Spawanie umożliwia łączenie wielu różnych materiałów. Zalicza się do nich nie tylko żelazo, miedź czy aluminium, ale i ocynk. W przypadku tego ostatniego spawanie bywa nieco bardziej kłopotliwe, choćby ze względu na powstawanie szkodliwego dymu. Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twoja praca była nie tylko efektywna, ale także bezpieczna.
Co to jest ocynk?
Ocynk to inaczej stal ocynkowana, czyli pokryta warstwą cynku. Dzięki temu jest zabezpieczona przed korozją i nie wymaga konserwacji, ponadto wykazuje odporność na działanie bardzo wysokiej temperatury. Ocynk znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, produkuje się z niego m.in. nadwozia samochodowe, ogrodzenia i bramy, kanały wentylacyjne czy wyroby ślusarskie. Nierzadko traktuje się go nawet jako ciekawy element dekoracyjny we wnętrzach. Wynika to z tego, że stal ocynkowaną można pokryć dodatkowymi powłokami (w tym malarskimi), aby zyskała też walory estetyczne.
Ocynk powstaje najczęściej w wyniku cynkowania ogniowego. Najpierw stalowe elementy są starannie oczyszczane, a następnie odtłuszczane i poddawane wytrawieniu oraz topnikowaniu. W ten sposób ich powierzchnia staje się gładka, jest też pozbawiona niemetalicznych cząsteczek i tlenków. Na koniec stal jest osuszana i zanurzana w stopionym cynku. Od razu po wystudzeniu staje się ona dobrze zabezpieczona przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
W jaki sposób spawać ocynk?
Spawanie ocynku przeważnie odbywa się z wykorzystaniem metody MIG/MAG przy zastosowaniu drutu do stali czarnej lub funkcji lutospawania. Spawanie ocynku przy wykorzystaniu drutu do stali czarnej wymaga sporo cierpliwości i przede wszystkim ostrożności, to proces zajmujący dużo czasu. Należy pamiętać o odpowiednim stroju roboczym i specjalistycznej masce z filtrem.
Jak spawać ocynk migomatem drutem do stali czarnej? Przygotowaliśmy kilka wskazówek:
- Pozbądź się warstwy ocynku ze stali. Możesz zrobić to za pomocą szlifierki kątowej z tarczą lamelkową lub szlifierską. Pamiętaj, aby szlifować powierzchnię w obrębie ok. 5 centymetrów od miejsca, gdzie będziesz nakładać spoinę. Są też fachowcy, którzy opalają warstwy ocynku palnikiem, ale niesie to za sobą ryzyko przegrzania czyszczonego elementu (co prowadzi do zniszczenia struktury stali).
- Dobierz właściwy drut spawalniczy do stali czarnej. Podczas topienia będzie wytwarzać się jeziorko spawalnicze umożliwiające łączenie elementów poddawanych spawaniu. Co pewien czas kieruj łuk przed jeziorko, a później z powrotem do niego. To pozwoli na roztopienie powłoki cynku i jej odparowanie, zanim roztopieniu ulegnie sama krawędź spawanego materiału.
- Unikaj prowadzenia spawu ciągłego. Pamiętaj o częstym przerywaniu pracy, unikniesz w ten sposób zbyt mocnego nagrzania się spawanej powierzchni i jej uszkodzenia. Większość specjalistów zaleca gęste spawanie punktowe i późniejsze uzupełnianie linii łączenia
- Zabezpiecz przed korozją część elementów poddawaną szlifowaniu. Oczywiście w przydomowym garażu trudno Ci będzie ponownie zanurzyć stal w rozgrzanym cynku, ale możesz zabezpieczyć ją inaczej. Do wyboru masz dwie metody: pokrycie powierzchni preparatem cynku dostępnym w formie aerozolu lub asfaltową masą (wykorzystywaną do hydroizolacji budynków).
Proces przygotowania ocynku do spawania migomatem z funkcją lutospawania jest prostszy i nie wymaga pozbywania się warstwy ocynku. Lutospawanie stosowane jest do cieńszych blach i wykorzystywany jest do tego drut CuSi. Przeczytaj więcej w artykule o lutospawaniu.
Propozycje spawarek do spawania ocynku z funkcją lutospawania
Spartus 325, Ideal Tecnomig 205, Weldman Micromig 225, Magnum MIG 220 Alu Cu
Spawanie ocynku – zagrożenia
Wspomnieliśmy, że do spawania ocynku potrzebujesz maski z filtrem. Dlaczego jest to tak istotne? Podczas pracy uwalnia się dym, który jest mieszanką różnych substancji chemicznych, takich jak: węglany metali i niemetali, krzemiany oraz fluorki. Znajduje się w nim także m.in. żelazo. Przed rozpoczęciem spawania zadbaj o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, pamiętaj też, że nie może być ono zbyt szczelne i ciasne.
Wdychanie dymu powstającego podczas opalania i spawania ocynku wiąże się z bardzo niebezpiecznymi skutkami. Grozi to zatruciem, które objawia się nagłym wzrostem temperatury ciała, nawet do 40 st. C, a także nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zazwyczaj są to:
- nudności,
- bóle mięśni i głowy,
- kaszel,
- krótki oddech,
- duszność.
Takie zatrucie jest określane mianem gorączki cynkowej. Pierwsze symptomy niekiedy nie pojawiają się od razu, tylko po kilku godzinach. W tym przypadku liczy się szybka reakcja. Przy podejrzeniu gorączki cynkowej należy jak najszybciej udać się do szpitala.
Podsumowując, spawanie ocynku jest jak najbardziej możliwe. Jeżeli zadbasz o wszystkie ważne środki bezpieczeństwa, unikniesz towarzyszących temu procesowi problemów. Niezbędny do spawania sprzęt znajdziesz w naszym sklepie Allweld, dotyczy to również potrzebnych akcesoriów i elementów stroju roboczego.
Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:
- Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku
- Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu
- Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu
- Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu
- Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA
- Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych
- Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów
- Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych
Poradnik zakupowy:
- Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza
- Spawarka inwertorowa do 500 zł
- Spawarka inwertorowa do 1000 zł
- Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł
- Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb
incognito
Czyli spawanie ocynku w/g Państwa polega na mechanicznym usunięciu warstwy ocynkowanej i pospawaniu czystej stali ;-)
Miroslaw Oleński
Skąd w takim razie zagrożenie zatrucia oparami cynku/