Czym spawać progi w samochodzie?

0
Czym spawać progi w samochodzie?

Spawanie umożliwia rekonstrukcję oraz tworzenie różnych elementów, w tym naprawę karoserii pojazdów. Jeśli nie zapoznałeś się jeszcze z naszym poprzednim artykułem pt. "Jak zachować ostrożność podczas spawania przy samochodzie?", serdecznie zapraszam. W nim poruszamy kwestie podstawowe dotyczące BHP podczas rekonstrukcji czy modyfikacji elektrycznych elementów pojazdów.

Progi, ze względu na swoją budowę i położenie, należą do najczęściej naprawianych części samochodowych. Wynika to z ich konstrukcji, która sprzyja gromadzeniu się piachu i innych zanieczyszczeń z dróg. Deszcz dodatkowo powoduje, że zanieczyszczenia te zalegają, tworząc idealne warunki dla powstawania rdzy. Progi zapewniają sztywność pojazdu oraz możliwość jego podnoszenia, dlatego to tak bardzo ważny element ramy nośnej pojazdu. 

 Do spawania progów potrzebne będzie:

  • Blachy reperaturowej o odpowiedniej specyfikacji i grubości, by nie osłabiać nośności naprawianego elementu.
  • Narzędzi takich jak szczypce, uchwyty i kleszcze, które ułatwią pozycjonowanie naprawianych fragmentów
  • Spawarki, przy czym polecana jest Spawarka SKANDI KRAFT iTECH MIG 250 4R DUAL V. Urządzenie to gwarantuje komfort pracy dzięki 4-metrowemu uchwytowi spawalniczemu oraz 3-metrowemu kablowi zasilającemu, co daje duży zasięg roboczy. Dodatkowo, dzięki podwoziu jezdnemu i miejscu na butlę, zapewnia łatwość w transporcie i eliminuje potrzebę ciągnięcia długich węży gazowych. Urządzenie działa na zasilaniu 230V/400V, co ułatwia pracę, lecz samo urządzenie to nie wszystko.
  • Materiał ( spoiwo ); dla el. ramowych nie używajmy funkcji lutospawania, ponieważ nie przetopimy konstrukcji odpowiednio głęboko aby zapewnić ciągłość połączenia, które w przypadku progu musi być wykonane bardzo dobrze. Lutospawanie pozostawmy na łatanie karoserii i cieńszych blach, na których siłą przenoszona przez nią jest rozproszona na dużej powierzchni.
  • Gaz spawalniczy. Nie poleca się CO2 ze względu na dużą ilość rozprysków podczas spawania, które wpływają negatywnie na estetykę spoiny. Lepszym wyborem jest mieszanka Ar/CO2, która gwarantuje stabilność łuku spawalniczego, mniejszą ilość rozprysków oraz ciągłą spoinę o drobnokrystalicznej strukturze, co zwiększa jej wytrzymałość.
  • Elektronarzędzia: szlifierka kątowa (do dopasowywania elementów), wiertarka (do wykonywania otworów w miejscach przeznaczonych na spoiny punktowe), spotter spawalniczy oraz podstawowe narzędzia jak młotek, kombinerki czy śrubokręty płaskie. Po wykonaniu otworu w dwóch nakładających się blachach, można je ze sobą połączyć stosując spawanie punktowe.
  • Młotek jest prawdopodobnie najbardziej uniwersalnym narzędziem do kształtowania blachy oraz jej doginania podczas spawania. Śrubokręty i różne łapki służą do pozycjonowania blachy. Pamiętaj, aby nie przemęczać się – jeśli można coś naciągnąć za pomocą dźwigni, jaką daje nam śrubokręt, warto skorzystać z takiej możliwości.

Spawanie, spoiny będą wykonywane najpewniej z góry do dołu, pamiętajmy aby w tej pozycji spawania, szczelina dla łączonych elementów byłą w zakresie max podwojonej wartości drutu spawalniczego, tylko w przypadku spawania punktowego lub ciągłego, przy zachowaniu niskich parametrów. Gdy elementy do spawania są zlicowane i nie ma między nimi szczeliny, dążymy do uzyskania spoiny ciągłej o parametrach większych o ok. 15% w porównaniu do spawania na szczelinie. Spawarka Skandi Kraft upraszcza proces ustalania parametrów: wystarczy wprowadzić grubość i rodzaj materiału, a urządzenie automatycznie dostosuje prąd spawania. Funkcja AUTO MIG/MAG umożliwia korektę w przypadku spawania na szczelinie.

Należy podkreślić, że samo spawanie to tylko część całego procesu łączenia elementów. Bez odpowiednich umiejętności ślusarskich naprawa takich części może okazać się wyzwaniem. Celem tego artykułu jest wsparcie Ciebie lub Twojego sąsiada, który chciałby się podjąć takiego zadania, ale nie jest pewny, jak prawidłowo przystąpić do pracy.

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium