Jaki uchwyt spawalniczy do spawarki Mig Mag

0
Jaki uchwyt spawalniczy do spawarki Mig Mag

Jak dobrać uchwyt spawalniczy MIG/MAG do migomatu?

Kupując migomat, nieunikniony jest też dobór właściwego uchwytu spawalniczego. Z uwagi na to, że do wyboru jest wiele różnych produktów, podjęcie decyzji może okazać się trudniejsze, niż nam się początkowo wydawało. W poniższym tekście zawarliśmy kilka wskazówek, które pozwolą Ci znaleźć dobry uchwyt spawalniczy MIG/MAG. Dowiesz się również, czym wyróżniają się poszczególne typy takich produktów.

Uchwyt do spawarki chłodzony gazem

Uchwyty spawalnicze MIG/MAG chłodzone gazem wykorzystywane są przede wszystkim w mniejszych spawarkach i w sytuacjach, gdy duże znaczenie ma mobilność sprzętu. Uchwyty chłodzone gazem są stosunkowo tanie i lekkie. Na ich budowę składa się kilka elementów. Są to m.in.:

  •         dysza gazowa,
  •         końcówka prądowa,
  •         sprężyna,
  •         palnik,
  •         korpus rękojeści,
  •         przewód spawalniczy.

Niektóre części uchwytu są dobrze widoczne, inne natomiast są ukryte pod warstwą gumy, co zapewnia im ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Jednocześnie trzeba pamiętać, że zatopionych w gumie elementów nie da się wymienić.

Uchwyt do spawarki chłodzony cieczą

Uchwyty chłodzone cieczą znajdują zastosowanie przy pracy wielozmianowej, używa się ich również w branży przemysłowej. Tego typu produkty zbudowane są m.in. z:

  •         dyszy gazowej,
  •         końcówki prądowej,
  •         tulejki izolacyjnej,
  •         palnika,
  •         łącznika prądowego,
  •         przewodu prądowo-wodnego,
  •         korpusu rękojeści.

Uchwyty do migomatów chłodzone cieczą stosuje się zazwyczaj przy spawaniu ciągłym, gdzie wymagane natężenie prądu ma wartość ponad 400 A i potrzebna jest chłodnica cieczy. Jedną z największych zalet takich modeli jest mniejsze zużycie elementów eksploatacyjnych. Mimo że uchwyty chłodzone cieczą są cięższe i droższe, to jednocześnie uważane są za bardziej wytrzymałe. Jednocześnie należy wspomnieć, że są wygodniejsze w użyciu, gdyż sama rękojeść nie nagrzewa się tak, jak ma to miejsce w przypadku innych urządzeń. Jeśli więc potrzebujemy produktu przystosowanego do intensywnej pracy, jest to lepszy wybór niż uchwyt chłodzony gazem.

uchwyty spawalnicze mig mag

Uchwyty spawalnicze Mig Mag w sklepie alweld.pl

Jakie są rodzaje uchwytów spawalniczych chłodzonych gazem?

Wśród uchwytów chłodzonych gazem najczęściej wykorzystywane są modele: MB 15, MB 24, MB 25 oraz MB 36, a różnią się mocą urządzenia, do którego mogą być zastosowane. Należy tutaj zaznaczyć, że chociaż istnieje możliwość zastosowania uchwytu o mniejszej mocy do dużego źródła, takie rozwiązanie wiąże się z ograniczeniem mocy sprzętu i tym samym jego wydajności. Zaleca się, aby produkty zaliczane do grupy MB 15 (cieszące się dużą popularnością) użytkować ze sprzętami, których maksymalne natężenie prądu wynosi ok. 180A. Stosuje się je przede wszystkim w blacharstwie samochodowym i sektorze specjalizującym się w tworzeniu niewielkich spawanych konstrukcji. Średnica drutu w tym przypadku może wynosić od 0,6 mm do ok. 1,2 mm, natomiast długość całkowita uchwytu to przeważnie 3 m, 4 m lub 5 m. Równie często wybierane są modele MB 25, których obciążalność wynosi 250 A. W ich przypadku możemy używać do pracy drutu, którego średnica mieści się w zakresie od 0,8 mm do 1,2 mm. To większe gabarytowo modele niż MB 15, wykorzystywane są w kowalstwie artystycznym, ślusarstwie i branżach zajmujących się lekkimi konstrukcjami spawanymi.

Schemat budowy uchwytu MIG MA MB 15

1. Palnik z łącznikiem prądowym 2. Izolator do palnika 3. Łącznik prądowy ze sprężyną 4. Sprężyna łącznika 5. Końcówka prądowa 6. Dysza gazowa

 

Modele MB 24 nie są tak popularne, ale znajdują zastosowanie przy lekkich pracach spawalniczych, gdzie natężenie prądu spawania wynosi ponad 200A. Produkty te również pozwalają na użytkowanie drutu o średnicy od 0,6 mm do 1,2 mm. Z kolei uchwyty MB 36 zalecane są do prądu maksymalnego o natężeniu do 350A. Ich długość, podobnie jak wymienionych wcześniej modeli, wynosi od 3 m do 5 m, a zalecana średnica drutu to również 0,8-1,2 mm (czasem może być to nieco więcej, nawet 1,6 mm). To odpowiedni rodzaj uchwytu do spawania lekkich, jak i ciężkich konstrukcji, znajduje także zastosowanie w przemyśle produkcyjnym.

Jakie są rodzaje uchwytów spawalniczych chłodzone cieczą?

Jeśli chodzi o uchwyty chłodzone cieczą, możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje, czyli MB 240, MB 401 oraz MB 501. Obciążalność modeli MB 240 to 300 A, a zalecana średnica drutu wynosi od 0,8 mm do 1,2 mm. Produkty MB 401, stosowane podczas intensywnych prac spawalniczych w zakładach produkcyjnych, umożliwiają spawanie prądem do 450A w rzadko spotykanym, 100% cyklu pracy. Średnica drutu jest w tym przypadku nieco większa, może wynosić od 0,8 mm do nawet 2,4 mm.

Uchwyty MB 501 są odpowiednie dla osób, które mają migomat wyposażony w chłodnicę i często spawają dużymi prądami (o natężeniu 500-550A, gdzie cykl pracy wynosi 100%). Średnica drutu może w tej sytuacji wynosić 0,8-2,4 mm. Wszystkie rodzaje uchwytów chłodzonych cieczą mają długość 3 m, 4 m bądź 5 m.

 

Co ciekawe, do niektórych uchwytów chłodzonych cieczą i gazem można zastosować dodatkowe akcesoria ułatwiające pracę. Do modeli MB36, jak też MB401 i MB501, przeznaczone są zestawy do spawania w wąskich szczelinach. W ich skład wchodzą następujące elementy:

  •         dysza osłonowa (pokryta antyodpryskową powłoką, która jest odporna na działanie wysokich temperatur),
  •         końcówka prądowa,
  •         rurka łącząca,
  •         centrująca nasadka izolacyjna (odporna na udary termiczne i wysokie temperatury).

Z uwagi na kształt i konstrukcję dyszy osłonowej, możliwe jest spawanie z dobrą obserwacją spoiny. Nie musimy też stosować preparatów antyodpryskowych, gdyż przyczepność odprysków jest minimalna. Zestaw do spawania w wąskich szczelinach znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie spawanie tradycyjnym uchwytem MIG/MAG jest wyjątkowo trudne.

Uchwyty spawalnicze Spartus

Spawacze, którym zależy na komforcie pracy i wykonaniu dobrej jakościowo spoiny, często wybierają uchwyty spawalnicze marki Spartus. To produkty, które wyróżniają się praktycznością i zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań. Do podstawowych, nieskomplikowanych prac spawalniczych idealnie nadają się modele pochodzące z linii Easy. Uchwyty te są lekkie, mają dobrze wyprofilowaną rękojeść i z pewnością docenią je osoby, dla których ważna jest prostota i efektywność pracy.

Bardziej zaawansowane są produkty z linii Master, stanowiące połączenie ergonomii, dobrej jakości wykonania i świetnych parametrów. Dla uchwytów chłodzonych gazem cykl pracy wynosi 60%, z kolei dla tych chłodzonych cieczą – 100%. Modele Master stworzono z myślą o różnych rodzajach prac spawalniczych, także bardziej skomplikowanych.

Marka Spartus ma też linię uchwytów o nazwie Pro. Modele te mają zdolność do przenoszenia ekstremalnych obciążeń i zapewniają wygodę w czasie pracy. Rękojeść uchwytów z tej linii jest wyposażona w przegub kulowy pracujący zgodnie z ruchem dłoni spawacza. To doskonały wybór do specjalistycznych prac w sektorze przemysłowym, do których nie nadają się prostsze modele.

Uchwyty MIG Spartus Allweld

Uchwyty spawalnicze Spartus to szeroka gama wariantów podzielona na serie: Easy, Master i Pro. Każda z serii oferuje inne parametry np. obciążalność prądową. Uchwyty Spartus chłodzone mogą być gazem lub cieczą i w zależności od modelu umożliwiają spawanie innym zakresem średnic drutu.  Uchwyty oferowane w 3 standardowych długościach 3, 4 i 5 m.

Uchwyty spawalnicze Binzel

O uchwytach spawalniczych Binzel słyszał niemal każdy spawacz. Produkty wspomnianego niemieckiego producenta kojarzą się z doskonałą ergonomią i wytrzymałością. Serie cieszące się największą popularnością to: GRIP, EVO oraz EVO PRO.

Modele z linii GRIP gwarantują spawaczowi lepszą kontrolę nad spawarką. Krótka, dobrze wyprofilowana rękojeść jest wyposażona w przegub kulowy, co zapewnia mocny chwyt i bardzo łatwą obsługę. Wszystkie modele pochodzące z tej serii zostały zaprojektowane tak, aby zapewniały precyzyjną pracę. Uchwyty Binzel GRIP są trwałe, na co wpływa optymalne chłodzenie (gazem lub cieczą, w tej serii znajdziemy oba typy produktów).

Linia EVO to uchwyty zapewniające dobre trzymanie w każdej pozycji spawania, co umożliwia osiągnięcie optymalnych rezultatów pracy. Modele chłodzone gazem mają unikalną konstrukcję wewnątrz rękojeści. Zastosowane przy ich produkcji rozwiązania są gwarancją wysokiej odporności mechanicznej. W uchwytach chłodzonych cieczą zastosowano zoptymalizowane łącze centralne mające zabezpieczone wyprowadzenie przewodów chłodzenia. Rękojeść we wszystkich modelach Binzel EVO jest dwuczęściowa, a tym samym praktyczna i wytrzymała.

spawarki Mig Mag

 

Spawarki Mig Mag w sklepie alweld.pl

Uchwyty spawalnicze MIG/MAG Binzel EVO PRO kojarzone są z całkowicie nową koncepcją w zakresie funkcjonalności i budowy tego typu produktów. Zastosowany przegub kulowy, podobnie jak konstrukcja i miejsce umieszczenia przycisku sterującego, pozwala na komfortową pracę i dobry balans, niezależnie od pozycji spawania. Modele chłodzone gazem mają oryginalne części eksploatacyjne, więc można ich używać podczas intensywnej pracy. Wyjątkowo lekki przewód prądowy pozwala natomiast zredukować całkowitą wagę uchwytu nawet o 34%. Cechą wyróżniającą modele chłodzone cieczą jest prosta konstrukcja zapewniająca łatwą naprawę (ze względu na większą przestrzeń do serwisowania).

 

Uchwyty Binzel Allweld

Uchwyty Binzel to szeroka gama modeli chłodzonych gazem lub cieczą. Wysokiej jakości rękawy ochronne, wytrzymałe przyłącza Euro. Szeroki katalog wyrobów obejmujący popularne serie EVO, ERGO, GRIP jak również uchwyty dedykowane do aluminium lub spawania drutem samoosłonowym.

Warto wspomnieć, że spawacze wypowiadają się pochlebnie o wszystkich produktach marki Binzel, a zwłaszcza o uchwytach MIG/MAG. Wszystko ze względu na to, że to modele, które wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania, a tym samym znacząco ułatwiają pracę, niezależnie od jej poziomu trudności.

Uchwyty specjalneUchwyt spartus i Flex

Mówiąc o uchwytach spawalniczych MIG/MAG do migomatów, nie sposób nie wspomnieć o modelach specjalnych, do których należą m.in. produkty FLEX. Są one wyposażone w giętki palnik, z pomocą którego możliwe jest spawanie trudno dostępnych miejsc. Poza regulacją kąta wygięcia, w przypadku takich uchwytów możemy też ustawić palnik w całkowicie wyprostowanej pozycji.

Do specjalnych modeli zalicza się też uchwyty obrotowe, pozwalające na obracanie palnika, w zależności od własnych potrzeb. Produkty te są dużym ułatwieniem podczas pracy w trudnych warunkach, gdy zwykły uchwyt nie pozwala na dostatecznie precyzyjne spawanie.

Podczas spawania dochodzi do wytwarzania szkodliwych dla naszego zdrowia chmur gazów i dymu. Istnieje sposób na to, aby zredukować ich ilość – wystarczy zastosować uchwyt z odciągiem gazów. Nie należy obawiać się o zakłócenie osłony gazowej, ponieważ dym odciągany jest bezpośrednio w miejscu, w którym się wytwarza. Na zwiększenie komfortu wykonywanej pracy pozwalają także uchwyty ze sterowaniem w rękojeści. Możemy więc np. dowolnie regulować moc.

 

Do spawania cienkich blach, przykładowo w warsztatach samochodowych, szczególnie polecane są modele Spool-Gun, które mają wbudowany podajnik i szpulę drutu umieszczoną w rękojeści. Tam też znajduje się pokrętło pozwalające na regulowanie prędkości, z jaką podawany jest drut. Ostatnim rodzajem uchwytów specjalnych są modele Push and Pull, gwarantujące bezproblemowe, stałe podawanie drutu. O takich produktach mówi się, że są idealne do spawania trudnym do podawania drutem, czyli np. o małej średnicy. Stosuje się je przy produkcji pojazdów szynowych, w przemyśle motoryzacyjnym, kontenerowym oraz okrętowym.

Spawarki w promocji

Spawarki promocja w sklepie allweld.pl

Jaki uchwyt spawalniczy MIG/MAG wybrać?

Dobór właściwego uchwytu spawalniczego MIG/MAG jest wyjątkowo istotny dla posiadaczy migomatów. Taki produkt powinien być dostosowany do mocy naszej spawarki. Poza znalezieniem odpowiedniego rodzaju uchwytu ważne jest też sprawdzenie jego kilku podstawowych cech. Dobry model to taki, który ma elastyczny przewód prądowy. To zapewnia nam nie tylko komfort pracy, ale i łatwe manewrowanie. Trzeba też dokładnie sprawdzić przykręcany do spawarki wtyk euro. Jego środek powinien być wykonany z mosiądzu. Jeżeli nakrętka wtyku będzie plastikowa, istnieje duże ryzyko uszkodzenia sprzętu w wyniku szybkiego nagrzewania się łącza. Nasz uchwyt musi ponadto dobrze leżeć w dłoni, na co wpływa kształt rękojeści.

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium