Czym pospawać balustradę tak aby było to trwałe i bezpieczne?

0
Czym pospawać balustradę tak aby było to trwałe i bezpieczne?

Podczas prac konstrukcyjnych w obrębie naszego gospodarstwa domowego nie potrzebujemy dostępu do wszystkich specjalistycznych maszyn, które usprawniają wykonanie, na przykład balustrady balkonowej. Temat balustrad zostanie dziś poruszony. Pamiętajmy, że spawarka jest naszym specjalistycznym urządzeniem, które, zgodnie z zasadami technologii, pozwala na łączenie co najmniej dwóch kawałków metali.

Spawanie balustrad: Chcemy, aby balustrada była estetyczna i spełniała wymagania bezpieczeństwa, oczywiście w zakresie potrzeb naszego gospodarstwa. Pojawia się pytanie, czy musimy spełniać specjalistyczne normy w tym przypadku. Zapoznanie się z treściami norm BHP może pomóc przy wykonywaniu takiej konstrukcji.

Zgodnie z treścią artykułu 289 ust. 2, "wysokość balustrad na tarasach (stosujemy również dla balustrad schodów zewnętrznych) nie powinna być mniejsza niż 1,1 m, mierząc od poziomu posadzki do poręczy (najwyżej umiejscowionego elementu w naszej konstrukcji). Jednak dla budynków jednorodzinnych dopuszcza się wysokość 0,9 m." Dodatkowo, taka barierka lub balustrada powinna uniemożliwiać wspięcie się dziecka na nią. Warto zwrócić uwagę na prawidłowe umieszczenie brodnicy (elementy najczęściej wykonane z płaskownika), które mają za zadanie uchronić przed ewentualnym zsunięciem się elementu z wysokości. Bezpieczeństwo jest kluczowym aspektem, który musi spełniać nasza konstrukcja spawana.

 Spawanie balustradyMając ustalone wymiary gabarytowe, nasuwa się pytanie: z czego najlepiej wykonać taką barierkę, biorąc pod uwagę zarówno bezpieczeństwo, jak i estetykę końcowego produktu? Możliwościami są konstrukcje wykonane ze stali nierdzewnej, kombinacja stali nierdzewnej z drewnem, czy odpowiednio zabezpieczona stal czarna. Skupmy się na stali nierdzewnej. Polerowana stal nierdzewna przyciąga uwagę wyglądem, który wyróżni element naszego domu. Powierzchnia lustrzana jest łatwiejsza do utrzymania w czystości. Należy jednak pamiętać, że z czasem może stać się matowa, a ślady eksploatacji, takie jak rysy, będą widoczne. To z pewnością będzie wymagało okresowego odnowienia takiej konstrukcji.

Spawanie i przygotowanie takich elementów wiąże się z koniecznością wykonania estetycznych, małych spoin. Szlifowanie spoiny jest zazwyczaj niewskazane. Dlaczego? Ponieważ każdorazowe obniżenie spoiny może osłabić jej wytrzymałość. Spawanie MIG/MAG jest łatwe, lecz wykonanie estetycznej spoiny bez odprysków wymaga pewnej wprawy. Takie wymagania zaspokoi spawarka TIG. Na przykład, SKANDI KRAFT iSIMPLE TIG 215 AC/DC to urządzenie posiadające szerokie zastosowanie w zakresie spawania materiałów kolorowych. Dzięki temu urządzeniu możemy wykonać złącza dla stopów wykonanych z aluminium, stali nierdzewnej, stali czarnej, a także dla łączenia różnoimiennych metali, jak brąz i stal nierdzewna.

 

Spawanie balustrady

 

Ostatnie połączenie jest bardzo estetycznym elementem, który pozwoli osiągnąć unikalny wygląd naszej konstrukcji.

 

Spawanie - kluczowe aspekty dla wytrzymałości i funkcjonalności konstrukcji:

  1. Przygotowanie powierzchni do spawania: Wszystkie obszary, gdzie będzie spoina, powinny być wyszlifowane do czystego materiału, bez zatłuszczeń. W przypadku stali nierdzewnej polerowanej nie szlifujemy, ale usuwamy folię zabezpieczającą, a następnie wszystko odtłuszczamy.
  2. Łączenie elementów: Elementy docięte i dopasowane łączymy spoinami szczepnymi.
  3. Zastrzały: Wykonujemy zastrzały, aby zachować wymiary elementu po spawaniu.
  4. Spawanie na gotowo: Należy pamiętać, aby spoiny były jak najbardziej ciągłe (nie powinny być spawane punktowo, w krótkich odcinkach).
  5. Po spawaniu: Po wystudzeniu elementu odcinamy zastrzały.
  6. Czyszczenie spoin: Oczyścić obszary spawania z niechcianych przebarwień i odprysków. W przypadku przebarwień może pomóc pasta do trawienia stali nierdzewnej lub profesjonalny pasywator do spoin. Uwaga! Pamiętaj, że te środki to zazwyczaj mocne kwasy, które są niebezpieczne. Stosuj się do zaleceń producenta i zachowaj wszelkie środki ochrony osobistej, takie jak rękawice nitrylowe, maska chroniąca przed trującymi oparami/gazami, okulary ochronne. Elementy zakupione jako polerowane, po takiej pasywacji, wymagają ponownego polerowania.

Przygotowanie elementu do malowania wymaga pozbycia się ostrych krawędzi czy zakończeń, co zapobiega odpadaniu warstwy zabezpieczającej (farby, ocynku itd.) w przypadku uderzenia elementu. Kluczowe dla obróbki jest zachowanie czystości połączeń. Stal nierdzewna nie może mieć styczności z elementami ze stali czarnej, aby uniknąć niechcianej korozji osłabiającej konstrukcję. Wszelkie materiały do czyszczenia, cięcia i obróbki przy stali nierdzewnej powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium lub, najlepiej, materiałów niemetalicznych. Chodzi tu o tarcze do cięcia, ściski, kleszcze spawalnicze itd. Należy wykorzystywać tylko narzędzia do tego przystosowane. Jeśli posiadasz przyrządy z materiałów, które mogą powodować korozję (stal, odlewy żeliwne), możesz zastosować podkładki lub przekładki izolujące te dwa materiały, wykonane na przykład z teflonu lub płyty meblowej. Otwornica do stali nierdzewnej, taka jak można założyć do wiertarki, pomoże w dopasowaniu rur o różniących się przekrojach. Kątownik z stopą jest niezbędny do sprawdzenia złożenia konstrukcji i jej przekątnej. Miara zwijana pozwoli na sprawdzenie wymiarów. Ważne! Jeśli konstrukcja (balustrada) nie posiada równych przekątnych, czyli wymiary po przekątnej ramy nie są identyczne, taka rama jest nieprawidłowa. Dlatego każda taka konstrukcja jest najpierw łączona za pomocą spoin szczepnych, a dopiero następnie wykonujemy spawanie całego elementu. Innym niezbędnym sprzętem do wykonania balustrady są oczywiście środki ochrony osobistej, takie jak strój spawalniczy, okulary ochronne, przyłbica spawalnicza.

WAŻNE! Wykonywanie barierki z konstrukcji rurowej wymaga wyposażenia się w kolanka, trójniki i inne elementy, które służą jako łączniki kątowe naszej konstrukcji. W tym celu należy dobrać odpowiedni kąt, średnicę i grubość ścianki tych elementów. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych półfabrykatów z wygięciem pod danym kątem, co ułatwia prace. Dla konstrukcji z profili prostokątnych spasowanie jest znacznie łatwiejsze, ponieważ każdy kąt możemy łatwo zaznaczyć i dociąć, co pozwala na uzyskanie odpowiedniego finalnego kształtu konstrukcji.

Zwróć uwagę na:

Podczas wykonywania kolejnych operacji, pamiętaj, że po etapie cięcia elementów na wymiar, ich sczepiania oraz samym spawaniu, regularne sprawdzanie wymiarów względem założeń projektowych jest niezbędne. Każdy z tych etapów może nieść ryzyko błędu. Złe spasowanie lub odkształcenia muszą być zminimalizowane, aby konstrukcja była estetyczna i bezpieczna.
 

Podsumowując, trwałość konstrukcji zależy od prawidłowego przygotowania, użycia odpowiednich narzędzi oraz wprawy w wykonywaniu czynności spawalniczych. Dzięki temu uzyskamy produkt wizualnie dopasowany do naszych potrzeb. Dbałość o szczegóły, właściwe dopasowanie spoiwa, przekroju i rodzaju konstrukcji, a także wykonanie prawidłowych spoin w ściegach, które nie będą wykonywane punktowo, lecz w sposób zapewniający jednolitą ciągłość spoiny, są kluczowe dla trwałości. Spawanie może być łatwe, a zapewnienie wygody (podparcie, odpowiednie usadowienie) jedynie ułatwi i zachęci do realizacji własnych konstrukcji. Bezpieczeństwo to nie tylko zapewnienie odpowiedniej ochrony osobistej podczas pracy, ale również zachowanie etapów produkcji, które wpłyną na trwałość i bezpieczeństwo wykonywanej konstrukcji.

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium