Rodzaje spawarek — jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb?

0
Rodzaje spawarek — jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb?

Zakup spawarki to z pewnością inwestycja na wiele lat. Dlatego decyzja zakupowa powinna być podjęta w sposób przemyślany. Wybierać można nie tylko z szerokiej oferty producentów, ale także spośród wielu rodzajów spawarek. Jaki sprzęt będzie najlepiej dopasowany do potrzeb i wymagań użytkownika oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Podział spawarek — inwertorowe i transformatorowe

Spawarki można podzielić na dwa sposoby. Pierwsza metoda rozróżnia sprzęty inwertorowe i transformatorowe. Już na wstępie warto zaznaczyć, że pierwszy typ jest częściej spotykany i chętniej wybierany zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych spawaczy. Spawarki transformatorowe są rozwiązaniem tanim, łatwym w obsłudze, ale także niezapewniającym wysokiej jakości spawów. Aby uzyskać estetyczne łączenia, trzeba korzystać z najlepszych elektrod. Dodatkowo spawarki transformatorowe charakteryzują się dużym poborem prądu oraz niską stabilnością pracy. Do ich zalet należy jednak duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, dlatego sprawdzą się do prac w trudnych warunkach.

Spawarki inwertorowe cieszą się większą popularnością. Zazwyczaj są niewielkie, lekkie i wygodne w obsłudze. Ich zaletą jest wysoka sprawność, a także tolerancja na spadki napięcia. Wykorzystując spawarkę inwertorową, nie trzeba używać elektrod wysokiej jakości, a pobór mocy w urządzeniu jest niski. Zasada działania tych modeli opiera się na powtarzalnych przemianach prądu ze zmiennego na stały o zwiększonej częstotliwości.

Rodzaje spawarek — metoda spawania

Spawarki można także podzielić ze względu na wykorzystywaną metodę spawania. Na tej podstawie wyróżnia się modele:

  • Spawarki MIG/MAG — nazywane często migomatami, służą do pracy z wykorzystaniem osłony gazu. Otulina gazowa pozwala na spawanie różnych rodzajów materiałów. Uzyskana spoina jest wystarczającej jakości do zastosowań domowych i w niewielkich warsztatach. Spawarki przeznaczone do metody MIG/MAG często wyposażone są w dodatkowe funkcje, na przykład regulację prędkości podajnika drutu czy możliwość spawania punktowego. W metodzie MIG wykorzystuje się gaz obojętny, a w MAG gaz aktywny. Spoina powstaje z elektrody topliwej, czyli drutu, oraz stopionego fragmentu spawanego materiału. Metoda MIG/MAG jest łatwa do opanowania, dlatego nadaje się również dla amatorów.
  • Spawarki MMA — metoda ta wykorzystuje elektrodę otuloną. Jest najbardziej rozpowszechniona, zarówno wśród spawaczy pracujących amatorsko, jak i nierzadko wśród profesjonalistów. Ciepłem łuku spawalniczego uzyskuje się połączenie ze stopionej elektrody oraz spawanego materiału. Spawarki przeznaczone do metody MMA sprawdzają się zwłaszcza podczas prac w miejscach trudno dostępnych.
  • Spawarki TIG — ta metoda ma najszersze zastosowanie w przemyśle i w zakładach spawalniczych. Zapewnia ona wysokiej jakości spoinę. Spawarki przeznaczone do metody TIG są najtrudniejsze do opanowania, dlatego wykorzystują je przede wszystkim profesjonaliści. Połączenie uzyskuje się za pomocą łuku elektrycznego, podobnie jak w metodzie MIG/MAG. Różnica polega na wykorzystaniu innej elektrody — nietopliwej, zrobionej z wolframu. Spawanie odbywa się z udziałem gazu osłonowego obojętnego. Metodę TIG wykorzystuje się do wykonywania czystych, precyzyjnych spoin, a przede wszystkim do łączenia cienkich materiałów, na przykład blach. Spawarki TIG zwykle mają możliwość przełączenia na metodę MMA. Są to sprzęty przeznaczone głównie do użytku profesjonalnego.

Dostępne są również urządzenia, które łączą w sobie różne funkcje i umożliwiają spawania kilkoma metodami. Takie sprzęty 2w1 lub 3w1 sprawdzą się przede wszystkim do profesjonalnego zastosowania. Zamiast korzystania z kilku spawarek, lepiej zdecydować się na sprzęt 2w1, łączący np. metodę MIG/MAG z MMA. Wersja 3w1 umożliwia korzystanie ze wszystkich trzech procesów spawania.

spawarka inwertorowa

Spawarka inwertorowa w sklepie spawalniczym Allweld.pl

Jak dopasować spawarkę do swoich potrzeb?

Po wyborze odpowiedniego rodzaju spawarki, kupno właściwego sprzętu wcale nie staje się łatwiejsze. Trzeba jeszcze sprawdzić kilka innych kwestii, zanim podejmie się decyzję. Istotne jest, aby dopasować spawarkę do swoich potrzeb i umiejętności. Warto jeszcze przed zakupem wiedzieć, jakie materiały będą spawane i jaka jest ich grubość. Jako pierwsze urządzenie do przydomowego warsztatu dobrym wyborem będzie sprzęt MIG/MAG. Daje najwięcej możliwości początkującym spawaczom i sprawdza się do lekkich zastosowań. Dla wprawnych majsterkowiczów lepszym wyborem może być spawarka TIG. Nadaje się do przeprowadzania działań naprawczych oraz do wykonywania większych prac w domu i ogrodzie. Podczas wyboru spawarki warto również zwrócić uwagę na:

  • Cykl pracy — inaczej sprawność spawarki. Informuje on o długości nieustannego działania sprzętu w 10-minutowym cyklu pracy. Parametr ten podawany jest w procentach, na przykład sprawność na poziomie 70% oznacza, że po 7 minutach ciągłego działania, spawarka powinna chłodzić się przez kolejne 3 minuty. Do zastosowań domowych wystarczą sprzęty o sprawności wynoszącej nawet 40%.
  • Amperaż — to równie ważny, jak cykl pracy parametr, na który trzeba zwrócić uwagę, wybierając spawarkę. Amperaż dobiera się do instalacji w miejscu pracy, a przede wszystkim do grubości spawanych materiałów. Do okazjonalnych prac parametr ten nie musi być wysoki. W sprzętach profesjonalnych wynosi on minimum 250 A.
  • Dodatkowe funkcje — szukając spawarki, warto zwrócić uwagę na jej dodatkowe opcje, które mogą znacznie ułatwić pracę. Sprzęty inwertorowe często wyposażone są w funkcje: Arc Force, Hot Start oraz VRD. Pierwsza z nich odpowiada za regulację prądu zwarcia, aby utrzymać łuk spawalniczy. Funkcja ta jest szczególnie pomocna dla osób początkujących. Hot Start ułatwia zapłon przez chwilowe zwiększenie wartości prądu. Funkcja VRD chroni użytkownika, zabezpieczając go przed porażeniem prądem.
  • Waga i wymiary — warto zwrócić uwagę również na wielkość i wagę spawarki. Parametry te decydują o łatwości przenoszenia sprzętu, co ma istotne znaczenie szczególnie podczas prac w trudno dostępnych miejscach. Do zastosowań domowych dobrze sprawdzą się małe spawarki. W naszej ofercie można znaleźć również urządzenia w wersji mini. Ciekawą opcją są spawarki mobilne, zamontowane na wózkach. Nadają się przede wszystkim do przydomowych garaży i warsztatów.
  • Łatwość obsługi — spawarka może być obsługiwana za pomocą pokręteł lub wyświetlacza. Do prostych prac wystarczą modele z łatwymi w obsłudze przyciskami. Jeśli jednak potrzebna jest spawarka do profesjonalnych zastosować, warto wybierać modele, które mają możliwość zapisywania ustawień i przywracania ich, gdy jest to konieczne. Cyfrowe wyświetlacze ułatwiają także dobór konkretnych parametrów to spawanych materiałów lub wykorzystywanej metody.
  • Zasilanie — istotne jest również zasilanie spawarki. Może ono wynosić 230 V lub 400 V. Pierwszy typ nadaje się do zastosować domowych, a drugi do większych warsztatów lub zakładów przemysłowych, w których często wykorzystywana jest sieć trójfazowa. Jeśli spawarka będzie wykorzystywana w różnych miejscach, dobrym wyborem będzie model z zasilaniem 230 V/400 V, które można łatwo przełączać.

Wybór odpowiedniej spawarki może okazać się sporym wyzwaniem. Na początek przyda się przede wszystkim sprzęt odpowiedni do spawania metodą MIG/MAG lub MMA. Do profesjonalnych zastosowań niezbędna okaże się mocna spawarka TIG. Szeroki wybór modeli znajdziesz w naszym sklepie Allweld. W razie potrzeby w zakupach pomogą Ci nasi doświadczeni doradcy. Rozwieją oni Twoje ewentualne wątpliwości i wskażą najlepsze dla Ciebie modele.

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium