Doradztwo

(+48) 733 848 489

(+48) 668 176 610

Blog kategorie
Ciekawostki spawalnicze - Top 10 najlepszych 0
Ciekawostki spawalnicze - Top 10 najlepszych

Ciekawostki spawalnicze

Spawalnictwo to dziedzina pełna ciekawostek i dlatego przy bliższym poznaniu okazuje się bardziej fascynująca, niż z pozoru może się wydawać. Nawet osoby działające w tej branży i mające spore doświadczenie, nie zdają sobie sprawy z pewnych faktów. Na co dzień skupiają się one na pracy i doskonaleniu warsztatu, dlatego brakuje im czasu na szukanie dodatkowych informacji. Wbrew pozorom znalezienie ciekawostek spawalniczych nie jest łatwe. Podjęliśmy się jednak tego zadania i przygotowaliśmy 10 najlepszych. 

 

  1. Czy spawacz jest przydatny w kosmosie?

Wszechświat jest czymś fascynującym i wiele w nim pozostaje jeszcze do odkrycia. Potrzeba więc odpowiednich konstrukcji, aby móc zdobywać wiedzę na temat kosmosu. Kto odpowiada za ich budowę? Nieocenioną rolę odgrywają w tym wszystkim właśnie spawacze. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, czyli pierwsza stacja powstała z udziałem wielu krajów, została stworzona właśnie przy pomocy spawaczy. W przestrzeni kosmicznej podejmowane były też już niejednokrotnie próby spawania. Pierwszy raz zajął się tym Siergiej Korolow w 1964 roku, a do pracy zaproszono też Akademię Borysa Patona. W Instytucie Elektrycznego Spawalnictwa opracowano małe urządzenie pilotażowe przystosowana do cięcia i spawania w kosmosie. Następnie przeprowadzono próbę jego działania, która odbyła się w latającym laboratorium Rocket and Space Corporation „Energia” przy zerowej grawitacji. W następstwie tych działań Paton (marka popularnych spawarek, które znajdziesz w naszym sklepie - spawarki Paton) wyprodukował urządzenie o nazwie Wulkan, które pozwalało na spawanie plazmowe, elektronowe i elektrodą topliwą. Ponadto było ono też przystosowane do cięcia wiązką elektronową. Spawania i cięcia metali na statku kosmicznym pierwszy raz w historii, dokładnie w 1969 roku, podjęli się astronauci G. Szonin i V. Kubasow. 

spawarki mma

Spawarka MMA w sklepie allweld.pl 

  1. Spawanie elektryczne - skąd się wzięło?

Wynalazcą spawania elektrycznego jest nie kto inny jak rosyjski inżynier Mikołaj Benardos. Jeszcze w czasach dzieciństwa uwielbiał on spędzać czas w warsztacie ojca, który zajmował się obsługą miejscowego dworu. W 1885 roku Benardos wstąpił do departamentu handlu i manufaktur o wydanie przywileju na łączenie i rodzielanie metali przy wykorzystaniu działania prądu elektrycznego. W uzyskiwaniu patentów w innych krajach (m.in. Francji, Belgii, USA i Hiszpanii) pomógł mu polski inżynier Stanisław Olszewski. Stał się on jednocześnie współwłaścicielem patentu. Spawanie elektryczne stało się podstawowym procesem w dziedzinie metalurgii.

  1. Irlandzki klub piłkarski 

Mało kto kojarzy spawalnictwo ze sportem, dlatego dla wielu osób zaskoczeniem jest to, że półprofesjonalny klub piłkarski z Irlandii Północnej Harland & Wolff Welders Football Club został stworzony właśnie przez spawaczy. Powstał on w 1965 roku w Belfaście i w jego składzie znalazły się osoby pracujące w pobliskiej stoczni Harland & Wolff. Klub ma czarne i bursztynowe barwy, które nawiązują do kultowych dźwigów. Więcej na temat działalności drużyny można dowiedzieć się z ich strony na Facebooku: https://www.facebook.com/weldersfootballclub.

 

  1. AWS, czyli Amerykańskie Towarzystwo Spawalnicze

Amerykańskie Towarzystwo Spawalnicze powstało w 1919 roku, a jego celem jest rozwój nauki i technologii oraz zaprezentowanie różnych zastosowań spawania i ich ciągłe poszerzanie. Ta organizacja działa też w zakresie promowania spawalnictwa i pokazywania, że dziedzina ta jest atrakcyjna oraz daje duże możliwości rozwoju zawodowego. AWS skupia kilkudziesięciu tysięcy członków. Nie wszyscy wiedzą, że organizacja jest jednym ze sponsorów FABTECH, czyli największego wydarzenia spawalniczego w Ameryce Północnej. Podczas eventu można poznać najnowszej produkty z branży, znaleźć nowoczesne urządzenia i nawiązać kontakt ze światowymi dostawcami. AWS wydaje też różnego rodzaju certyfikaty m.in. potwierdzające określone umiejętności w dziedzinie spawania.

 Spawarki tig

Spawarki TIG w sklepie allweld.pl

  1. II Wojna Światowa a spawalnictwo

Na okres II WŚ przypada rozkwit spawalnictwa. To właśnie w tym czasie przemysł ten znacznie się rozwinął. Dzięki temu możliwe stało się budowanie statków w krótkim czasie. Wielką popularność zyskał statek SS Robert E Peary, który zbudowano w 1942 roku. Jak podają źródła, jego konstrukcja powstała w zaledwie 4 dni, 15 godzin i 27 minut (!). Jest to statek, który zbudowano najszybciej w historii. Pływano nim na Oceanie Atlantyckim i Pacyfiku. W 1963 roku został on zezłomowany. 

 

  1. Spawacz zawsze poszukiwany

Czy wiesz, że wybierając zawód spawacza, zawsze będziesz potrzebny na rynku pracy? Od dłuższego czasu można zauważyć, że zawody oparte przede wszystkim na praktyce są mniej atrakcyjne dla potencjalnych pracowników. Młodzi ludzie chętniej wybierają studia, które często nie dają żadnej gwarancji zatrudnienia. Wiele firm sygnalizuje, że jest duże zapotrzebowanie na spawaczy, powstają nawet dokładne analizy. Według danych w 2026 roku USA będzie potrzebowało ponad 370 tysięcy spawaczy. Warto też wspomnieć, że wykonując ten zawód, można stale się rozwijać i sporo zarobić. 

 

  1. Imponujące rekordy spawalnicze

Spawać można nie tylko na lądzie, ale też pod wodą i to na mokro i na sucho! W 1990 roku ustanowiono rekord w spawaniu pod wodą na sucho. Odbywało się to na głębokości 1075 stóp, czyli ponad 300 m. Do spawania w ten sposób zawsze potrzebna jest dobrze uszczelniona sucha komora. Rekord w spawaniu na mokro pobiła marynarka wojenna USA. Spawanie odbyło się na głębokości niemal dwa razy większej niż wspominania wcześniej - 2000 stóp.

 

  1. Roboty a spawalnictwo

W 1961 roku General Motors, czyli amerykański koncern, stworzył Unimate - pierwszego robota przemysłowego w historii. Miał on siłowniki hydrauliczne i pamięć oraz był w stanie wykonywać sporo zaprogramowanych kroków. Jego ramię przystosowano do spawania punktowego, co miało spory wpływ na rozwój robotyki w dziedzinie spawalnictwa. Jak można wyczytać z niektórych źródeł, ukończenie prototypu ramienia zajęło około 2 lat. 

Migomaty

Migomaty w sklepie alweld.pl

  1. Największe konstrukcje 

Spawacze są wykorzystywani do pracy przy tworzeniu wielkich konstrukcji. Jedną z największych jest kontenerowiec Emma MAERSK. To statek, który powstał w 2006 roku i do 2012 był on największym na świecie. Na statku mieści się ponad 15 tysięcy kontenerów, jego długość wynosi prawie 400 m, a szerokość przekracza 55 m. Bez wątpienia jest to jedna z największych konstrukcji spawalniczych na świecie!

 

  1. Początki spawalnictwa - gdzie ich szukać?

Spawalnictwo towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Oczywiście jego obecna forma jest inna, jednak to właśnie w prehistorii zaczęto opracowywać i stosować metody ogniskowego zgrzewania metali. W średniowieczu odkryto sposób na spawanie ołowiu i lutowanie cyną. Rozwój spawalnictwa przypada na okres pod koniec XIX wieku, bo w tym czasie odkryto i zaczęto stosować metody spawania elektrycznego i gazowego.

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium