Spawanie TIG Lift
Metoda spawania elektrodą nietopliwą TIG cieszy się dużą popularnością. Jedną z jej największych zalet jest uniwersalność – umożliwia pracę z prawie wszystkimi metalami, a także ich stopami i to w dowolnej pozycji. We wspomnianej metodzie wyróżnia się kilka typów zajarzenia łuku, a w tym wpisie skupimy się na TIG Lift. Co to jest i jak działa?
Typy zajarzenia łuku w metodzie TIG
Zajarzenie łuku to inaczej sposób, w jaki inicjowany jest łuk spawalniczy między elektrodą a spawanym materiałem. W przypadku spawarek TIG wyróżnia się trzy typy zajarzenia, są to:
- Scratch – prawdopodobnie jest to najstarszy sposób na zainicjowanie łuku, a polega na pocieraniu elektrody o spawany materiał. Można to porównać do odpalania zapałki poprzez tarcie jej główki o draskę umieszczoną na boku pudełka. Wadą TIG Scratch jest to, że wolfram nagrzewa się niemal natychmiast po zajarzeniu łuku, poza tym jego niewielkie cząstki często się przy tym odrywają i trafiają do spoiny. To może powodować problemy strukturalne i zanieczyszczenie spawanego materiału.
- Lift – niekiedy jest mylony z TIG Scratch, gdyż w tym przypadku także dochodzi do zajarzenia łuku w wyniku potarcia elektrody. Należy szybko zetknąć ją ze spawanym materiałem, a następnie podnieść do góry, aby w ten sposób zaciągnąć łuk. Ponieważ wartość prądu rozruchowego jest niewielka, wolframowa elektroda nie przywiera mocno do materiału, a jej zaostrzony czubek nie ulega uszkodzeniu. Zajarzenie TIG Lift dobrze sprawdza się zwłaszcza podczas spawania stali (m.in. nierdzewnej). Nie jest ono jednak idealne w przypadku pracy z aluminium, co wynika z reakcji zachodzącej między tym metalem a wolframem.
- HF – inaczej zajarzenie wysoką częstotliwością za pomocą wbudowanego jonizatora. Uważa się, że to najłatwiejszy sposób, a jedną z jego najistotniejszych zalet jest możliwość uzyskania czystej spoiny już od samego początku. To metoda bezdotykowa, wystarczy odpowiednio ustawić elektrodę wolframową i nacisnąć spust palnika, aby doszło do zainicjowania łuku. TIG HF to opcja dostępna w profesjonalnych spawarkach.
TIG Lift – zalety
TIG Lift nie jest idealnym sposobem zajarzenia łuku spawalniczego, jednak ma kilka ważnych zalet. Wiele osób uważa, że to dobry kompromis pomiędzy metodami Scratch i HF, ponieważ możliwe jest uzyskanie dobrej jakości spoiny, bez ryzyka jej dużego zanieczyszczenia. Ponadto uzyskane spawy są cienkie i zwarte. TIG Lift nierzadko wykorzystuje się podczas spawania rur. Sposób ten sprawdza się również w różnych branżach: farmaceutycznej, spożywczej czy lotniczej.
Spawarki TIG w sklepie spawalniczym Allweld.pl
Ciekawe jest to, że zajarzenie łuku TIG Lift okazuje się bardzo efektywne podczas spawania w pobliżu komputerów i innej elektroniki. Wynika to z tego, że rozruch z wysoką częstotliwością mógłby mieć negatywny wpływ na tego typu sprzęty, dotyczy to też nowoczesnych systemów znajdujących się w samochodzie. Istotne znacznie ma często także to, że urządzenia spawalnicze TIG Lift są tańsze w porównaniu do zaawansowanych technologicznie modeli z funkcją TIG HF.
TIG Lift z zaworkiem – w jakich spawarkach dostępna jest ta funkcja?
Nie tylko spawarki inwertorowe TIG pozwalają na pracę z wykorzystaniem funkcji TIG Lift. Taką możliwość daje również większość półautomatów spawalniczych MIG MAG lub inwertorów MMA. Przed zakupem należy zwracać uwagę czy konkretny model posiada wybór metody TIG Lift. Przykładem klasycznych źródeł z taką opcją jest Magnum MIG 190 II NEW. Wystarczy dokupić specjalny uchwyt z zaworkiem gazu w rękojeści o odpowiedniej wielkości wtyku wtyku prądowego 10/25 o przekroju 9mm lub 35/50 średnicy 13 mm. Najpopularniejszym uchwytem z zaworkiem, w ofercie Allweld jest Spartus SR 17V/4 ŁW 35-50. Pasuje on do większości spawarek znanych marek, w tym Magnum, Ideal, Sherman Spartus, Trafilux czy Paton. Modeli synergicznych jak np. 208 Alu synergia czy tez spawarek z Pulsem np. Sherman Digimig 200 Dual Puls. Mając taki uchwyt, można bez przeszkód spawać metodą TIG przy użyciu urządzenia MIG/MAG lub MMA, mającego przyłącze ŁW 35-50. Najważniejsze jest to, aby prawidłowo podłączyć go do spawarki. W przypadku metody TIG w większości przypadków stosuje się biegunowość ujemną, co oznacza, że uchwyt podłącza się do gniazda bieguna ujemnego, a przewód z uchwytem masowym do bieguna dodatniego.
Przyglądając się budowie uchwytu spawalniczego TIG z zaworkiem, można zauważyć ręczny zawór gazowy. Daje on możliwość otwarcia oraz zamknięcia wypływu gazu. Przewód gazowy jest odpowiednio dłuższy, podłączany bezpośrednio do butli z gazem. Wcześniej należy wkręcić reduktor ciśnienia do zaworu butli, a następnie podpiąć przewód dopływu gazu do reduktora. Wtyczka sterowania 2 piny w oferowanym uchwycie Spartus 17V z zaworkiem dla spawarek MIG MAG i MMA jest nieaktywna.
Kiedy TIG Lift może się przydać?
TIG to uniwersalna metoda, która daje możliwość spawania wielu materiałów. Jak już zostało wspomniane, zajarzenie łuku TIG Lift jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko zakłócenia działania elektroniki przez prąd o wysokiej częstotliwości. Funkcja ta jest więc wykorzystywana podczas spawania w pobliżu takich urządzeń jak komputery (także te samochodowe). Najważniejsze jest to, aby zadbać o prawidłową technikę zajarzenia łuku, a więc delikatnie zbliżyć elektrodę do spawanego materiału, przytrzymać przez sekundę, a następnie podnieść uchwyt.
Spawarka z funkcją TIG Lif to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na uzyskaniu dobrej jakości spoiny i precyzji prac. W Allweld jest wiele urządzeń wyposażonych we wspomnianą opcję, począwszy od Spawarek MMA poprzez źródła MIG MAG, skończywszy na spawarkach TIG AC i DC. Wybrane spawarki są dostępne również z niezbędnymi akcesoriami w zestawie, m.in. przyłbicą spawalniczą, kątownikiem magnetycznym, a nawet butlą gazową i reduktorem. W naszym sklepie każdy może znaleźć sprzęt, który jest dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:
- Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku
- Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu
- Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu
- Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu
- Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA
- Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych
- Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów
- Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych
Poradnik zakupowy:
- Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza
- Spawarka inwertorowa do 500 zł
- Spawarka inwertorowa do 1000 zł
- Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł
- Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb