Słownik spawalniczy - słownik pojęci i terminów spawalniczych

0
Słownik spawalniczy - słownik pojęci i terminów spawalniczych

Czy czasami czytając opisy sprzętów spawalniczych, a także zapoznając się z różnego rodzaju artykułami, zdarza Ci się nie rozumieć wszystkiego? To normalne. Takie problemy mogą zauważyć przede wszystkim osoby początkujące, choć nie tylko. Zdarza się to nawet doświadczonym spawaczom. Jest jednak pewne, że podstawowa wiedza na temat spawalnictwa znacznie ułatwia wyszukiwanie potrzebnych urządzeń, a także informacji. Dlatego też specjaliści z naszego zespołu opracowali słowniczek spawalniczy. Zawiera on ponad 30 najczęściej pojawiających się pojęć. Są one łatwo wyjaśnione, po to, aby każdy miał szansę je zrozumieć. Zachęcamy Cię do zapoznania się z nim. Być może trafisz na pojęcia, których wcześniej nie znałeś i dowiesz się czegoś nowego.

 

2T/4T - przy dwutakcie po naciśnięciu przycisku start następuje proces spawania, natomiast po puszczeniu przycisku proces spawania zostaje zatrzymany. Czterotakt jest szczególnie przydatny w przypadku długich spoin, jak również podczas prac, w których niezbędne jest dowolne manewrowanie uchwytem np. w trakcie spawania rur. Po naciśnięciu i puszczeniu przycisku następuje zajarzenie łuku, dopiero powtórne przyciśnięcie i puszczenie kończy proces.

3W1 SPAWARKA – inwertorowe źródło, które w efektywny i bezawaryjny sposób łączy kilka metod spawalniczych. Migomat czyli spawanie gazem obojętnym i aktywnym MIG MAG wraz ze spawaniem elektrodą otuloną MMA. Dodatkowo umożliwia stosowanie uchwytu TIG z zaworkiem do spawania w metodzie Lift z dotykowym zajarzeniem łuku.

4W1 SPAWARKA inwertorowe źródło, które w efektywny i bezawaryjny sposób łączy kilka metod spawalniczych. Migomat, czyli spawanie gazem obojętnym i aktywnym MIG MAG wraz ze spawaniem elektrodą otuloną MMA. Dodatkowo umożliwia pełnowartościowe spawanie TIG DC i AC z bezstykowym zajarzeniem łuku HF oraz szeroka gamą regulacji TIG. 

migomaty

Zobacz spawarki inwertorowe w sklepie spawalniczym - allweld.pl

AC BALANS - możliwość regulacji stosunku czasu trwania polaryzacji dodatniej do ujemnej w pojedynczym okresie. Regulacja balansu decyduje o wprowadzanej ilości ciepła w materiał oraz kształcie i wtopieniu spoiny. Regulacja balansu ma również wpływ na obciążenie elektrody wolframowej. Przy odwrotnej polaryzacji w metodzie TIG im krótsza faza dodatnia (mniejszy balans), tym spoina jest węższa, a wtopienie większe. Zwiększając balans, zyskujemy lepsze czyszczenie, szeroką spoinę i płytsze wtopienie.

AC TIG – funkcja spawania prądem przemiennym, umożliwiająca jakościowe spawanie aluminium. Pozwala skutecznie usunąć tlenki aluminium oraz utrzymać jeziorko w stanie czystym. Częstotliwość AC wyrażana w Hz wskazuje, ile cykli prądu przemiennego przypada na sekundę. Optymalny zakres regulacji to 80-120 Hz. Im większa częstotliwość, tym lepsza jakość spoiny oraz lepsze skupienie łuku.

ANTI-STICK - umożliwia spawaczowi łatwe oddzielanie (odejmowanie) elektrody od spawanego materiału. W przypadku zwarcia (jeśli nastąpi), po krótkiej przerwie prąd spawania redukowany jest automatycznie. Po oddzieleniu elektrody od elementu, źródło automatycznie przywraca swoje działanie. Poprawia efektywność zajarzenia łuku. Zwarciu elektrody towarzyszy jej przegrzanie, co może skutkować jej uszkodzeniem.

ARC FORCE – funkcja wykorzystywana do udoskonalenia stabilności w łuku. Zmniejszenie jej wartości w pewnym stopniu redukuje również zużycie energii elektrycznej, łuk jest miękki i zmniejsza się głębokość wtopu. Ułatwia to pracę przy cieńszych materiałach. Analogicznie zwiększając ARC FORCE, łuk staje się bardziej skupiony, przetop i stabilność łuku się zwiększa.

ATC - zaawansowana funkcja kontroli cieplnej, aktywna w przypadku spawania materiałów  cienkich, o grubości poniżej 1,5 mm. Stabilizuje łuk elektryczny, zmniejszając wartość szczytową prądu spawania. Redukuje ilość ciepła przekazywanego do materiału zmniejszając ryzyko odkształcania się materiału.

BI LEVEL - umożliwia przechodzenie pomiędzy dwoma różnymi wartościami prądu spawania, bez przerywania pracy. Zmiana odbywa się poprzez szybkie naciśnięcie przycisku na uchwycie. Przydatna dla spoin ciągłych na materiałach o zmiennej grubości oraz gdy zachodzi potrzeba zwiększenia lub zmniejszania prądu spawania bez wygaszania łuku. Funkcja ta jest często używana do spawania aluminium, dla większej kontroli temperatury materiału.

BURN BACK – funkcja upalania drutu, nie dopuszcza do przytapiania się drutu spawalniczego do końcówki prądowej. Regulowana w czasie, umożliwia chwilowe wysunięcie drutu po zakończeniu procesu spawania.

FAN STOP - adaptacyjny wentylator, rozwiązanie zwiększające żywotność samego wentylatora i dodatkowo redukujące ilość kurzu w samym urządzeniu. Prędkość wentylatora wzrasta na początku pracy i w momencie jego nagrzania, a spada gdy spawarka jest chłodna.

FLUX - spawanie łukowe drutem proszkowym. Stosujemy drut samoosłonowy, który jest wypełniony topnikiem lub substancją chemiczną wytwarzającą gazy ochronne podczas spawania.

HOT START „gorący start” - polega na chwilowym zwiększeniu prądu spawania ponad ustawioną wartość w momencie zajarzenia łuku. Zapobiega to zjawisku „przyklejania elektrody” w początkowej fazie spawania, ułatwiając rozpoczęcie całego procesu. Zalecane jest wyłączenie tej funkcji w przypadku cienkich elementów.

HF – bezstykowe zajarzenie łuku polegające na wyzwoleniu zapłonu za pomocą wbudowanego jonizatora, bez konieczności stykania z materiałem. Łuk jest wyzwalany za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości.

IGBT - nowoczesne tranzystory bipolarne, zapewniające minimum zakłóceń elektromagnetycznych i małe straty mocy. Zwiększają wydajność oraz wydłużają niezawodność źródła prądu. Umożliwiają wysoką częstotliwość przełączania, tym samym zapewniając błyskawiczne dostosowanie prądu do zmian parametrów w czasie spawania.

INDUKCYJNOŚĆ – umożliwia optymalizację procesu spawania w zależności od grubości spawanego elementu oraz warunków spawania. Zmniejszenie indukcyjności sprawia, że łuk staje się stabilniejszy i skoncentrowany a przez to pozwala na większe wtopienie w materiał. Zwiększenie indukcyjności przydatne przy spawaniu cienkich elementów przyczynia się do powstawania bardziej płynnego jeziorka. Łuk staje się miękki, zmniejsza się ilość odprysków. Funkcja odpowiednia dla cienkich elementów oraz w procesie lutospawania (pozwala uniknąć uszkodzenia ochronnej warstwy cynku).

KSZTAŁTY FALI TIG x4 - dla uzyskania jeszcze lepszych parametrów spawania pod kątem konkretnego materiału, spawarka oferuje dobór odpowiedniego kształtu fali: prostokątnego, trapezowego, trójkątnego lub sinusoidalnego. Fala prostokątna, która jest najczęściej stosowana, generuje większą ilość ciepła w strefie spawania. Ten kształt fali prądu przemiennego pozwala na spawanie aluminium z dodatkiem magnezu. Fala trójkątna preferowana jest do cienkich materiałów, a sinusoidalny przebieg fali polecany jest do spawania czystego aluminium 99,999%.

spawarki tig

Spawarka Tig w sklepie spawalniczym allweld.pl

LUTOSPAWANIE - metoda, która w dość dużym stopniu przypomina spawanie MIG/MAG, jednak dostarczana w tym przypadku energia jest o wiele mniejsza. Lutospawanie wykorzystuje się do łączenia cienkich blach pokrytych warstwą cynku. Opisywana metoda to proces spajania, w czasie którego dochodzi do stopienia lutu, a nie materiału, z którym pracujemy. Druga część nazwy, czyli MIG/MAG, pochodzi od wykorzystania sposobu topienia drutu w łuku elektrycznym w otoczeniu gazu ochronnego, a także od przygotowania brzegu materiału w taki sam sposób, jak do tradycyjnego spawania. Metoda lutospawania stosowana jest jednak nie tylko do spajania blach ocynkowanych, ale też cienkich blach wykonanych ze stali nierdzewnych oraz różnoimiennych połączeń, m.in. stali kwasoodpornej ze zwykłej jakości stalą lub miedzi ze stalą.

NARASTANIE PRĄDU – stopniowo zwiększa prąd spawania od wartości początkowej do wartości bazowej. Niweluje ryzyko początkowego rozprysku, zmniejsza prawdopodobieństwo przepalenia spawanego materiału. W metodzie TIG dodatkowo zmniejsza zużycie elektrody wolframowej i samego uchwytu. 

OPADANIE PRĄDU / WYGASZENIE ŁUKU – umożliwia wolniejsze chłodzenie jeziorka. Stopniowo zmniejsza wartość prądu spawania od wartości bazowej do zadanej wartości końcowej. W znacznej mierze redukuje ryzyko powstania krateru, czyli wady spawalniczej, zwiększającej ryzyko pękania spoiny. 

PAMIĘĆ USTAWIEŃ – funkcja umożliwiająca zapisywanie konkretnych ustawień urządzenia. Przydatna w powtarzalnych materiałach, gdy chcemy w szybki sposób wrócić do ustawionych parametrów.

PFC – kompensuje wahania napięcia lub zbyt niskie napięcie wejściowe wynikające ze stosowania długich przedłużaczy, agregatów. Gwarantuje stabilną pracę dla spadków napięć według % zakresu podanego przez producenta.

PFC w Spawarce – kompensuje wahania napięcia lub zbyt niskie napięcie wejściowe wynikające ze stosowania długich przedłużaczy, agregatów. Gwarantuje stabilną pracę i pełnię mocy, gdy napięcie wejściowe jest niższe od nominalnego według zakresu podanego przez producenta. Zapewnia utrzymanie niezbędnej ilości energii dla stabilnego łuku spawalniczego.

POST GAZ – wypływ gazu po spawaniu. Zabezpiecza jeziorko przed szkodliwym działaniem powietrza atmosferycznego. Brak dodatkowej osłony gazowej może skutkować utlenianiem się spoiny. Regulacja wyrażona w sekundach. 

PRE GAS – wypływ gazu przed zajarzeniem łuku. Zabezpiecza jeziorko przed szkodliwym działaniem powietrza atmosferycznego. Regulacja wyrażona w sekundach. 

PULS – zapewnia lepszy transfer spoiwa w spawany materiał, co zasadniczo poprawia kontrolę nad procesem spawania oraz jakość samej spoiny. Wykorzystanie prądu pulsacyjnego pozwala na uzyskanie spoiny wyróżniającej się drobnokrystaliczną strukturą i wytrzymałością na powstawanie pęknięć gorących. Umożliwia pracę we wszystkich pozycjach i jest szczególnie przydatna dla pozycji wymuszonych. Zapewnia mniejszy wpływ ciepła, sprawdza się w przypadku cieńszych materiałów czy też tych o podwyższonej przewodności cieplnej jak np. stopy aluminium. Redukuje ilość odprysków.

PULS PODWÓJNY - zapewnia lepszy transfer spoiwa w spawany materiał, co zasadniczo poprawia kontrolę nad procesem spawania oraz jakość samej spoiny. Umożliwia pracę we wszystkich pozycjach i jest szczególnie przydatna dla pozycji wymuszonych. Zapewnia mniejszy wpływ ciepła, sprawdza się w przypadku cieńszych materiałów czy też tych o podwyższonej przewodności cieplnej jak np. stopy aluminium. Redukuje ilość odprysków. Najbardziej zaawansowana metoda spawania, w której impulsy prądowe występują w dwóch zakresach, dzięki czemu uzyskujemy optymalną estetykę lica spoiny, tzw. efekt łuski. 

S4T TRYB CZTEROTAKT SPECJALNY – po wciśnięciu i zwolnieniu przycisku na uchwycie spawalniczym nastąpi wypływ gazu w ustawionym czasie (Preg) i zajarzenie łuku spawalniczego. Napięcie łuku na starcie będzie zwiększone o wartość ustawioną przez użytkownika (HotI) i spadnie do wartości zasadniczego prądu spawania w ustawionym czasie (Slop). Łuk będzie utrzymywany do momentu ponownego wciśnięcia i zwolnienia przycisku. Po jego zwolnieniu nastąpi spadek natężenia prądu (Slop) do wartości prądu końcowego (EndI) – wypełnienie krateru. Następnie wygaśnie łuk i w ustawionym czasie (Post) wypłynie gaz osłonowy.

SLOW FEED / DOJAZD DRUTU - regulacja prędkości dojazdowej drutu, umożliwia stabilne zajarzenie łuku szczególnie w przypadkach dużej prędkości jego podawania. Ogranicza do minimum ryzyko pojawienia się wad spawalniczych i odprysków na początku spoiny.

SPOOL GUN - uchwyt spawalniczy z wbudowanym podajnikiem drutu. Znajduje zastosowanie głównie w warsztatach samochodowych i przy spawaniu cienkich blach, doskonale sprawdza się w trudno dostępnych miejscach i na wysokościach. Szpula z drutem spawalniczym umieszczona jest w rękojeści uchwytu. Uchwyt ma standardowe przyłącze typu EURO i wtyk sterujący.

SPOT PUNKTOWY - funkcja przydatna w zakładkowym łączeniu cienkich blach, a także przy wstępnym szczepianiu np. przed spawaniem doczołowym. Wprowadza krótki impuls, dzięki czemu zapewnia również niską emisję cieplną w strefie łączenia. Punkty szczepienia o równomiernym położeniu oraz jednakowych rozmiarach w dużym stopniu ułatwiają realizację procesu spawania.

SYNERGIA - funkcja ułatwiająca dobór optymalnych parametrów w procesie spawania. Za pomocą zaprogramowanych danych, automatycznie dobiera prędkość posuwu drutu do prądu spawania. Przyspiesza rozpoczęcie pracy, niweluje ryzyko niewłaściwych ustawień, które negatywnie wpływają na jakość i wygląd spoiny. 

SYNERGIA PEŁNA - funkcja ułatwiająca dobór optymalnych parametrów w procesie spawania. Za pomocą zaprogramowanych danych źródło automatycznie dobiera prędkość posuwu drutu do prądu spawania. Przyspiesza rozpoczęcie pracy, niweluje ryzyko niewłaściwych ustawień, które negatywnie wpływają na jakość i wygląd spoiny. W modelach z pełną synergią, dobór ustawień bazuje na kluczowych parametrach, takich jak rodzaj spawanego materiału, średnica stosowanego drutu, rodzaj gazu osłonowego oraz grubość spawanego elementu.

TIG MIX - łączy zalety spawania prądem zmiennym AC (uzyskanie bardzo czystego spawu) z głęboką penetracją uzyskiwaną w podczas spawania prądem stałym DC. W efekcie możliwe jest uzyskanie spawu bardzo dobrej jakości na cienkich i grubych materiałach, szczególnie przydaje się to w łączeniu elementów znacznie różniących się grubością.

VRD - funkcja ta obniża napięcie w stanie bez obciążenia. W przeciągu milisekund po zakończeniu spawania, napięcie na elektrodzie otulonej zniwelowane jest do bezpiecznego poziomu. Właściwa wartość napięcia zostaje przywrócona dopiero tuż przed zajarzeniem łuku. Minimalizuje to ryzyko porażenia prądem elektrycznym. W skrajnych przypadkach utrudnia zajarzenie łuku.

 spawarki mma

Spawarki mma w sklepie spawalniczym allweld.pl

Mamy nadzieję, że znalazłeś w tym tekście wiele przydatnych informacji i w razie potrzeby będziesz do niego wracał. Jeśli jakieś pojęcie nadal jest dla Ciebie niezrozumiałe lub nie zostało tutaj wskazane, pamiętaj, że zawsze możesz się do nas odezwać. Jesteśmy tutaj po to, aby pomagać i dzielić się wiedzą. Pamiętaj też, że nasi specjaliści dokładają wszelkich starań, aby ułatwić Ci wybór sprzętu dopasowanego do Twoich potrzeb.

Szukasz pracy jako spawacz? Sprawdź aktualne oferty na Jooble

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium