Spawanie synergiczne - spawarka Synergia, czy warto?

0
Spawanie synergiczne - spawarka Synergia, czy warto?

Spawanie synergiczne - spawarka z Synergią, czy warto?

Spawanie synergiczne jest funkcją, w jaką wyposażone są półautomaty spawalnicze MIG/MAG. Za sprawą tej opcji łatwiejsze staje się regulowanie wszystkich istotnych parametrów oraz dostosowanie sposobu działania sprzętu do swoich potrzeb. Czym dokładnie jest spawanie synergiczne? Czy warto zdecydować się na zakup spawarki z synergią?

Spawanie MIG/MAG – ważne parametry

Spawanie metodą MIG/MAG wymaga uważnego doboru określonych parametrów. Ich znajomość i właściwe ustawienie wpływa na przebieg pracy, a także jakość uzyskanej spoiny. Do tych parametrów należą:

  • Napięcie łuku – uzależnione jest od rodzaju stosowanego gazu oraz długości łuku. Im dłuższy jest łuk, tym bardziej wzrasta napięcie, jego skrócenie wiąże się ze spadkiem napięcia. Ustawiając ten parametr, należy wziąć pod uwagę zarówno rodzaj osłony gazowej, jak i średnicę drutu elektrodowego, rodzaj i grubość spawanego materiału oraz wylot drutu elektrodowego. Zbyt krótki łuk spawalniczy jest przyczyną nacieków lica spoiny, a zbyt długi powoduje powstawanie rozprysków, porowatości oraz podtopień spoiny.
  • Prędkość podawania drutu – drugi po napięciu łuku najważniejszy parametr. Należy ustawić go w taki sposób, aby stapianie drutu było stabilne. Źle dobrana prędkość jest przyczyną zakłóceń podczas procesu spawania i niestabilnego jarzenia się łuku. Za duża wartość powoduje odpychanie uchwytu i charakterystyczne przygasanie łuku, a jeśli dochodzi do jego przerywania, prawdopodobnie została ustawiona zbyt mała prędkość podawania drutu.
  • Natężenie prądu – ma wpływ na kształt i głębokość wtopienia, jak również na wydajność stapiania drutu elektrodowego. Przy niskiej wartości napięcia uzyskuje się owalny kształt przetopu. Ustawienie za wysokiej wartości powoduje, że w spoinie powstaje częściowe wgłębienie przetopu.
  • Rodzaj i średnica drutu – drut jest dobierany do rodzaju spawanego materiału. Jego średnica to przeważnie 0,6-1,6 mm, to zależy od grubości elementu oraz pozycji spawania.
  • Rodzaj i natężenie przepływu gazu osłonowego – gaz osłonowy wpływa na fizyczne właściwości łuku, głębokość przetopu, ilość rozprysków i jakość spoiny. W osłonie mieszanek gazów aktywnych spawa się m.in. stale niskostopowe i niestopowe. Do metali podatnych na utlenianie (magnezu, miedzi, aluminium i ich stopów) zwykle dobiera się gazy obojętne. Natężenie przepływu musi być dopasowane w taki sposób, żeby łuk spawalniczy i jeziorko miały zapewnioną skuteczną ochronę. Za niski przepływ gazu może przyczynić się do porowatości spoiny, a zbyt duży przepływ do tzw. rozdmuchiwania łuku spawalniczego.
  • Prędkość spawania – jest zależna od natężenia prądu oraz napięcia łuku. W metodzie MIG/MAG prędkość spawania zwykle mieści się w zakresie 25-130 cm/min.
  • Kąt pochylenia uchwytu spawalniczego – ma wpływ na głębokość wtopienia, szerokość oraz kształt spoiny. Pochylając uchwyt w kierunku zgodnym do kierunku spawania, można uzyskać większą głębokość wtopienia i węższą spoinę. Pochylenie w przeciwnym kierunku zmniejsza głębokość wtopienia, lico spoiny staje się szersze i wyższe.
  • Wolny wylot drutu elektrodowego – odległość pomiędzy końcem drutu elektrodowego a końcówką prądową. Wolny wylot jest uzależniony od średnicy i rodzaju drutu, napięcia łuku oraz natężenia prądu. Jeśli jest on za krótki, może dojść do przyklejenia się drutu i zniszczenia końcówki. Za długi wolny wylot przyczynia się do zaburzenia stabilności łuku.

migomaty

Migomaty w sklepie spawalniczym allweld.pl

Co to jest spawanie synergiczne?

Słowo synergia wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się je jako współdziałanie czynników w celu osiągnięcia lepszych efektów niż te, które można uzyskać przy osobnym oddziaływaniu każdego czynnika. W przypadku spawania synergia to funkcja spawarek MIG/MAG, dzięki której nie trzeba poświęcać dużo czasu na dobór parametrów pracy. Wystarczy, że wstępnie ustawimy rodzaj spawanego materiału, gaz osłonowy i średnicę drutu, a później moc łuku. Wówczas urządzenie automatycznie dopasuje prędkość podawania drutu, napięcie łuku czy inne, ważne parametry (według zaprogramowanych danych).

Co daje nam synergia?

W czasie spawania, także metodą MIG/MAG, konieczne jest kontrolowanie wielu różnych parametrów, aby uzyskać oczekiwane rezultaty, czyli solidną oraz estetycznie wyglądającą spoinę. Nie zawsze dobór ustawień spawarki i przygotowanie jej do pracy jest proste, gdyż trzeba przy tym uwzględnić sporo czynników. Funkcja synergii może okazać się bardzo przydatna. Kiedy regulowany jest jeden parametr, pozostałe są automatycznie zmieniane przez sprzęt, żeby proces spawania przebiegał sprawnie i bez żadnych utrudnień.

Można powiedzieć, że synergia to tak naprawdę program, który na podstawie wprowadzonych kilku podstawowych danych umożliwia przygotowanie urządzenia do pracy we właściwy sposób. Nie zajmuje to dużo czasu, ponadto nie trzeba się zastanawiać, czy wszystkie ustawienia zostały dobrze dobrane. Synergia jest dużym ułatwieniem dla majsterkowiczów, jak również dla profesjonalistów.

Synergia okazuje się bardzo przydatna w szczególności podczas spawania prądem pulsacyjnym. Wynika to z tego, że wtedy konieczne jest ustawienie dodatkowych parametrów pracy, związanych z przebiegiem prądu. Są to:

  • indukcyjność,
  • balans pulsacji,
  • częstotliwość pulsacji,
  • korekta napięcia prądu szczytowego,
  • korekta napięcia prądu bazowego.

Sterowanie synergiczne, podobnie jak opcja Puls, jest dostępne w profesjonalnych sprzętach spawalniczych (znajdziesz je również w naszym sklepie).

spawarki mig mag

Spawarki mig mag w sklepie allweld.pl

Spawarka z synergią – czy warto?

Niekiedy spawacze zastanawiają się, czy rzeczywiście warto kupić półautomat spawalniczy ze sterowaniem synergicznym. Tego typu sprzęty wciąż zyskują na popularności. Automatyczne ustawianie istotnych parametrów spawania pozwala na szybkie rozpoczęcie pracy i uniknięcie problemów z ustawieniem sprzętu, które mogłyby negatywnie wpłynąć na końcowe efekty. Poza tym w razie potrzeby zawsze można samodzielnie dokonać korekty określonych parametrów i doregulować je, aby proces spawania przebiegał tak, jak powinien.

To, w jaki sposób regulowane są ustawienia poprzez synergię, w dużej mierze zależy od wybranej spawarki. Dla przykładu, w migomacie Sherman MIG 200 HD, który jest polecany osobom początkującym, automatycznie dobierany jest posuw drutu do napięcia. W nieco bardziej zaawansowanym urządzeniu, takim jak Magnum 210 Synergia, parametry dobierane są w zależności od średnicy drutu. Są też sprzęty z pełną synergią, np. Magnum 208 ALU Synergia, które dostosowują ustawienia do średnicy drutu, rodzaju oraz grubości materiału.

Warto rozważyć zakup spawarki z synergią i to bez względu na doświadczenie. Takie nowoczesne urządzenia są odpowiednie dla miłośników majsterkowania, jak i profesjonalistów. Łatwy dobór parametrów spawania nie tylko ułatwia przygotowanie sprzętu do użytku, ale również zwiększa komfort pracy. Osoby chcące kupić spawarkę ze sterowaniem synergicznym zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty – w sklepie Allweld znajdziecie solidne, łatwe w obsłudze migomaty z synergią, które powinny spełnić Wasze oczekiwania.

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium