Parametry cięcia plazmowego - jak dobrać?

0
Parametry cięcia plazmowego - jak dobrać?

Cięcie plazmowe jest jedną z najskuteczniejszych metod cięcia materiałów metalowych. Jednakże, aby uzyskać najlepsze wyniki, niezbędne jest odpowiednie dobranie parametrów cięcia. W tym artykule, omówimy jakie parametry należy wybrać w zależności od rodzaju i grubości materiału. Wszystko zaczyna się od zrozumienia specyfiki łuku plazmowego, a następnie dobierania odpowiednich ustawień takich jak posuw palnika, wysokość palnika od materiału obrabianego oraz natężenie prądu cięcia. Wszystkie te czynniki wpływają na jakość cięcia, a ich nieodpowiednie ustawienie może skutkować wadami ciętego materiału. W tym tekście znajdziesz wskazówki, jak dobrać parametry cięcia w zależności od rodzaju i grubości materiału oraz jak poprawić wynik w przypadku nieudanego cięcia. Odniesiemy się również do parametrów cięcia ręcznego oraz podziału materiałów. Znajdziesz tu praktyczne porady i wskazówki, które pomogą Ci uzyskać najlepsze wyniki w cięciu plazmowym.

Cięcie plazmowe i jego specyfika

Jak to działa Co ma wpływ tak naprawdę na te wszystkie czynniki? 

Zacznijmy od samej specyfiki łuku plazmowego. Plazma to zjonizowany strumień gazu w którym przemieszczają się między anodą ( + ) a katodą ( - )  ładunki elektryczne. Zjawisko to charakteryzuje się wysoką temperaturą dochodzącą nawet do kilkudziesięciu tysięcy stopni Celsjusza (przykładowo temperatura powierzchni Słońca to 5500 stopni Celsjusza). Zjawisko pozwalające na cięcie materiałów metalicznych przewodzących prąd elektryczny. Precyzję cięcia w tej metodzie uzyskujemy poprzez zastosowanie różnego rodzaju przystawek, dokładek czy już precyzyjnego ciecia przy pomocy plotera. Cięcie ploterem plazmowym jest jednym z najdokładniejszych sposobów wykorzystania tej metody.

Jakie parametry dobrać do danej grubości, rodzaju materiału?

Parametry cięcia tak ważne aby uzyskać krawędź cięcia gładką  a przy tym nie przegrzać materiału oraz zachować jak najdłuższą żywotność dla zespołu palnika. Duże ułatwienie w tym zakresie przyniosła by swego rodzaju automatyzacja dla przecinarek, gdzie po wprowadzeniu rodzaju materiału ciętego oraz jego grubości urządzenie podpowiada nam z jaką prędkością należy ciąć aby uzyskać jak najlepszą jakość. Ty użytkowniku już nie musisz się głowić jakie parametry zastosować a jedynie dbasz by dobrać prędkość cięcia taką jaka jest zalecana.

Cięcie ploterem plazmowym

Kluczowymi parametrami dla tego typu cięcia jest posuw palnika, wysokość palnika od materiału obrabianego oraz natężenie prądu cięcia. O ile natężenie prądu możemy ustawić na źródle palnika to parametry posuwu oraz wysokości palnika zależą od ustawienia programu sterującego ploterem a raczej ramieniem, w którym znajduje się uchwyt plazmowy CNC. Stosując niższy posuw pozwoli to nam na cięcie grubszych materiałów, oczywiście w granicach możliwości. Za wyznacznik posłuży nam czy materiał zostanie przebity na wylot łukiem plazmowym oraz jakość przeciętej krawędzi. Jeśli wynik cięcia nie spełnia naszych oczekiwań wtedy wprowadzamy korekcję w postaci zwiększenia mocy łuku i/lub zmniejszenia prędkości cięcia pamiętając że zbyt niska prędkość cięcia wpłynie na przegrzewanie się materiału. Wysokość palnika ma znaczenie w postaci grubości cięcia z racji  że długość łuku plazmowego wynosi od kilku do kilkunastu milimetrów. Mowa była o cięciu średnich i grubych materiałów, natomiast do tych cieńszych parametry zmienimy w drugą stronę. Staramy się aby cięta krawędź była jak najmniej przegrzana. Widoczność krawędzi przegrzania uwidacznia się najbardziej w procesie cięcia materiałów nierdzewnych, gdzie przegrzanie materiału objawia się w postaci zmiany koloru materiału co dodatkowo wpływa na niekontrolowane odkształcenia, które są spowodowane wysoką temperaturą. Cięcie materiałów cienkich prowadzimy przy niższej mocy łuku i większym posuwie palnika. Wysokość nie jest na tyle kluczowa z racji że cienkie materiały są bezproblemowo wypalane, oczywiście wszystko w granicach normy. Podział materiałów i dostosowanie parametrów do jego cięcia. Stal nierdzewna do cięcia tego materiału potrzebujemy mocniejszego urządzenia, przyrost mocy w stosunku do stali czarnej musi znajdować się na poziomie +20 % więcej. Oznacza to że tnąc blachę 10 mm ( stal czarna ) z natężeniem prądu 40 A dla takiej samej jakości cięcia w przypadku stali nierdzewnej należy zastosować natężenie mocy łuku ok. ~48A.  Tak samo w przypadku cięcia aluminum  stosujemy wyższy prąd, jakość krawędzi po cięciu nie będzie nigdy tak dobra jak w przypadku materiałów twardszych z racji na dobre  przewodnictwo cieplne materiału, gdzie  wpływa to na nadmierne nadtapianie krawędzi. Ciśnienie cięcia ustawiamy według zaleceń producenta, tak samo stosowane dla każdego materiału.

Ręczne cięcie przecinarką plazmową 

W odniesieniu do cięcia ręcznego, parametry się nie zmieniają prócz wysokości cięcia oraz płynności z jaka jest wykonywane cięcie co wpływa to na jakość krawędzi ciętej. Parametr natężenia prądu jest niezmienny w odniesieniu do grubości jak i rodzaju ciętego materiału. Dla zachowania odległości palnika od materiału ciętego, posłużą nam różnego rodzaju przystawki, prowadnice czy sanki  montowane bezpośrednio na uchwycie. Zapewniają one nam optymalną długość. Nie zaleca się stosowania uchwytu bez takiej prowadnicy, ponieważ może to wpłynąć na żywotność palnika Chyba że palnik i jego zestw dysz tnących był do tego przystosowany. Prędkość posuwu to tak naprawdę parametr, który jest przyjmowany na wyczucie lecz to nie oznacza że nie można precyzyjnie ciąć palnikiem ręcznym. W ułatwieniu  płynnej i odpowiedniej prędkości cięcia może pomóc nam narysowanie przy pomocy kredy odcinków co kilka centymetrów. Jeśli w danych technicznych producent zawarł informację że materiał ze stali czarnej o grubości 6 mm należy ciąć z prędkością 0,5m/min to dzieląc sobie arkusz blachy na odcinki po 10 cm wiemy że taki odcinek, prawidłowo należy uciąć w czasie 12s. Dzięki temu uzyskamy krawędź gładką, która nie będzie wymagała większej obróbki. 

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium