Jak dbać o spawarkę? Prawidłowa eksploatacja - kilka praktycznych porad

0
Jak dbać o spawarkę? Prawidłowa eksploatacja - kilka praktycznych porad

Każdy spawacz musi pamiętać o prawidłowej eksploatacji wykorzystywanego do pracy urządzenia. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów używających spawarki na co dzień, ale również majsterkowiczów sięgających po nią od czasu do czasu. To istotne, gdyż w dużej mierze od tego zależy trwałość sprzętu. Sprawdź, jak dbać o spawarkę, aby służyła Ci jak najdłużej. Pobierz darmową cheklistę!

Stosowanie się do zaleceń producenta

Po zakupie spawarki warto od razu zapoznać się z zaleceniami producenta, które znajdziesz w instrukcji. To nie zaszkodzi, nawet jeśli jesteś spawaczem z wieloletnim doświadczeniem. Na początku tego typu dokumentów zwykle pojawia się wzmianka o tym, że sprzęt ma być wykorzystywany wyłącznie zgodnie z jego przeznaczeniem.

Ważne jest też zwrócenie uwagi na cykl pracy urządzenia i przestrzeganie czasu, przez jaki może ono pracować bez przerwy. Przekroczenie go powoduje, że spawarka zaczyna się przegrzewać. Co prawda większość sprzętów automatycznie się wyłącza, ale nie zaleca się doprowadzania do tego typu sytuacji, gdyż mogą przyczynić się do trwałego uszkodzenia urządzenia.

Systematyczna wymiana części

Prawidłowa eksploatacja spawarki to też regularne wymienianie części. Każdorazowo przed rozpoczęciem pracy powinno się sprawić stan urządzenia, a w szczególności kabla zasilającego. Jeżeli jest on pognieciony lub połamany, prawdopodobnie pojawi się problem z dostarczaniem prądu do spawarki. Konieczne jest założenie nowego przewodu, także dla własnego bezpieczeństwa.

Często popełnianym błędem jest stosowanie wypalonych lub zużytych uchwytów spawalniczych. To wpływa nie tylko na efektywność czy wygodę pracy, ale i stan urządzenia. Takie elementy jak uchwyty należy stale kontrolować i wymieniać. Nie są to bardzo drogie części, poza tym z łatwością znajdziesz je w naszym sklepie.

To, jak długo posłuży Ci spawarka, w dużej mierze zależy od jej konserwacji. Cenne porady na ten temat również znajdują się w instrukcji obsługi, zwykle w przedostatnim lub ostatnim rozdziale. Nierzadko konserwacja urządzeń spawalniczych jest podzielona na dwie części: czynności, które wykonuje się każdego dnia i takie powtarzane co miesiąc.

Codzienna konserwacja spawarki to kilka podstawowych kroków:

 • Sprawdzenie, czy kable są podłączone w prawidłowy sposób.
 • Oczyszczenie uchwytu masy oraz dyszy gazowej z odprysków.
 • Sprawdzenie stanu wszystkich przewodów i dokonanie ich wymiany, jeśli jest to niezbędne.
 • Upewnienie się, że wokół spawarki jest zapewniony swobodny przepływ powietrza.

Poniższe czynności staraj się wykonywać co miesiąc:

 • Sprawdzenie stanu połączeń elektrycznych wewnątrz źródła.
 • Oczyszczenie wnętrza spawarki przy użyciu sprężonego powietrza.
 • Dokręcenie poluzowanych części i oczyszczenie powierzchni, które zaczęły się utleniać.

Jak dbać o spawarkę? Prawidłowa eksploatacja spawarki

Prawidłowe użytkowanie spawarki

Wiesz już, że spawarka zawsze powinna być używana zgodnie z jej przeznaczeniem. To jednak jeszcze nie wszystko. Przede wszystkim nie należy udostępniać tego typu sprzętu osobom niedoświadczonym bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Oczywiście nie oznacza to, że spawarka jest odpowiednia wyłącznie dla profesjonalistów. Miłośnicy majsterkowania także mogą jej używać, ale pod warunkiem że znają choćby podstawy spawania.

Chcąc przenieść urządzenie w inne miejsce, najpierw trzeba się upewnić, że zostało odłączone od prądu. Do transportu spawarki wykorzystuj przeznaczony w tym celu uchwyt lub pasek. Trzymanie za kable spawalnicze czy przewód zasilający nie jest dobrym rozwiązaniem, grozi to usterką.

Pamiętaj też, że w przypadku awarii musisz jak najszybciej wyłączyć sprzęt oraz wyjąć wtyczkę z gniazdka. Później sprawdź, co mogło doprowadzić do takiej sytuacji i w razie potrzeby oddaj spawarkę do autoryzowanego serwisu. Samodzielne usuwanie usterek może tylko pogłębić problem, a nawet doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dokonane przez Ciebie przeróbki nie tylko wiążą się z utratą gwarancji, ale i prowadzą do pogorszenia parametrów.

Pobierz checklistę "Jak dbać o spawarkę"

Dodatkowe porady

Zebraliśmy kilka dodatkowych, praktycznych porad, dzięki którym zadbasz o swoją spawarkę we właściwy sposób. Oto one:

 • Urządzenie spawalnicze powinno być przechowywane w suchym i wentylowanym miejscu. Zadbaj o to, aby nie miały do niego dostępu niepowołane osoby (w tym dzieci).
 • Podczas transportu sprzęt ma być zabezpieczony przed wstrząsami i wibracjami.
 • W czasie pracy nie należy kłaść kabli spawalniczych i uchwytu elektrodowego na obudowie spawarki ani na innych urządzeniach elektrycznych.
 • W pobliżu urządzenia spawarki nie powinno się wykonywać prac prowadzących do zanieczyszczenia powietrza. Dotyczy to m.in. cięcia oraz szlifowania metali.
 • Spawarki nie należy umieszczać na wilgotnym podłożu. Powierzchnia ma być sucha i zapewniać urządzeniu stabilność.

Jeżeli nie chcesz, aby Twoja spawarka szybko uległa awarii, stosuj się do zebranych wskazówek i wybierz sprawdzony sprzęt renomowanego producenta. Oferta Allweld jest na tyle szeroka, że na pewno szybko znajdziesz właściwe urządzenie, niezależnie od Twoich potrzeb czy budżetu.

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium