Lutospawanie migomatem MIG MAG
Lutospawanie zostało wprowadzone w 1990 roku i od tamtej pory jest wykorzystywane m.in. w przemyśle motoryzacyjnym (przy naprawie karoserii), wentylacyjnym oraz przy produkcji ogrodzeń i balustrad. Metoda ta umożliwia łączenie cienkich blach ocynkowanych, bez ryzyka uszkodzenia wierzchniej warstwy cynku czy odkształcenia termicznego spawanego materiału. Jak wygląda lutospawanie i jak znaleźć odpowiednie urządzenie do tego rodzaju pracy?
Co to jest lutospawanie?
Lutospawanie MIG/MAG – to metoda, która w dość dużym stopniu przypomina spawanie metodą MIG/MAG, jednak dostarczana w tym przypadku energia jest o wiele mniejsza. To powoduje, że lutospawanie wykorzystuje się do łączenia cienkich blach pokrytych warstwą cynku. Opisywana metoda to proces spajania, w czasie którego dochodzi do stopienia lutu, a nie materiału, z którym pracujemy. Druga część nazwy, czyli MIG/MAG, pochodzi od wykorzystania sposobu topienia drutu w łuku elektrycznym w otoczeniu gazu ochronnego, a także od przygotowania brzegu materiału w taki sam sposób, jak do tradycyjnego spawania. Metoda lutospawania stosowana jest jednak nie tylko do spajania blach ocynkowanych, ale też cienkich blach wykonanych ze stali nierdzewnych oraz różnoimiennych połączeń, m.in. stali kwasoodpornej ze zwykłej jakości stalą lub miedzi ze stalą.
Spawarka do lutospawania
Lutospawanie blach ocynkowanych najczęściej wykorzystywane jest w przemyśle samochodowym, głównie ze względu na wykorzystywanie do produkcji aut dużych ilości blach pokrytych cynkiem lub aluminium. Zastosowanie tradycyjnych metod spawania przy takim materiale przyczynia się do powstawania porowatych spoin. Wysokie temperatury wytwarzane w obszarze spawanego materiału powodują parowanie cynku i niszczenie warstwy ochronnej, co z kolei prowadzi do utraty przez blachę odporności na korozję. Mechaniczne usunięcie cynku z materiału przed spawaniem zazwyczaj jest zbyt kosztowne, a zabezpieczenie powstających podczas pracy ubytków na blachach specjalnymi preparatami z cynkiem w sprayu najczęściej nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Poza tym tradycyjnym metodom spawania ocynkowanego materiału towarzyszy wydzielanie się szkodliwych dla zdrowia oparów, będących przyczyną tzw. gorączki cynkowej. Lutospawanie metodą MIG/MAG pozwala uniknąć uszkodzenia blachy i zatrucia oparami cynku, ponieważ do łączonego materiału wprowadzana jest znacznie mniejsza ilość ciepła. Z tego powodu technika jest powszechnie wykorzystywana także do produkcji poręczy, balustrad, różnego rodzaju ogrodzeń (bram, przęseł i furtek) oraz metalowych elementów małej architektury.
Jak zabezpieczyć stal przed korozją?
Powłoka cynkowa, inaczej galwanizowana, doskonale zabezpiecza stal przed korozją, w szczególności w miejscach, gdzie materiał jest najbardziej narażony na uszkodzenia – przykładowo na powstałych wcześniej zarysowaniach czy przy krawędziach. Temperatura wrzenia cynku wynosi 907 st. C, a przy spawaniu łukowym metodą MIG/MAG wytwarzana temperatura osiąga wartość 1650 st. C. Przez to wierzchnia warstwa cynku topi się i paruje, a spawany element staje się bardziej narażony na korozję. Poza tym tak wysoka temperatura sprawia, że blacha nie jest już tak wytrzymała, jak wcześniej i można ją łatwo uszkodzić. Wykorzystanie odpowiednich drutów miedziowych i niższych niż w przypadku tradycyjnej metody MIG/MAG parametrów spawania pozwala na zachowanie ochronnej warstwy cynku.
Powstające podczas działania bardzo wysokiej temperatury opary cynku mogą doprowadzić do zatrucia organizmu i wspomnianej wcześniej gorączki cynkowej. Charakterystyczne objawy choroby to przede wszystkim: nudności, duszność, kaszel, krótki oddech, wysoka gorączka (ok. 39 st. C), bóle głowy i mięśni, wysoka leukocytoza oraz dreszcze. Wyróżnia się też dodatkowe objawy, głównie metaliczny posmak w ustach i chrypkę. W skrajnych przypadkach osoby chore mają drgawki, bezmocz, krwawą lub wodną biegunkę i niskie ciśnienie krwi – wymaga to szybkiej pomocy medycznej. Na gorączkę cynkową najbardziej narażone są osoby zajmujące się spawaniem, cięciem lub lutowaniem ocynkowanej stali. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle po kilku godzinach od ekspozycji na opary cynku, a znikają po upływie 24, maksymalnie 48 godzin.
Cynkowanie to jeden z najbardziej znanych i skutecznych sposobów na zabezpieczenie powierzchni przed pojawieniem się korozji. Powłokę cynkową nakłada się różnymi metodami, w zależności od wielkości, rodzaju i kształtu pokrywanego nią przedmiotu. Okres trwałości cynkowej warstwy uzależniony jest od kilku czynników: grubości powłoki, erozji mechanicznej, kwasowości opadów deszczu i stopnia agresywności środowiska, w jakim znajduje się ocynkowany przedmiot. Niekiedy skuteczność działania takiej powierzchni wynosi nawet kilkadziesiąt lat.
Jaki drut jest odpowiedni do lutospawania?
Jak już zostało wspomniane, podczas lutospawania metodą MIG/MAG następuje stapianie drutu (podawanego automatycznie ze szpuli) w łuku elektrycznym w osłonie gazów ochronnych, najczęściej czystego argonu. W tej technice wykorzystywane są zwykle druty będące spoiwem powstającym na bazie miedzi. Są one oznaczone symbolami CuSi3 lub SG -CuAl.
Drut CuSi3 jest przeznaczony do łączenia ocynkowanej blachy stalowej, jak również spawania żeliwa oraz nisko- i niestopowych stali. Spoiwo to zawiera krzem oraz mangan, dlatego jest odporne na ścieranie i ma dobre właściwości zwilżające.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie spawarki do lutospawania?
Do lutospawania przeznaczone są półautomaty, które mają możliwość szybkiej samoregulacji łuku podczas wahania długości wolnego wylotu drutu. Sprzęt powinien być wyposażony w teflonowy wkład podajnika drutu (ewentualnie grafitowy) umieszczony w uchwycie spawalniczym. To bardzo ważne, ponieważ stosowany do lutospawania drut na bazie miedzi jest bardzo miękki i może pojawić się problem przy podawaniu go do jeziorka spawalniczego. To prowadzi do powstawania odprysków, które trzeba później usunąć mechanicznie. Sam uchwyt spawalniczy nie powinien być dłuższy niż 3 m.
Co daje lutospawanie?
Jedną z najważniejszych zalet lutospawania jest możliwość utrzymania ochronnej powłoki cynkowej na materiale. To metoda, która pozwala na zachowanie właściwości mechanicznych połączenia, a jednocześnie utrzymanie antykorozyjnych właściwości blachy. Z uwagi na znacznie niższą niż przy klasycznych technikach spawania energię liniową, znacząco zmniejszają się skurcze i naprężenia spawalnicze. Lut nie jest zbyt twardy, a to umożliwia zmniejszenie kosztów obróbki mechanicznej po skończeniu spawania.
Mimo że koszt wykonania samej spoiny jest stosunkowo duży (na co wpływa wysoka cena drutu i gazu osłonowego), a według niektórych osób estetyka wykonania nie jest zadowalająca, lutospawanie MIG/MAG może ograniczyć całkowity koszt wytworzenia danego wyrobu nawet o 20%. Wynika to m.in. z ograniczenia lub całkowitej eliminacji czynności niezbędnych przy tradycyjnej metodzie spawania: przygotowania materiału do cynkowania, prostowania po cynkowaniu czy przygotowania powierzchni do lakierowania.
Migomaty w sklepie Allweld.pl
Lutospawanie blach ocynkowanych znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie klasyczne metody spawania okazują się niewystarczające. Biorąc pod uwagę niskie koszty wytwarzania, technika lutospawania może być z powodzeniem wykorzystywana w dużych, jak i małych firmach działających w branży metalowej. Lutospawanie migomatem MIG/MAT umożliwia uniknięcie wielu niedogodności w czasie pracy, które mogłyby przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia, a także właściwości materiału. Uzyskana dzięki lutospawaniu spoina jest zwarta i nie ma porów, nie występuje zbyt wiele odprysków, a dodatkowo niemal całkowicie ograniczone jest zniszczenie powłoki cynkowej brzegów spoiny.
Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:
- Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku
- Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu
- Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu
- Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu
- Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA
- Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych
- Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów
- Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych
Poradnik zakupowy:
- Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza
- Spawarka inwertorowa do 500 zł
- Spawarka inwertorowa do 1000 zł
- Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł
- Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb
Zygmunt Paliński
Jestem początkującym,, spawaczem `` tzw. amatorem majsterkowiczem co prawda dawno temu w czasach szkolnych mieliśmytzw. Przejścia na warsztatach i spawanie nie jest mi takzupełnie obce jednak po wielu latach to prawie nic w pamięci nie zostało a i technologia w spawalnictwie poszła rzecz jasna daleko naprzód.Byłbym wdzięczny za jakiekąkolwiek konstruktywną poradę odnośnie lutospawanie....
Roman Czajka
Tyle pisania , a gdzie parametry ? Grubość materiału prąd , napięcie to podstaws opisu spawania .
Michał Kiczkowski
Czy każde urządzenie co ma regulację indukcyjności nadają się do lutospawania ? Np . Bester 190C Multi ma regulowaną indukcyjność , ale nie ma jednoznacznej informacji ze jest co drutu CuSi.
ALLWELD
Dowolna Inwertorowa spawarka MIG MAG z Regulacją indukcyjności już umożliwi lutospawanie. Odpowiedni Drut CuSi/CuAl gaz osłonowy Argon. Regulowana Indukcyjność, czyli "zdławienie napięcia" dodatkowo ograniczy ciepło wprowadzane w materiał. Podsumowując, redukujemy ryzyko odparowania ochronnej powłoki cynku, a i przy wykorzystaniu ww. drutów spoina sama w sobie jest odporna na korozję