Spawanie pozwala na trwałe łączenie ze sobą metali oraz ich stopów. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu, m.in. branży lotniczej, motoryzacyjnej, budowlanej czy stoczniowej.

Spawanie pozwala na trwałe łączenie ze sobą metali oraz ich stopów. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu, m.in. branży lotniczej, motoryzacyjnej, budowlanej czy stoczniowej.
Wyróżnić można różne typy spawarek przystosowane do pracy przy użyciu konkretnych metod. Często zadawanym pytaniem jest to, czy lepiej zdecydować się na spawarkę inwertorową MMA, czy migomat. Postanowiliśmy odpowiedzieć na nie bardziej szczegółowo w tym wpisie, aby rozwiać wątpliwości związane z tym, jaką spawarkę wybrać.
Spoina, inaczej spaw lub połączenie spawane, jest miejscem łączenia się materiałów poprzez ich stopienie oraz zestalenie. Powstaje ona w procesie spawania, najczęściej metali lub tworzyw sztucznych. W polskim przemyśle obowiązuje podstawowy podział spoin na: czołowe, pachwinowe oraz inne (brzeżne, grzbietowe i otworowe). Niemniej jednak jest też wiele podkategorii spawów, które warto znać.
Mosiądz to jeden z kolorowych metali nieżelaznych, który znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jego spawanie jest uznawane za bardzo trudne, ponieważ konieczne jest m.in. ustalenie temperatury topnienia.
Chcąc spawać z wykorzystaniem metody TIG, należy przede wszystkim dobrać właściwą elektrodę. Jest to bardzo istotne, gdyż od niej w dużej mierze zależy jakość spoiny. Elektroda jest częścią uchwytu spawalniczego, a wykonuje się ją z wolframu, który może być uzupełniony różnymi dodatkami. Jak ją dobrać, żeby spawanie metodą TIG przebiegało bez problemów?
Są zawody, które uznaje się za bardzo niebezpieczne. To m.in. drwale, monterzy stalowych konstrukcji czy pracownicy platform wiertniczych. Do tej listy należy dopisać również spawaczy podwodnych, którzy muszą dobrze przemyśleć każdy krok. W jaki sposób przebiega spawanie pod wodą i kto może wykonywać taką pracę?
Spawalnictwo to dziedzina pełna ciekawostek i dlatego przy bliższym poznaniu okazuje się bardziej fascynująca, niż z pozoru może się wydawać. Nawet osoby działające w tej branży i mające spore doświadczenie, nie zdają sobie sprawy z pewnych faktów. Na co dzień skupiają się one na pracy i doskonaleniu warsztatu, dlatego brakuje im czasu na szukanie dodatkowych informacji. Wbrew pozorom znalezienie ciekawostek spawalniczych nie jest łatwe. Podjęliśmy się jednak tego zadania i przygotowaliśmy 10 najlepszych.
Wybór odpowiedniej spawarki wcale nie jest łatwy, o czym przekonał się niemal każdy, kto postanowił zainwestować w takie urządzenie. Osobie z doświadczeniem zdecydowanie prościej wybrać dostosowany do swoich potrzeb sprzęt, aniżeli początkujących spawaczom. Jednak nawet i profesjonaliści nierzadko się wahają. Częste pytanie, jakie można spotkać na forach spawalniczych i jakie jest kierowane do naszych doradców, brzmi: co jest lepsze - spawarka inwertorowa czy transformatorowa?
Żeliwo to stop żelaza z węglem, a także dodatkami stopowymi lub pierwiastkami pochodzącymi z procesu metalurgicznego. To bardzo trwały i odporny na korozję materiał, który wykorzystuje się do produkcji m.in. garnków, mebli ogrodowych, elementów dekoracyjnych czy nawet śrub i włazów. Jak spawać żeliwo? Dlaczego mówi się, że jest to trudne?
Spotter to urządzenie znajdujące zastosowanie przede wszystkim w warsztatach blacharsko-lakierniczych. Służy ono do naprawy części karoserii samochodowej tj.: maski, drzwi, błotników itp., ponadto pozwala m.in. na rozgrzewanie i łatanie blachy. Poniższy artykuł to porównanie dwóch popularnych spotterów marki Weldman - modeli 5500 oraz 7500. Sprawdź, jakie są ich charakterystyczne cechy i czym się różnią.
Kupując spawarkę, należy sprawdzić jej kilka istotnych parametrów. Wśród nich możemy wymienić zasilanie, zakres prądu spawania, a także cykl pracy, który czasami jest błędnie rozumiany. Jak się okazuje, to właśnie on odgrywa ważną rolę przy podejmowaniu decyzji, który sprzęt jest najlepszy. Z tego względu postanowiliśmy wyjaśnić, co to jest cykl pracy spawarki.
Gwarancja door to door, inaczej D2D czy po prostu „od drzwi do drzwi”, nierzadko dodatkowo zachęca do zakupu wybranego produktu. Objęte mogą nią być nie tylko nowoczesne sprzęty elektroniczne i akcesoria, ale również spawarki. Czym dokładnie jest gwarancja door to door i kiedy można z niej skorzystać?
Spawanie elektrodą otuloną jest uniwersalną metodą m.in. ze względu na miejsce oraz pozycję spawania. Znajduje ono zastosowanie przede wszystkim w przemyśle stoczniowym, pracach instalacyjnych na budowie, branżach produkcyjnych. Metoda ta pozwala na spawanie w trudno dostępnych miejscach oraz warunkach polowych (w tym przypadku nie mają znaczenia warunki atmosferyczne, w tym deszcz czy wiatr).
Sherman TIG DC 210 to spawarka przystosowana do spawania ręcznego stali konstrukcyjnych elektrodami otulonymi (a więc metodą MMA), a także stali jakościowych, miedzi oraz jej stopów elektrodą nietopliwą w osłonie gazu obojętnego (czyli metodą TIG). To kolejny sprzęt marki Sherman, który poddany został kilku testom
Spawanie metodą TIG, która jest uznawana za wszechstronną, ma kilka istotnych zalet: daje możliwość łączenia niemal wszystkich metali oraz ich stopów, podczas spawania nie powstają rozpryski, a ponadto spoina nie wymaga czasochłonnej obróbki po skończonej pracy. Należy wspomnieć także o zachowaniu pełnej kontroli nad całym przebiegiem procesu spawania. To powoduje, że metoda TIG cieszy się dużą popularnością, ale żeby móc osiągnąć oczekiwane efekty, należy w odpowiedni sposób dobrać parametry pracy, a w szczególności prąd spawania. Jak to zrobić?
Magnum MIG 208 Alu Synergia to spawarka All-in-One, czyli 3w1. Urządzenie ma dwa wtyki prądowe i zmienną biegunowość. To model inwertorowy, który jest popularny wśród spawaczy. W ostatnim czasie miałem możliwość przetestowania spawarki Magnum MIG 208 Alu Synergia. Według producenta model ten nadaje się nie tylko dla profesjonalistów, ale także osób początkujących. Postanowiłem to sprawdzić. W poniższej recenzji starałem się przedstawić najważniejsze wady i zalety sprzętu Magnum.
Stal nierdzewna to materiał, który znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie istotna jest odporność na korozję. Wykorzystuje się ją więc m.in. w budownictwie, architekturze i wielu różnych gałęziach przemysłu. W jaki sposób spawa się stal nierdzewną i jak powinno wyglądać przygotowanie do pracy? W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące nie tylko samego spawania, ale też wyróżniających cech poszczególnych gatunków wspomnianego materiału.
Prostowniki z rozruchem Magnum Dinamik XS 0-460 oraz Magnum Dinamik XL 0-840 to sprzęty, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Urządzenia zebrały wiele pochlebnych recenzji użytkowników i z pewnością przydadzą się choćby w czasie zimy. Magnum to jeden z najbardziej znanych producentów spawarek (uznawany za lidera w tej branży). Jak widać, w ofercie wspomnianej marki można znaleźć też inne, równie praktyczne i nierzadko niezbędne sprzęty.
Wiele osób myślących nad zakupem spawarki ma wątpliwości, które urządzenie wybrać. Sprzęty spawalnicze różnią się nie tylko gabarytami, ale też zasilaniem, amperażem, funkcjonalnością itp. Na co zwrócić uwagę przy zakupie spawarki? W tym artykule opisujemy pięć podstawowych czynników, które mają największy wpływ na wybór urządzenia. To na pewno pomoże Ci w podjęciu decyzji. Sprawdź, których kwestii nie możesz pominąć, kupując sprzęt do spawania.
Spawanie gazowe, określane mianem autogenicznego, to jedna z pierwszych odkrytych metod łączenia metali. Sposób ten stosowany jest do dziś, a polega na nadtopieniu brzegów spawanego materiału przy użyciu palnika. Częstą przyczyną uzyskania złej jakości spoiny jest niedostateczna osłona gazowa jeziorka spawalniczego lub wykorzystanie gazu (ewentualnie mieszanki) złej jakości. Nierzadko jest też tak, że do pracy wykorzystywana jest butla napełniona innym gazem, niż była na początku, co również może mieć negatywny wpływ na uzyskane efekty pracy.