Słownik Spawalniczy 2023

0
Słownik Spawalniczy 2023

Czy czasami zdarza Ci się mieć trudności ze zrozumieniem pojęć związanych ze spawalnictwem podczas czytania opisów sprzętu i artykułów specjalistycznych? To normalne, nie tylko dla osób początkujących, ale także dla doświadczonych spawaczy. Posiadanie wiedzy o spawalnictwie może pomóc w znalezieniu potrzebnych urządzeń i informacji. Dlatego nasi specjaliści przygotowują i stale rozwijają słownik pojęć spawalniczych, zawierający ponad 70 najczęściej występujących terminów. Są one łatwo wyjaśnione, aby każdy mógł je zrozumieć. Zapraszamy Cię do zapoznania się z nim i możliwości poznania czegoś nowego.

3W1 SPAWARKA – inwertorowe źródło, które w efektywny i bezawaryjny sposób łączy kilka metod spawalniczych. Migomat czyli spawanie gazem obojętnym MIG i aktywnym MAG wraz ze spawaniem elektrodą otuloną MMA. Dodatkowo umożliwia stosowanie uchwytu TIG z zaworkiem do spawania w metodzie Lift z dotykowym zajarzeniem łuku.

4W1 SPAWARKA – inwertorowe źródło, które w efektywny i bezawaryjny sposób łączy kilka metod spawalniczych. Migomat, czyli spawanie gazem obojętnym MIG i aktywnym MAG wraz ze spawaniem elektrodą otuloną MMA. Dodatkowo umożliwia pełnowartościowe spawanie TIG DC i AC z bezstykowym zajarzeniem łuku HF oraz szeroka gamą regulacji TIG. Na rynku znajdziemy również urządzenia wielofunkcyjne z funkcją PLAZMY, najczęściej w zestawieniu z TIG DC, MIG/MAG oraz MMA. 

2T-spawanie dwutaktem. Aby wyzwolić łuk należy nacisnąć przycisk na uchwycie spawalniczym i trzymać go podczas spawania, zwolnienie przycisku skutkuje wygaśnięciem łuku spawalniczego. Dodatkowo funkcja dla TIG posiada przed i po wypływ gazu.

4T-spawanie czterotaktem ( MIG/MAG ). Aby wyzwolić łuk należy nacisnąć przycisk na uchwycie spawalniczym a następnie go zwolnić . Utrzymywanie łuku będzie kontynuowane. Aby wygasić łuk spawalniczy należy przycisnąć ponownie a następnie puścić przycisk.

4T ( TIG ) - spawanie w tym trybie uruchamia wypływ  gazu przed procesem po naciśnięciu przycisku zajarzenia łuku. Po zwolnieniu przycisku urządzenie rozpocznie narastanie parametrów do prądu górnego. Ponowne naciśnięcie przycisku spowoduje opadanie prądu, wygaszanie krateru  i zastosuje wypływ gazu po procesie.

2T/4T( plazma ) - przy dwutakcie po naciśnięciu przycisku start następuje proces cięcia po puszczeniu przycisku proces spawania zostaje zatrzymany - przy czterotakcie po pierwszym naciśnięciu i puszczeniu przycisku następuje proces cięcia przy drugim naciśnięciu ustaje. Jest to wygodniejsze rozwiązanie przy dłuższych cięciach.

SPOT - funkcja spawania punktowego. Wyposażona w nastawienie wypływu gazu przed procesem spawania. Posiada szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku spawania punktowego( SPOT ), gdzie w krótkim czasie dostarczamy nagły skok moc, który ma na celu zgrzania dwóch elementów. Parametrami nastawczymi najczęściej również jest czas zgrzewania, wszystko to zakończone wypływem gazu po procesie spawania, który ma na celu chronić jeszcze rozgrzany zgrzew.  

S_2T / S_4T, czyli funkcja rozpoczynająca wypływu gazu przed procesem spawania od niższego prądu, następnie narastanie natężenia i napięcia do prądu bazowego. Zakańczając proces poprzez obniżenie wartości prądu do nastawień wygaszenia krateru oraz  włączenie wypływu gazu po zakończonym procesie.

CYKL AC – ustawienie regulujące procentowy udział prądu górnego do prądu dolnego w znaczeniu długości trwania najwyższego i najniższego prądu. Ma szczególny wpływ na spawanie w trybie AC/DC z racji na skomplikowanie tej metody oraz wymagania technologiczne jakie muszą być spełnione podczas posługiwania się tą metodą.  

AC BALANS - możliwość regulacji stosunku czasu trwania polaryzacji dodatniej do ujemnej w pojedynczym okresie. Regulacja balansu decyduje o wprowadzanej ilości ciepła w materiał oraz kształcie i wtopieniu spoiny. Regulacja balansu ma również wpływ na obciążenie elektrody wolframowej. Przy odwrotnej polaryzacji w metodzie TIG im krótsza faza dodatnia (mniejszy balans), tym spoina jest węższa, a wtopienie większe. Zwiększając balans, zyskujemy lepsze czyszczenie, szeroką spoinę i płytsze wtopienie. Polaryzacja ujemna ma za zadanie tworzyć większe wtopienie w materiał. 

CZĘSTOTLIWOŚĆ AC – to częstotliwość z jaką zapętlone jest narastanie i opadanie prądu. Wpływa to na ilość  wprowadzonej energii w tym samym czasie. Zwiększając częstotliwość, w tym samym momencie jak przy niższej częstotliwości, zostanie więcej razy wykonane zmiana polaryzacji z plus na minus. Wpływa to na szerokość oraz wtopienie spoiny 

AC TIG – funkcja spawania prądem przemiennym, umożliwiająca jakościowe spawanie aluminium i jego stopów. Pozwala skutecznie usunąć tlenki aluminium oraz utrzymać optymalne wtopienie w materiał spawany. 

KSZTAŁTY FALI TIG x4 - dla uzyskania jeszcze lepszych parametrów spawania pod kątem konkretnego materiału, spawarka oferuje dobór odpowiedniego kształtu fali: prostokątnego, trapezowego, trójkątnego lub sinusoidalnego. 

  • Fala prostokątna, która jest najczęściej stosowana, generuje większą ilość ciepła w strefie spawania. Ten kształt fali prądu przemiennego sprawdzający się zwłaszcza przy spawaniu grubych i twardych stopów aluminium. 
  • Fala trójkątna preferowana jest do cienkich materiałów. 
  • Fala sinusoidalna, łagodna fala, która jest uniwersalna z racji możliwości spawania nią grubych i cienkich materiałów. 
  • Fala trapezowa - hybryda fali trójkątnej z prostokątną. Celem tej fali jest złagodzenie narastania prądu wejścia i zejścia, utrzymania go na dłuższy moment gdy łuk spawalniczy wtapia się w materiał rodzimy i stopniowego oraz długiego wystudzenia spoiny. 

TIG MIX - łączy zalety spawania prądem zmiennym AC (uzyskanie bardzo czystego spawu) z głęboką penetracją uzyskiwaną w podczas spawania prądem stałym DC. W efekcie możliwe jest uzyskanie spawu bardzo dobrej jakości na cienkich i grubych materiałach, szczególnie przydaje się to w łączeniu elementów znacznie różniących się grubością.

BI LEVEL - umożliwia przechodzenie pomiędzy dwoma różnymi wartościami prądu spawania, bez przerywania pracy. Zmiana odbywa się poprzez szybkie naciśnięcie przycisku na uchwycie. Przydatna dla spoin ciągłych na materiałach o zmiennej grubości oraz gdy zachodzi potrzeba zwiększenia lub zmniejszania prądu spawania bez wygaszania łuku. Funkcja ta jest często używana do spawania aluminium, dla większej kontroli temperatury materiału.

LIFT TIG – zajarzenie łuku w metodzie TIG bez użycia jonizatora. Zajarzenie odbywa się po przez dotknięcie materiału elektrodą wolframową, następnie odciągnięcie jej w odległości dla stabilnego łuku spawalniczego. 

TIG SCRATCH - metoda zajarzenia łuku w spawarce TIG w sposób przez potarcie. Aby zajarzyć łuk spawalniczy należy elektrodą wolframową potrzeć o materiał spawany. Jest to metoda zajarzenia łuku podobna jak w MMA. Służy głównie do spawania stali czarnej lub nierdzewnej, nie wymagającej dużej precyzji. Początkowe zajarzenie łuku niestety ale w pewnym stopniu stępia nam elektrodę, która nie ma na tyle dobrze skupionego łuku jak w innych sposobach zajarzenia TIG. 

“DRABINKA,, USTAWIEŃ TIG- urządzenia TIG znacznie różnią się od MMA oraz MIG/MAG z uwagi na precyzyjne ustawienie parametrów. Przed gaz - zabezpiecza obszar, w którym zaraz rozpocznie się proces spawania oraz pozbywa się tym samym powierza z uchwytu. Narastanie prądu -  w celu zmniejszenia szoku termicznego dla materiału, wartość napięcia rośnie stopniowo w Czasie narastania. Prąd szczytowy - dla podstawowej metody TIG jest prądem głównym tzn. tym na którym odbywa się większa część  procesu spawania dla spawania Pulse jest to prąd najwyższy . Opadanie prądu czas, który określany jest dla Prądu wygaszenia krateru mający na celu spokojnego i poprawnego zakończenia spoiny.    

PRE GAS ( gaz przed )  – wypływ gazu przed zajarzeniem łuku. Zabezpiecza jeziorko przed szkodliwym działaniem powietrza atmosferycznego. Regulacja wyrażona w sekundach. 

POST GAZ ( gaz po ) – wypływ gazu po procesie spawania. Zabezpiecza jeziorko przed szkodliwym działaniem powietrza atmosferycznego. Brak dodatkowej osłony gazowej może skutkować utlenianiem się spoiny. Wpływa na wystudzenie elektrody oraz zakończenia ściegu spawalniczego. Regulacja wyrażona w sekundach. 

PRĄD STARTU ( NARASTANIE PRĄDU ) - prąd od którego rozpoczyna się proces spawania, pozwala na łagodne rozpoczęcie spoiny, bez szoku dla materiału ale i również elektrody spawalniczej. Czas narastania regulowany w sekundach. Wyraża czas w jakim od prądu startowego natężenie prądu wzrośnie do prądu szczytowego. 

PRĄD SZCZYTOWY - w metodzie bez użycia pulsu, prąd główny jakim spawamy. W zastosowaniu z funkcją PULSE jest to prąd górny ( najwyższy ) w całym tym przebiegu. 

CYKL PULSU - ustawienie regulujące procentowy udział prądu najwyższego do prądu dolnego w znaczeniu długości trwania tych parametrów.

CZĘSTOTLIWOŚĆ PULSU  – to częstotliwość z jaką zapętlone jest narastanie i opadanie prądu. Wpływa to na ilość  wprowadzonej energii w tym samym czasie. Zwiększając częstotliwość, w tym samym momencie jak przy niższej częstotliwości, zostanie więcej razy wykonane zmiana polaryzacji z plus na minus. Wpływa to na szerokość oraz wtopienie spoiny 

PRĄD BAZOWY – Jest określeniem dla prądu najniższego. W przypadku spawania AC/DC jest określeniem prądu bieguna ujemnego. 

CZAS OPADANIA regulowany w sekundach. Wyraża czas w jakim od prądu szczytowego  natężenie prądu spadnie do prądu wygaszenia krateru. Prąd wygaszenia krateru ( opadanie prądu / wygaszenie łuku ) – po stopniowym opadaniu prądu następuje ustabilizowanie się natężenia do wartości zadanej. W tym czasie następuję zamknięcie krateru na końcu spoiny.   

ANTI-STICK - umożliwia spawaczowi łatwe oddzielanie (odejmowanie) elektrody od spawanego materiału. W przypadku zwarcia (jeśli nastąpi), po krótkiej przerwie prąd spawania redukowany jest automatycznie. Po oddzieleniu elektrody od elementu, źródło automatycznie przywraca swoje działanie. Poprawia efektywność zajarzenia łuku. Zwarciu elektrody towarzyszy jej przegrzanie, co może skutkować jej uszkodzeniem.

ARC FORCE – funkcja wykorzystywana do udoskonalenia stabilności w łuku. Zmniejszenie jej wartości w pewnym stopniu redukuje również zużycie energii elektrycznej, łuk jest miękki i zmniejsza się głębokość wtopu. Ułatwia to pracę przy cieńszych materiałach. Analogicznie zwiększając ARC FORCE, łuk staje się bardziej skupiony, dłuższy, przetop i stabilność łuku się zwiększa.

BLOW BACK  -  nazwa spotykana w urządzeniach do cięcia plazmą.Blow back- uchwyty wykorzystujące nadciśnienie z  sprężarki do regulacji elektrody w palniku plazmowym. Taka technologia daje nam możliwość otrzymania stabilniejszego łuku plazmowego wraz z ograniczeniem zurzycia elementów dyszy i elektrody, które przenoszą tak wysoką energię podczas cięcia wiązką plazmy. 

CIĘCIE AŻUROWE - funkcja w przecinarkach plazmowych, która powoduje utrzymanie łuku plazmowego mimo braku kontaktu wiązki z materiałem. W normalnym trybie, gdy łuk tnący znajdzie się za  materiałem zaledwie po chwili zostanie przerwany proces cięcia. Ma to na celu względy bezpieczeństwa. Funkcja cięcia ażurowego w momencie gdy łuk znajdzie się poza obrysem materiału ciętego włączy utrzymanie łuku przez ok. kilka sekund. Funkcja sprawdza się przy cięciu siatki, krat czy materiału o nierównych płaszczyznach.  

ATC - zaawansowana funkcja kontroli cieplnej, aktywna w przypadku spawania materiałów  cienkich, o grubości poniżej 1,5 mm. Stabilizuje łuk elektryczny, zmniejszając wartość szczytową prądu spawania. Redukuje ilość ciepła przekazywanego do materiału zmniejszając ryzyko odkształcania się materiału.

BURN BACK – funkcja upalania drutu, nie dopuszcza do przytapiania się drutu spawalniczego do końcówki prądowej. Regulowana w czasie, umożliwia chwilowe wysunięcie drutu po zakończeniu procesu spawania.

FAN STOP - adaptacyjny wentylator, rozwiązanie zwiększające żywotność samego wentylatora i dodatkowo redukujące ilość kurzu w samym urządzeniu. Prędkość wentylatora wzrasta na początku pracy i w momencie jego nagrzania, a spada gdy spawarka jest chłodna.

FLUX ( FCAW )  - spawanie łukowe drutem proszkowym. Stosujemy drut samoosłonowy, który jest wypełniony proszkiem, który wytwarza gazy osłonowe  podczas spawania. W związku z tym w tej metodzie nie jest wymagane dostarczanie gazu osłonowego z zewnętrznego źródła.

HOT START „gorący start” - polega na chwilowym zwiększeniu prądu spawania ponad ustawioną wartość w momencie zajarzenia łuku. Zapobiega to zjawisku „przyklejania elektrody” w początkowej fazie spawania, ułatwiając rozpoczęcie całego procesu. Zalecane jest wyłączenie tej funkcji w przypadku cienkich elementów.

IGBT - nowoczesne tranzystory bipolarne, zapewniające minimum zakłóceń elektromagnetycznych i małe straty mocy. Zwiększają wydajność oraz wydłużają niezawodność źródła prądu. Umożliwiają wysoką częstotliwość przełączania, tym samym zapewniając błyskawiczne dostosowanie prądu do zmian parametrów w czasie spawania.

INDUKCYJNOŚĆ – umożliwia optymalizację procesu spawania w zależności od grubości spawanego elementu oraz warunków spawania. Zmniejszenie indukcyjności sprawia, że łuk staje się stabilniejszy i skoncentrowany a przez to pozwala na większe wtopienie w materiał. Zwiększenie indukcyjności przydatne przy spawaniu cienkich elementów przyczynia się do powstawania bardziej płynnego jeziorka. Łuk staje się miękki, zmniejsza się ilość odprysków. Funkcja odpowiednia dla cienkich elementów oraz w procesie lutospawania (pozwala uniknąć uszkodzenia ochronnej warstwy ocynku).

LUTOSPAWANIE - metoda, która w dość dużym stopniu przypomina spawanie MIG/MAG, jednak dostarczana w tym przypadku energia jest o wiele mniejsza. Lutospawanie wykorzystuje się do łączenia cienkich blach pokrytych warstwą cynku. Opisywana metoda to proces spajania, w czasie którego dochodzi do stopienia lutu, a nie materiału, z którym pracujemy. Druga część nazwy, czyli MIG/MAG, pochodzi od wykorzystania sposobu topienia drutu łukiem elektrycznym w otoczeniu gazu ochronnego. Metoda lutospawania stosowana jest jednak nie tylko do spajania blach ocynkowanych, ale też cienkich blach wykonanych ze stali nierdzewnych oraz różnoimiennych połączeń, m.in. stali kwasoodpornej ze zwykłej jakości stalą lub mosiądzu ze stalą czy nawet spawania żeliwa. 

PAMIĘĆ USTAWIEŃ – funkcja umożliwiająca zapisywanie konkretnych ustawień urządzenia. Przydatna w powtarzalnych procesach, gdy chcemy w szybki sposób wrócić do ustawionych parametrów.

PFC ( ang. Power Factor Correction ) – Głównym celem tego systemu jest poprawa współczynnika mocy w obwodach elektrycznych. Wpływa to na wydajność urządzenia elektrycznego oraz jego zużycie energii. Moduł kompensuje wahania napięcia lub zbyt niskie napięcie wejściowe wynikające ze stosowania długich przedłużaczy, agregatów. Gwarantuje stabilną pracę dla spadków napięć.

PULS ( PULSE ) – zapewnia lepszy transfer spoiwa w spawany materiał, co zasadniczo poprawia kontrolę nad procesem spawania oraz jakość samej spoiny. Wykorzystanie prądu pulsacyjnego pozwala na uzyskanie spoiny wyróżniającej się drobnokrystaliczną strukturą i wytrzymałością na powstawanie pęknięć gorących. Umożliwia pracę we wszystkich pozycjach i jest szczególnie przydatna dla pozycji wymuszonych. Redukuje ilość odprysków.

PULS PODWÓJNY ( DUAL PULSE )- zapewnia lepszy transfer spoiwa w spawany materiał, co zasadniczo poprawia kontrolę nad procesem spawania oraz jakość samej spoiny. Umożliwia pracę we wszystkich pozycjach i jest szczególnie przydatna dla pozycji wymuszonych.. Redukuje ilość odprysków. Najbardziej zaawansowana metoda spawania, w której impulsy prądowe występują w dwóch zakresach, dzięki czemu uzyskujemy optymalną estetykę lica spoiny, tzw. efekt łuski. 

SLOW FEED / DOJAZD DRUTU - regulacja prędkości dojazdowej drutu, umożliwia stabilne zajarzenie łuku szczególnie w przypadkach dużej prędkości jego podawania. Ogranicza do minimum ryzyko pojawienia się wad spawalniczych i odprysków na początku spoiny.

SPOOL GUN - uchwyt spawalniczy z wbudowanym podajnikiem drutu. Poprawia transfer materiału do jeziorka spawalniczego, z racji na zastosowanie dużo krótszego przewodu ,w którym porusza się spoiwo. Znajduje zastosowanie głównie w warsztatach samochodowych i przy spawaniu cienkich blach, doskonale sprawdza się w trudno dostępnych miejscach i na wysokościach. Szpula z drutem spawalniczym umieszczona jest w rękojeści uchwytu. Uchwyt ma standardowe przyłącze typu EURO i wtyk sterujący.

SYNERGIA - funkcja ułatwiająca dobór optymalnych parametrów w procesie spawania. Za pomocą zaprogramowanych danych, automatycznie dobiera prędkość posuwu drutu do prądu spawania. Przyspiesza rozpoczęcie pracy, niweluje ryzyko niewłaściwych ustawień, które negatywnie wpływają na jakość i wygląd spoiny. 

SYNERGIA PEŁNA - funkcja ułatwiająca dobór optymalnych parametrów w procesie spawania. Za pomocą zaprogramowanych danych źródło automatycznie dobiera prędkość posuwu drutu do prądu spawania. Przyspiesza rozpoczęcie pracy, niweluje ryzyko niewłaściwych ustawień, które negatywnie wpływają na jakość i wygląd spoiny. W modelach z pełną synergią, dobór ustawień bazuje na kluczowych parametrach, takich jak rodzaj spawanego materiału, średnica stosowanego drutu, rodzaj gazu osłonowego oraz grubość spawanego elementu.

VRD - funkcja ta obniża napięcie w stanie bez obciążenia. W przeciągu milisekund po zakończeniu spawania, napięcie na elektrodzie otulonej zniwelowane jest do bezpiecznego poziomu. Właściwa wartość napięcia zostaje przywrócona dopiero tuż przed zajarzeniem łuku. Minimalizuje to ryzyko porażenia prądem elektrycznym. W skrajnych przypadkach utrudnia zajarzenie łuku.

PODWOZIE JEZDNE – zazwyczaj montowane w tych większych urządzeniach, choć znajdziemy również w tych spawarkach z przedziału mocy do 200 A. Podwozie wyposażone w miejsce na butle wraz z łańcuchem do jej stabilnego mocowania. 

ZŁĄCZE PODGRZEWACZA GAZU – złącze umieszczone z tyłu urządzenia. Wychodzące zasilanie 36V przeznaczone do podłączenia reduktora z podgrzewaczem gazu, który podgrzewa gaz wychodzący z butli. Dwutlenek węgla podczas rozprężania z butli, w której ciśnienie jest bardzo wysokie powoduje dużą różnice temperatur. Aby unikać zamarznięcia systemu doprowadzania gazu osłonowego, gaz musi pierwsze zostać podgrzany.

ZDALNE STEROWANIE – funkcja, dzięki której możemy przy pomocy uchwytu z odpowiednim mikro-włącznikiem lub pedału zdalnego sterowania, regulować parametry bez potrzeby podchodzenia do urządzenia. Sprawdza się to w przypadku wykonywania pracy, gdzie źródło spawalnicze znajduje się z dala od miejsca spawania lub gdy pracujemy na innym poziomie wysokości niż nasze urządzenie. Obecnie technologia spawalnicza dostarcza również panele, które łączą się z urządzeniem bezprzewodowo. Wyglądem i funkcjonalnością zbliżone są do panelu sterowania LCD.  

ZASILANIE 230/400V – urządzenie posiada możliwość podłączenia do dwóch źródeł zasilania, jako jedno i 3 fazowe urządzenie. Podłącz urządzenie do źródła prądu a ono automatycznie wykryje rodzaj zasilania.  

WYŁĄCZNIK PRZECIĄŻENIOWY – wbudowane urządzenie mające na celu odcięcie zasilania gdy z jakiegoś powodu nastąpi przepięcie. Chroni to przed uszkodzeniem sieci zasilającej jak i samego urządzenia.

CYKL PRACY – na jego podstawie dowiadujemy się, ile procent czasu z przedziału wynoszącego 10 min. urządzenie może działać bez przerwy. Przykładowo 60%  cyklu pracy przy 40°C dla 150A oznacza że spawanie ciągłe będzie możliwe przez 6 min nieustannie przy tej mocy. 

STOPIEŃ OCHRONY – odnosi się najczęściej do stopnia ochrony obudowy urządzenia.

EUROZŁĄCZE – umożliwiające wymienne stosowanie różnego rodzaju uchwytów.

SOLID- jest to rodzaj drutu spawalniczego o stałym przekroju. Taki rodzaj drutu jest najczęściej wykorzystywany dla spoiwa ze stali czarnej, nierdzewnej, aluminum czy lutospawania. 

CuSi - jak nazwa sama sugeruje drut ze stopu miedzi z krzemem. Drut wykorzystywany do lutospawania. Poza zastosowaniem w lutospawaniu swoje zastosowanie znajdzie również w przypadku spawania mosiądzu, żeliwa czy łączenia materiałów różnoimiennych.

AlSi - stop aluminium charakteryzuje się dobrą odpornością na korozję, wysoką wytrzymałością i elastycznością. Dodatek krzemu zwiększa jego plastyczność i umożliwia łatwiejsze formowanie i obróbkę tego materiału. Wykorzystywany do spawania najbardziej powszechnego gatunku aluminum.

AlMg - stopu aluminium z dodatkiem magnezu, który jest stosowany w różnych aplikacjach, takich jak produkcja elementów konstrukcyjnych, produkcja rur i profili aluminiowych, a także w wyrobach dekoracyjnych i wyposażeniu wnętrz. Ten stop aluminium charakteryzuje się dobrą odpornością na korozję, wysoką wytrzymałością i elastycznością. Jego dodatek magnezu zwiększa jego wytrzymałość i umożliwia uzyskanie bardziej trwałych i wytrzymałych elementów konstrukcyjnych.

SG2 - oznaczenie drutu spawalniczego, przeznaczonego do spawania metodą MIG/MAG. Jest to stop o zawartości węgla ok. 1,2%. Drut ten charakteryzuje się dobrą wytrzymałością i zapewnia wysoką jakość spoiny.Wykorzystywany najczęściej  do spawania stali konstrukcyjnych.

308 LSI -  to rodzaj drutu spawalniczego, który jest wykonany ze stopu stali nierdzewnej. Oznaczenie "308" wskazuje, typ stopu stali nierdzewnej. Natomiast oznaczenie "LSI" oznacza, że dodano do tego stopu niewielką ilość siarki, co zwiększa jego plastyczność i umożliwia łatwiejsze spawanie. Ten drut spawalniczy jest stosowany do spawania stali nierdzewnych o różnych gatunkach i grubościach.

316 LSI - to rodzaj drutu spawalniczego, z rodziny stali nierdzewnych. Charakteryzujący się się dobrą jakością spawów i wysoką odpornością na korozję, dzięki czemu jest często stosowany w różnych aplikacjach, wymagających wytrzymałości i trwałości.

D100/D200/D300 - oznaczenie dla średnicy szpul drutów dla urządzeń typu MIG/MAG. Oznaczenie odnosi się do średnicy zewnętrznej szpuli. D100 średnica zewnętrzna szpuli  100 mm o wadze od 0,45kg. Oznaczenie D200 to szpula o średnicy zew. 200 mm, są  to najczęściej szpulki o wadze 5 kg. D300 średnica zew. 300 mm i szpule o wadze od 15 kg.  

WIRE FEEDER ( INCHING )- opcja lub guzik odpowiedzialny za szybki wysuw drutu z komory podajnika przez uchwyt spawalniczy aż do końcówki prądowej. Opcja  znajdująca swoje zastosowanie w urządzeniach typu MIG/MAG. Jej użycie podnosi stopniowo lub natychmiastowo prędkość podajnika drutu, który ma na celu wysunięcie przez zestaw palnika  nowo założonego spoiwa w komorze podajnika. 

COOL PULSE - funkcja spawania w trybie pulse, która została zmodyfikowana w celu wprowadzania znacznie mniejszej ilości ciepła w materiał spawany. Daje nam to wiele korzyści z strony żywotności zestawu palnika, który jest najbardziej narażony na wysoką temperaturę. Głównym celem tej funkcji jednak było zmniejszenie ciepła wprowadzanego w materiał spawany. Zbyt duża temperatura powoduje zmiany struktury materiału, które ciężko odwrócić. Z strony wizualnej zbyt duże przegrzanie materiału to odkształcona konstrukcja i utleniona spoina. 

CYFROWY WYŚWIETLACZ - coraz częściej spotykany w urządzeniach spawalniczych. Użycie takiego systemu sterowania daje duże możliwości dla projektujący takie urządzenia z perspektywy opcji, danych czy choćby wizualnej możliwości pokazania trybu/metody spawania na ekranie LCD. Cyfryzacja w przypadku urządzeń spawalniczych nie musi być wrogiem użytkownika. Cyfrowy panel to przede wszystkim łatwa i czytelna obsługa urządzenia spawalniczego. 

iSIMPLE - linia urządzeń marki SKANDI KRAFT. Jest to seria urządzeń, która została stworzona z myślą o konwencjonalnych spawarkach, gdzie sterowanie odbywa się za pomocą przycisków, pokręteł czy przełączników. Prosty panel sterowania wyświetlacze i kontrolki led pokazujące aktualne ustawione parametry, układ Fan Stop czy zastosowanie tranzystorów IGBT niosących z sobą dużą wydajność. Urządzenia kompaktowe  wykorzystujące sterowanie synergiczne. 

iTECH - seria urządzeń SKANDI KRAFT. Korekcja napięcia źródła energii, komora chłodzenia NW, system Fan Stop.Spawarki z linii iTech to wysoka wydajność i efektywność. Nowoczesne wyświetlacze LCD z kilkoma językami do wyboru. Prostota spawania dzięki programom AUTO, który umożliwia intuicyjne korzystanie z funkcji profesjonalnych. Seria iTech wdraża również urządzenia zasilane napięciem 230 i 400 V, dzięki czemu zachowujemy mobilność wraz z parametrami dla urządzeń przemysłowych. 

CHŁODNICA CIECZY- często spotykana w urządzeniach o zastosowaniach przemysłowych. Na celu ma zwiększenie cyklu pracy dla zespołu spawalniczego. Palnik spawalniczy jest narażony na działanie wysokich temperatur. W celu zwiększenia jego efektywności oraz wydajności stosuje się pakiety chłodzone cieczą. Układ chłodnicy  wraz z uchwytem tworzy obieg, który jest wymiennikiem temperatury, dzięki czemu uchwyt mimo stosowania długich cyklów  pracy nie zostaje uszkodzony w związku z działaniem wysokich temperatur.

Mamy nadzieję, że znalazłeś w tym tekście wiele przydatnych informacji i w razie potrzeby będziesz do niego wracał. Jeśli jakieś pojęcie nadal jest dla Ciebie niezrozumiałe lub nie zostało tutaj wskazane, pamiętaj, że zawsze możesz się do nas odezwać. Jesteśmy tutaj po to, aby pomagać i dzielić się wiedzą. Pamiętaj też, że nasi specjaliści dokładają wszelkich starań, aby ułatwić Ci wybór sprzętu dopasowanego do Twoich potrzeb!

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium