Jaka spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza?

0
Jaka spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza?

Jaka spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza?

Chcąc kupić spawarkę do majsterkowania, należy zastanowić się przede wszystkim nad odpowiednią metodą spawania. Pod tym względem wyróżniamy sprzęty: MMA, TIG oraz MIG/MAG. Które modele są najlepszym wyborem dla amatorów? Każde z wymienionych urządzeń ma istotne zalety, ale i wady:

  • Spawarki MMA – pozwalają na spawanie różnych metali i ich stopów, w tym żeliwa, stali stopowych i niestopowych, niklu czy miedzi. To sprzęty dające możliwość pracy z cienkimi elementami (od 1,5 mm). Zapewniają one dobrej jakości spoinę, a w dodatku mogą być używane na zewnątrz, także na wysokości. Jednak nie są to urządzenia wyróżniające się dużą prędkością spawania, problemem jest też słaba wydajność. Wynika to m.in. z tego, że konieczne jest wymienianie elektrod oraz usuwanie żużla. Ponadto spawaniu metodą MMA towarzyszy duża ilość dymu spawalniczego, a koszt zakupu niezbędnych do pracy materiałów nie należy do najniższych.
  • Spawarki TIGgwarantują bardzo dobrą jakość spoiny i komfortową pracę, głównie ze względu na brak odprysków oraz możliwość łączenia niemal wszystkich metali i ich stopów. Urządzenia TIG pozwalają na zachowanie kontroli nad przebiegiem procesu spawania. Ich podstawową wadą jest to, że osoby początkujące mają często problem z doborem właściwych parametrów pracy. Znaczenie ma także to, że ręczne spawanie metodą TIG nie jest bardzo wydajne.
  • Spawarki MIG/MAGzapewniają nie tylko dobrą jakość spawania, ale i wydajność. To uniwersalne sprzęty, które umożliwiają pracę w różnych pozycjach i z wieloma materiałami. Majsterkowiczów powinno zainteresować to, że opanowanie metody MIG/MAG nie jest trudne, a związane z nią koszty eksploatacyjne nie są wysokie. Wadą urządzeń z tej grupy jest nieco kłopotliwa praca w terenie – zwykle wymagana jest osłona przed wiatrem.

Amatorom oraz początkującym spawaczom najczęściej są polecane spawarki MIG/MAG. Obsługa takiego sprzętu nikomu nie powinna sprawić dużego problemu. Decydując się na półautomat spawalniczy, można również uniknąć narzekania na zbyt wysokie koszty eksploatacji.

Jaka spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Dobra spawarka MIG/MAG – czym się wyróżnia?

Spawarka MIG/MAG dla amatora i początkującego spawacza powinna być łatwa w obsłudze, wygodna w przenoszeniu, a do tego solidna oraz praktyczna. Jak ją znaleźć? Czy tego typu sprzęt jest drogi? Nie ma potrzeby inwestowania w zaawansowany technologicznie migomat, ponieważ osobie bez doświadczenia trudno będzie wykorzystać wszystkie jego możliwości. W przypadku amatorów dobrze sprawdzi się spawarka do 1000 zł, taka jak Ideal PRAKTIK MIG 211 IGBT. To model zasilany z sieci 230 V, którego maksymalny prąd spawania wynosi 200 A. Jego podstawowe zalety to przede wszystkim: wyłącznik przeciążeniowy, nowoczesne tranzystory IGBT oraz podwozie jezdne ułatwiające przesuwanie urządzenia z miejsca na miejsce.

Kupując spawarkę MIG/MAG do zastosowań hobbystycznych, warto zwrócić uwagę na wtyk euro. Służy on do podłączania uchwytu spawalniczego i jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż stałe przyłącze. Kolejna ważna kwestia to regulacja indukcyjności. Funkcja ta daje możliwość zmniejszenia ilości ciepła wprowadzanego w miejsce spawania. Przydaje się ona w szczególności podczas łączenia cienkich elementów, jak również przy lutospawaniu, gdyż zapobiega uszkodzeniu ochronnej warstwy cynku i odkształceniu blachy.

Warto pamiętać o tym, że migomat, podobnie jak każda inna spawarka, wymaga poświęcenia czasu na to, aby nauczyć się jego obsługi. Jak przyznają początkujący spawacze, zwykle największą trudność sprawia im dobór ustawień. Warto to sobie ułatwić, wybierając spawarkę z podstawowymi programami synergicznymi. Przykładem jest dostępny w naszym sklepie model Spartus Easy MIG 200. Funkcja synergii, w którą został wyposażony sprzęt, skraca czas jego przygotowania do pracy, ponieważ najistotniejsze parametry są dostosowane automatycznie do wprowadzonej średnicy drutu. Na komfort spawania wpływają też inne dostępne opcje jak 2T/4T, Post Gas, czy też upalanie drutu Burn Back.

Jaka spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Przed podjęciem decyzji, jaką spawarkę dla początkujących wybrać, należy dodatkowo sprawdzić informacje na temat serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Kupując w Allweld, masz zapewnione wsparcie w tym zakresie i w razie potrzeby możesz skorzystać z gwarancji door to door. W naszej ofercie jest wiele spawarek MIG/MAG dostosowanych do potrzeb miłośników majsterkowania, wśród nich z pewnością jest model, którego potrzebujesz.

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium