Zasady BHP - bezpieczeństwo podczas spawania

0
Zasady BHP - bezpieczeństwo podczas spawania

Prace spawalnicze nie należą do całkowicie bezpiecznych. Podczas łączenia materiałów spawacz jest narażony na szkodliwe czynniki, które mogą negatywnie wpływać na jego zdrowie. Dlatego bardzo istotne jest przestrzeganie podstawowych zasad BHP. Przekonaj się, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas spawania.

Zagrożenie pożarem

Przed rozpoczęciem spawania konieczne jest usunięcie lub zabezpieczenie wszystkich łatwopalnych materiałów znajdujących się w pobliżu, takich jak: przedmioty z drewna, wyroby z kartonu, substancje chemiczne czy tkaniny palne i topiące się w czasie palenia. To bardzo ważne ze względu na iskry i ciepło powstające w procesie spawania.

Warto również zapoznać się z procedurą ewakuacyjną i w odpowiedni sposób rozmieścić gaśnice w pomieszczeniu, aby zapewnić sobie do nich szybki dostęp. Należy upewnić się, że przeznaczony do pracy sprzęt jest w pełni sprawny. Jeżeli wcześniej w danym miejscu były wykonywane inne czynności, zwłaszcza z wykorzystaniem łatwopalnych gazów lub cieczy, trzeba zmierzyć ich zawartość w powietrzu. Gdy wynik jest niższy niż dolna granica wybuchowości, można rozpocząć spawanie.

Niebezpieczne pole elektromagnetyczne

W czasie pracy spawacz jest narażony na oddziaływanie pola elektromagnetycznego, które jest emitowane nie tylko przez urządzenie spawalnicze, ale i jego wyposażenie. Z tego powodu wskazane są regularne pomiary i ocena narażenia na działanie promieniowania. Ważne jest też odpowiednie oznakowanie źródeł pola elektromagnetycznego i odsunięcie ich od spawacza na możliwie największą odległość.

Ochrona wzroku i twarzy

Spawacz musi zadbać o właściwą ochronę wzroku i twarzy. Przeważnie pracuje on w miejscu słabo oświetlonym, co prowadzi do szybkiego zmęczenia oczu. Do tego dochodzi promieniowanie ultrafioletowe, nie można też zapomnieć o towarzyszących spawaniu iskrach. Aby zagwarantować sobie odpowiedni poziom bezpieczeństwa, należy stosować odpowiednio dobrane maski spawalnicze i przyłbice spawalnicze. W naszym sklepie dostępne są różnorodne modele przeznaczone zarówno dla majsterkowiczów, jak i profesjonalistów.

Bezpośrednie patrzenie na światło generowane przez łuk spawalniczy, nawet przez stosunkowo krótki czas, niesie za sobą poważne konsekwencje. Może to przyczynić się do oparzenia rogówki lub zaćmy. W dodatku promieniowanie ultrafioletowe niekiedy powoduje nawet nowotwory skóry.

Zasady BHP - bezpieczeństwo podczas spawania

Ochrona układu oddechowego

Podczas spawania powstają nie tylko iskry, ale też dym spawalniczy. Znajdują się w nim substancje i związki chemiczne, a dodatkowo cząstki stałe różnego pochodzenia. To m.in.:

  • tlenki azotu,
  • tlenek oraz dwutlenek węgla,
  • krzem,
  • fluorki,
  • formaldehyd,
  • fenole.

Podstawą bezpieczeństwa jest zadbanie o wentylację miejsca pracy. W przypadku krótkotrwałego spawania wystarczająca zwykle okazuje się wentylacja ogólna, ale przy długotrwałym procesie niezbędne jest zapewnienie wentylacji miejscowej. Spawacz powinien też chronić drogi oddechowe przed dymem np. za pomocą półmaski lub maski z wymiennymi filtrami. Czasami należy sięgnąć po bardziej profesjonalne środki ochrony, czyli przyłbicę z nawiewem.

Ochrona słuchu

Hałas jest największym zagrożeniem dla słuchu spawacza. Początkowo może on nie być odczuwalny jako uciążliwy, ale po pewnym czasie oddziałuje na komórki nerwowe, uszkadzając je. Nie są one w stanie się zregenerować, co prowadzi do niedosłuchu. Jeżeli hałas w miejscu pracy przekracza 80 dB, należy stosować zatyczki do uszu lub ochronniki słuchu innego rodzaju.

Odpowiednia odzież i akcesoria ochronne

Spawanie wymaga właściwego stroju roboczego. Musi to być odzież wykonana z niepalnych materiałów, a jednocześnie wygodna i niekrępująca ruchów. Trzeba zadbać też o obuwie uniemożliwiające przedostanie się iskier do miejsca, w którym buty stykają się z nogawkami spodni. Ten element stroju spawacza także nie może być wykonany z łatwopalnego materiału. Co istotne, podeszwy mają być dodatkowo antystatyczne, olejoodporne oraz antypoślizgowe.

Akcesoria ochronne to nie tylko przyłbica spawalnicza, ale i dobrze dobrane rękawice. Powinny wykazywać odporność na wycieranie, przebicie, rozdarcie i działanie rozgrzanych metali, a do tego umożliwiać wykonywanie precyzyjnych ruchów.

Pozostałe zasady BHP

To nie wszystkie zasady, dzięki którym można zachować bezpieczeństwo podczas spawania. Istotne jest także:

  • zabezpieczenie przed osobami trzecimi,
  • unikanie zbliżania twarzy do oparów spawalniczych,
  • wyregulowanie stołu spawalniczego, aby blat znajdował się na optymalnej wysokości,
  • zadbanie o dobrą organizację stanowiska pracy.

Spawacz to zawód uznawany za szczególnie niebezpieczny. Osoby zajmujące się spawaniem są narażone na pewne choroby: astmę oskrzelową, gorączkę metaliczną i pylicę płuc. Zadbanie o podstawowe środki ochrony i inne ważne aspekty to podstawa, żeby praca przebiegała w komfortowych warunkach i nie wpływała negatywnie na zdrowie.

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium