spawalniczych. Istnieje możliwość jej zautomatyzowania i zmechanizowania.

Do wad spawania migomatem zalicza się głównie to, że jakość spoiny uzależniona jest w dużym stopniu od samych umiejętności spawacza. Metodę MIG/MAG można wykorzystać do pracy z takimi materiałami jak: konstrukcyjne stale niestopowe, wysokostopowe i niskostopowe (MAG), aluminium, magnez, miedź i inne metale nieżelazne oraz ich stopy (MIG). Półautomat spawalniczy znajduje zastosowanie przy obróbce cienkich blach i w niemal wszystkich gałęziach przemysłu, np. przy wytwarzaniu rurociągów czy ciśnieniowych zbiorników.

MMA, czyli spawanie łukowe elektrodą otuloną, jest uznawane za najstarszą metodę. W tym przypadku stosowana elektroda ulega skróceniu, dlatego jej uchwyt musi być przez cały czas przesuwany w kierunku spawanego elementu. Tylko wtedy możliwe jest utrzymanie stałej odległości, jaka dzieli elektrodę od jeziorka spawalniczego. Przy tej metodzie znaczenie odgrywają więc umiejętności spawacza. Spawanie łukowe elektrodą otuloną umożliwia pracę w każdej pozycji, pod wodą, na wysokościach i w terenie przy niewielkim wietrze. Możemy też uzyskać wysokiej jakości spoinę o dobrych własnościach mechanicznych. Do wad metody MMA zalicza się: małą prędkość spawania, dużą ilość wydzielanych dymów i gazów spawalniczych w czasie pracy oraz konieczność wymiany elektrod i usuwania powstającego żużlu (zmniejsza to wydajność całego procesu). Główne zastosowanie metody MMA to spawanie rurociągów, konstrukcji stalowych i praca w miejscach o utrudnionym dostępie. Pozwala ona także na spawanie różnych metali i ich stopów: niklu, żeliwa, stali stopowej i niestopowej oraz miedzi i jej stopów. Spawarka MMA to idealny sprzęt dla początkujących spawaczy, gdyż jest najtańsza w zakupie, jak również w eksploatacji.

Spawarki inwertorowe

Spawarki inwertorowe w sklepie allweld.pl

Metoda TIG oparta jest na wytwarzaniu łuku elektrycznego przy pomocy nietopliwej elektrody wolframowej. Proces ten odbywa się w osłonie gazu chemicznie obojętnego. Jego zadaniem jest ochrona spoiny oraz elektrody przed utlenieniem. Poza brakiem rozprysku ciekłego metalu i uniwersalnym charakterem, do zalet metody TIG należy też zaliczyć: możliwość jej zmechanizowania i zautomatyzowania, łatwą kontrolę nad jeziorkiem spawalniczym oraz wysoką jakość i czystość spoiny. Podstawową wadą jest mała prędkość spawania i wydajność, głównie przy pracy z grubszymi materiałami. Metoda TIG stosowana jest do spawania stali wysokostopowych i nierdzewnych, miedzi, aluminium, tytanu, niklu oraz ich stopów. Wykorzystuje się ją m.in. w przemyśle samochodowym, chemicznym i spożywczym.

Dostępne są zarówno spawarki przystosowane do spawania jedną metodą, jak również modele 3w1. Warto więc dokładnie przemyśleć, do czego potrzebne nam jest urządzenie spawalnicze i jak duże są nasze umiejętności. Znajomość poszczególnych metod spawania i ich zalet czy wad także jest ważna, ponieważ pozwala to nam na dostosowanie sposobu pracy do konkretnej sytuacji i warunków.

Wierzymy, że wyjaśniliśmy dokładnie, jaka spawarka jest najlepsza. Powyższe porady z pewnością pomogą każdemu, kto planuje zakup sprzętu spawalniczego. Oferta naszego sklepu jest na tyle szeroka, że znalezienie idealnego urządzenia nie powinno być zbyt trudne – niezależnie od tego, jakie ma być jego zastosowanie i parametry. W razie wątpliwości zachęcamy też do kontaktu z nami. Pomożemy Ci dobrać spawarkę w pełni odpowiadającą Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady - zadzwoń lub napisz do nas!

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (1)

31 grudnia 2020

Mój mąż ucieszyłaby się ze spawarki inwertorowej ponieważ ta jego już ledwie nadaje się do użytku. Widziałam kilka różnych w tym rankingu https://przemianydomowe.pl/spawarka-inwertorowa-opinie-ranking/ i nawet probowałam sobie porównywać. Chyba kupię mu w prezencie bo niedługo nawet będzie ku temu okazja.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium