Szkodliwość spawania — jakie są zagrożenia i jak się zabezpieczyć?

0
Szkodliwość spawania — jakie są zagrożenia i jak się zabezpieczyć?

Spawanie to proces, który odbywa się zarówno w warunkach przemysłowych, jak i domowych. Jednak w każdej sytuacji stanowi pewne zagrożenie, przed którym należy umieć się chronić. Jakie są największe niebezpieczeństwa podczas łączenia dwóch elementów i jak trzeba się zabezpieczyć? O najważniejszych zagrożeniach i sposobach na radzenie sobie z nimi przeczytasz poniżej.

Wzrok i słuch

Najbardziej narażone podczas spawania są oczy i uszy spawacza. Niezależnie, czy jest to krótka praca w przydomowym warsztacie, czy dłuższy proces w zakładzie, te części ciała trzeba wyjątkowo chronić. Zagrożenie dla wzroku podczas spawania jest naprawdę duże. Oczy mogą się na przykład przemęczyć pracą w słabo oświetlonym pomieszczeniu, ale to najmniejsze ze zmartwień. Podczas spawania są także narażone na działanie promieniowania ultrafioletowego. To z kolei może prowadzić do zaćmy lub poparzeń i rozwoju raka skóry. Nierzadką przypadłością wśród spawaczy jest dolegliwość nazywana okiem łukowym. To zapalenie rogówki i spojówek, które może prowadzić do okresowej ślepoty lub problemów ze wzrokiem. Aby się przed tym zabezpieczyć, niezbędna jest odpowiednia przyłbica lub przynajmniej gogle. Wszystkie potrzebne spawalnicze elementy ochronne znajdziesz w naszym sklepie.

Dla przewodu słuchowego zagrożenie stwarza hałas, szczególnie w warunkach przemysłowych oraz różnego rodzaju związki chemiczne powstające podczas spawania. Dlatego pracownicy zakładów przemysłowych muszą mieć specjalne przyłbice, które chronią również uszy. Jest to niezbędny element ich odzieży ochronnej.

Dym i opary

Spawacz podczas pracy jest narażony na szkodliwy dym i opary, szczególnie w czasie spawania ocynkowanych elementów. Zbyt długie wystawienie organizmu na działanie tych czynników może nawet prowadzić do zatrucia. Dodatkowym zagrożeniem są unoszące się w powietrzu pył i kurz. Wysoka temperatura powoduje parowanie niektórych składników w elektrodach, a czasem pojawiają się także odpryski ze spawanego materiału. Podczas pracy spawacz wdycha również gazy takie jak ozon, tlenek węgla czy tlenki azotu. Wystawienie organizmu na działanie tych substancji może prowadzić do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania płuc, ich włóknienia czy przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Aby zapobiec zatruciom i powikłaniom po długotrwałym wdychaniu szkodliwych substancji, trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Przydatne są zabudowane głowice z właściwym nawiewem. Nie są one jednak niezawodnym i jedynym sposobem na ochronę dróg oddechowych podczas pracy. Niezbędna jest także skuteczna wentylacja pomieszczenia. Szczególnie istotne jest to w zakładach pracy, w których znajduje się kilka stanowisk spawalniczych, działających jednocześnie. Warto unikać spawania elementów w ciasnych, zamkniętych pomieszczeniach bez wentylacji, a już na pewno nie powinno się w nich pracować przez dłuższy czas.

Szkodliwość spawania — jakie są zagrożenia i jak się zabezpieczyć?

Pozycja ciała

Nie bez znaczenia dla zdrowia i komfortu spawacza jest również jego pozycja. Praca często wykonywana jest w trudno dostępnych miejscach, co wymaga niewygodnego ułożenia ciała. Spawanie, nawet w warunkach domowych, odbywa się w większości w pozycji pochylonej lub na kolanach. Praca wymaga też podnoszenia ciężkich elementów. W efekcie ciało spawacza narażone jest na wiele kontuzji, od drobnych naciągnięć mięśni po poważniejsze urazy stawów. Aby tego uniknąć, warto dobrze dostosowywać sprzęt do aktualnych potrzeb, dzięki czemu możliwe będzie szybkie i łatwe spawanie w trudnych miejscach. W efekcie można zmniejszyć ryzyko kontuzji wywołanych nienaturalną pozycją ciała podczas pracy.

Pole elektromagnetyczne

Spawanie metodą TIG łączy się z dodatkowym zagrożeniem, a mianowicie polem elektromagnetycznym, wytwarzanym przez urządzenie, które przetwarza energię elektryczną. Większa moc oznacza większe pole. Aby spawacz nie narażał się bezpośrednio na jego działanie, powinien dbać o właściwą odzież ochronną oraz unikać owijania przewodu elektrycznego wokół siebie i nie pracować przy zwojach okablowania. Dodatkową ochroną są uchwyty masowe i elektrodowe. Trzeba również pamiętać o podstawowych zasadach BHP. Spawacz nie powinien dotykać mokrą częścią odzieży lub odsłoniętym ciałem obwodu pod napięciem. Musi też zadbać o odpowiednie odizolowanie się od ziemi oraz spawanych materiałów. 

Ochrona podczas spawania

Aby uniknąć niebezpieczeństw i zagrożeń podczas spawania, trzeba pamiętać przede wszystkim o odpowiednio przygotowanym stanowisku spawalniczym, jak również o właściwej odzieży ochronnej. W jej skład wchodzą głównie przyłbica, rękawice i dobrze dopasowane obuwie. Sam spawacz powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo, zachowując ostrożność i koncentrując się na swojej pracy. Nie bez znaczenia jest też otoczenie stanowiska spawalniczego, niezależnie, czy znajduje się ono w zamkniętej przestrzeni, czy na zewnątrz. Dobrze dobrany, sprawny sprzęt również wpływa na bezpieczeństwo spawacza podczas pracy. Wszystkie elementy ochronne oraz niezawodne spawarki znajdziesz w naszym sklepie, a my chętnie pomożemy Ci w ich wyborze.

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium