Jaki migomat kupić do domu lub małego warsztatu?

1
Jaki migomat kupić do domu lub małego warsztatu?

Planujesz kupić migomat do majsterkowania? To bardzo dobra decyzja, gdyż tego typu sprzęt wykorzystasz podczas wielu prac naprawczych i hobbystycznych. Jednak wybór urządzenia musi być przemyślany, bo nie każdy model jest równie łatwy w obsłudze, komfortowy w użyciu i praktyczny. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jaki migomat kupić do domu lub małego warsztatu.

Zasilanie i prąd spawania

Jedną z najbardziej podstawowych kwestii do rozważenia w przypadku spawarek, także MIG/MAG, jest zasilanie. Jeśli ma to być urządzenie do użytku w domu, wybierz model 230 V. Bez problemu podłączysz go do dowolnego gniazdka. Polecane urządzenia z tej grupy to m.in. MAGNUM 204 ALU SYNERGIA, SPARTUS EASY MIG 215 czy MAGNUM MIG 220 ALU/CU SYNERGIA.

Spawarki z zasilaniem 400 V sprawdzają się w miejscach, gdzie jest dostęp do sieci trójfazowej. Gdy masz wątpliwości, ciekawą opcją może okazać się sprzęt z zasilaniem 230/400 V. Swobodnie przełączasz je w zależności od tego, gdzie przebywasz i jaką pracę chcesz wykonać.

Co z prądem spawania? Pamiętaj, że od jego zakresu zależy, jak grube materiały możesz spawać. Przyjmuje się, że na każdy 1 mm metalu potrzebny jest prąd o natężeniu 30-40 A. Zastanów się, do jakich prac zamierzasz wykorzystywać nowy migomat, to powinno ułatwić podjęcie decyzji. Jeżeli ma to być sprzęt warsztatowy, wystarczający okaże się model do 200 A, taki jak SHERMAN DIGIMIG 200 X lub IDEAL TECNOMIG 205. Gdy planujesz spawać tylko cienkie elementy, prawdopodobnie nie zawiedzie Cię spawarka nawet z nieco niższym prądem spawania, do 160 A.

Cykl pracy

Sprawdzając cykl pracy, możesz poznać możliwości migomatu. Nie kupuj urządzenia, jeżeli producent nie podaje tego parametru, bo może się okazać, że nie jest zbyt użyteczne. Do domu czy niewielkiego warsztatu nadają się spawarki z cyklem na poziomie 35-40%. Co to oznacza? W skrócie, za pomocą tego typu sprzętu możesz spawać 3,5-4 minuty, a przez pozostałe 6,5-6 minut powinien on ostygnąć (cykl pracy wyrażany jest w odniesieniu do 10-minutowego odcinka).

Jaki migomat kupić do domu lub małego warsztatu?

Budowa

Dobry migomat do domu lub małego warsztatu nie może być zbyt duży. Inaczej przemieszczanie się z nim czy nawet samo przechowywanie może okazać się kłopotliwe. Zwróć uwagę nie tylko na wymiary i wagę spawarki, ale także na samą konstrukcję. Amatorom polecamy kompaktowe migomaty. Niektóre są wyposażone w podwozie jezdne, a nawet półeczkę na butlę z gazem.

Nie zapomnij też o sprawdzeniu rozmiaru szpuli z drutem. Do prac warsztatowych i domowych nadaje się taka do 5 kg, zwłaszcza jeśli migomat ma być używany raczej sporadycznie, a nie codziennie. Ważną rolę odgrywa podajnik drutu, zazwyczaj to układ 2-rolkowy lub 4-rolkowy. Ten pierwszy, jeśli będzie dobrej jakości, nie powinien Cię zawieść, zwłaszcza gdy bez trudu można znaleźć do niego wymienne rolki. Dla bardziej wymagających majsterkowiczów odpowiedni będzie układ 4-rolkowy, który zapewnia precyzyjniejsze podawanie drutu, bez poślizgu.

Inny ważny aspekt to gniazdo EURO. Jeżeli masz je do dyspozycji, możesz wykorzystywać różnego rodzaju uchwyty spawalnicze, zależnie od sytuacji i własnych potrzeb. W tańszych migomatach prawdopodobnie nie znajdziesz takiego rozwiązania, ale w droższych (powyżej 1000 zł) już tak.

Funkcje

Jeśli wahasz się, jaki migomat wybrać do domu lub warsztatu, porównaj kilka sprzętów pod względem liczby dostępnych funkcji. Te podstawowe, w które powinna być wyposażona spawarka, to przede wszystkim:

  • regulacja posuwu drutu,
  • regulacja napięcia,
  • zabezpieczenie przed przeciążeniem.

Migomat okaże się bardziej praktyczny, jeśli będzie miał też inne funkcje jak zmiana biegunowości spawania oraz synergia, która znacząco ułatwia prawidłowy dobór parametrów spawania. Sterowanie synergiczne skraca również czas potrzebny na przygotowanie urządzenia do pracy. Jeśli chcesz wybrać taki sprzęt, zwróć szczególną uwagę na Sherman DIGIMIG 200 Puls i Magnum 221 Dual Pulse Synergia LCD.

Nowoczesne spawarki MIG/MAG pozwalają dodatkowo np. na spawanie prądem pulsacyjnym, a niekiedy nawet prądem o podwójnej pulsacji. Do nich należą modele Magnum 235 Dual Pulse Synergia LCDi MAGNUM MIG 224 15 DUAL PULS. Bardzo popularne są ponadto modele 2w1 i 3w1, czyli takie przystosowane też do spawania metodą MMA czy TIG. To inwertorowe sprzęty o szerokim zastosowaniu. Pamiętaj przy tym, że im więcej funkcji ma migomat, tym droższy może się okazać.

Jaki migomat do domu lub warsztatu – czy producent ma znaczenie?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupujesz solidny i niezawodnie działający migomat, wybierz model renomowanego producenta. Lepiej unikać przesadnie tanich urządzeń nieznanych marek, gdyż takie zwykle okazują się mało wytrzymałe i bardziej narażone na awarie. W sklepie Allweld bez trudu znajdziesz właściwą spawarkę MIG/MAG, która będzie dostosowana do Twoich preferencji. Oferujemy sprzęty takich marek jak Magnum, Spartus, Trafilux, Sherman, Paton czy Ideal. Kupując u nas, masz zapewniony serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, a w razie potrzeby skorzystasz z gwarancji door to door. Ponadto możesz zdecydować się zarówno na migomat z podstawowym, jak i dodatkowym wyposażeniem. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz.

Migomat to dobry wybór zarówno do domu, jak i małego warsztatu. Jeśli uwzględnisz opisane powyżej kwestie, unikniesz zakupu sprzętu, który nie odpowiada Twoim potrzebom. Pamiętaj, że o fachową poradę możesz też poprosić naszych specjalistów.

Polecane migomaty

Lp. Model Producent Cena
1 MAGNUM 204 ALU SYNERGIA MAGNUM 1 739,00 zł
2 SPARTUS MIG 215 SYNERGIA SPARTUS 1 905,00 zł
3 MAGNUM MIG 220 ALU CU SYNERGIA MAGNUM 1 949,00 zł
4 SHERMAN DIGIMIG 200 X SYNERGIA SHERMAN 1 797,00 zł
5 IDEAL TECNO MIG 205 MAG SYNERGIA IDEAL 1 699,00 zł
6 SHERMAN DIGIMIG 200 DUAL PULS SHERMAN 2 403,00 zł
7 MAGNUM MIG 221 LCD DUAL PULS SYNERGIA MAGNUM 2 100,00 zł
8 PATON PSI 200 STANDARD PATON 2 810,00 zł
9 MAGNUM MIG 224 15 4X4 DUAL PULS SYNERGIA MAGNUM 2 890,00 zł

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (1)

25 stycznia 2022

Ja bardzo polecam spawarkai migomat są bardzo dobrej jakości i w korzystnych cenach

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium