
Zmysł wzroku odgrywa istotną rolę w życiu każdego z nas. Jest wiele czynników, które są szkodliwe dla oczu, a intensywne światło powstające podczas spawania to jeden z tych bardziej niebezpiecznych. Podczas tego typu prac wzrok jest narażony również na działanie promieni ultrafioletowych. Brak odpowiedniej ochrony przyczynia się do naświetlenia oczu. Jak poradzić sobie z takim problemem?
Naświetlenie oczu – objawy
Naświetlone oczy przy spawaniu powodują kilka nieprzyjemnych objawów, przede wszystkim ból i intensywne pieczenie. Nie jest to komfortowe uczucie, także ze względu na brak możliwości ulżenia sobie przymknięciem powiek. Przeważnie nie jest to możliwe, gdyż odczuwalne symptomy wówczas nasilają się, pojawia się dodatkowo silne łzawienie. Niektórzy spawacze zauważają też obrzęk spojówek, któremu towarzyszy przekrwienie. Mocne naświetlenie oczu przyczynia się ponadto do przymglenia rogówki, co zaburza ostrość widzenia.
Pierwsza pomoc przy naświetlenia oczu podczas spawania
W przypadku naświetlenia oczu trzeba brać pod uwagę, że objawy nie pojawiają się często od razu. Niekiedy ból i pieczenie zaczynają być odczuwalne dopiero na drugi dzień po spawaniu i ustępują całkowicie po ok. 24 godzinach. Pierwsza pomoc w takiej sytuacji polega głównie na zastosowaniu kropel, które nawilżą oczy i złagodzą nieprzyjemne symptomy.
Polecaną metodą jest też położenie zimnego okładu na powieki. Można przygotować również drugi, na kark i głowę. Dobrze sprawdzają się w tym celu zarówno gazy, w które zawija się kostki lodu, jak i torebki po czarnej herbacie. W zwalczaniu bólu oczu pomagają też okłady z plasterków ziemniaka i środki farmakologiczne. Warto dodatkowo unikać ostrego światła, położyć się w zaciemnionym miejscu i odpocząć. Każdy spawacz powinien zdawać sobie sprawę z tego, że naświetlenie oczu i charakterystyczne dla niego symptomy to ostrzeżenie. Podczas spawania trzeba zadbać o ochronę wzroku, aby w przyszłości go nie stracić.
Przyłbice spawalnicze w sklepie Allweld.pl
Jak zapobiec naświetleniu oczu?
Żeby nie dopuścić do naświetlenia oczu w czasie spawania, należy zaopatrzyć się w przyłbicę. Ochroni ona nie tylko wzrok, ale i całą twarz. To jeden z istotniejszych elementów stroju roboczego spawacza, ponieważ zabezpiecza przed szkodliwym promieniowaniem, a także przed iskrami. Dzięki przyłbicy nie trzeba się martwić również o to, że podczas pracy do oka przedostanie się ciało obce. To znacznie lepszy wybór niż zwykła tarcza spawalnicza, którą trzeba przez cały czas trzymać w dłoni. Jest to mało wygodne, poza tym istotną rolę odgrywa koordynacja dłoni, bo to głównie dzięki niej można zapobiec uszkodzeniu wzroku.
Szczególnie dobrze sprawdzają się modele samościemniające, które automatycznie zmieniają stopień zaciemnienia filtra. Zapobiega to oślepieniu i zwiększa komfort spawania. Takie przyłbice same rozjaśniają się zaraz po wygaszeniu łuku spawalniczego, dlatego nie ma potrzeby ich zdejmowania, żeby zobaczyć efekty pracy. Zarówno przyłbice samościemniające, jak i standardowe przyłbice pasywne, dostępne są w dobrze wyposażonym sklepie spawalniczym. Warto wybrać się do takiego z szerokim asortymentem, aby mieć pewność, że wśród oferowanych przyłbic znajdzie się taka w pełni dostosowana do indywidualnych potrzeb.
Kupując tego typu sprzęt, trzeba pamiętać o zwróceniu uwagi na kilka istotnych parametrów, które mają wpływ na ewentualne naświetlenie oczu. Pierwszy to klasa filtra, o czym mówią oznaczenia np. 1/1/1/1. Cyfry dotyczą czterech kategorii czyli: klasy optycznej (dokładności widoku), rozproszenia światła, różnicy w przepuszczalności światła i zależności kąta na przepuszczalność światła. Są one oceniane w skali od 1 do 3, przy czym 1 jest wynikiem najlepszym. Ważną rolę odgrywa też liczba czujników. Uważa się, że dobra przyłbica spawalnicza ma 4 sensory. Elementy te mają istotny wpływ na to, jak precyzyjnie wykrywany jest łuk od minimalnych wartości. Im więcej czujników, tym mniejsze ryzyko, że przyłbica przyciemni się za wolno lub nie zrobi tego do odpowiedniego stopnia.
Kolejny ważny parametr to zakres ściemniania. Czasami jest to np. 9-13 DIN, a niekiedy 4-14 DIN. Szerszy zakres zapewnia wyższy poziom ochrony oczu, bez względu na metodę spawania. Ponadto bardzo przydatną funkcją w automatycznych przyłbicach jest funkcja regulacji opóźnienia rozjaśniania. Spawacz sam decyduje, jak szybko filtr przełączy się z ciemnego na jasny stan. Zobacz jak ustawić maskę spawalniczą.
Czy naświetlenie oczu przy spawaniu jest niebezpieczne?
Objawy świadczące o naświetleniu oczu ustępują same, ale spawacz powinien robić wszystko, aby nie pojawiły się ponownie. Wynika to nie tylko z tego, że są mało przyjemne. Ból i pieczenie oczu czy obrzęk spojówek to wyraźne sygnały, że podczas pracy wzrok jest narażony na uszkodzenie. Nie należy ich ignorować, bo długotrwałe narażanie oczu na działanie promieniowania UV grozi znacznie poważniejszymi konsekwencjami. Należą do nich: poparzenie siatkówki, zaćma, a nawet rak skóry. Dobrze dobrana przyłbica spawalnicza na pewno nie będzie przeszkadzać podczas pracy i nie utrudni wykonania trwałej oraz estetycznie wyglądającej spoiny.
Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:
- Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku
- Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu
- Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu
- Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu
- Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA
- Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych
- Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów
- Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych
Poradnik zakupowy:
- Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza
- Spawarka inwertorowa do 500 zł
- Spawarka inwertorowa do 1000 zł
- Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł
- Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb