Doradztwo

(+48) 733 848 489

(+48) 668 176 610

Blog kategorie
SPAWARKA TIG DO ALUMINIUM AC CZY DC? 0
JAKA SPAWARKA TIG AC CZY DC?

Spawarka do aluminium - Jaka spawarka TIG, AC czy DC?

Spawarki TIG wciąż zyskują na popularności, ponieważ dzięki takim urządzeniom można uzyskać bardzo dobrej jakości spoinę. Sprzęty te mogą jednak znacząco różnić się parametrami technicznymi, dlatego wiele osób waha się, który produkt wybrać. Zastanawiasz się, jaka spawarka TIG jest najlepsza? Pomożemy Ci w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie.

Jak spawać aluminium metodą TIG?

Spawanie metodą TIG oparte jest na wytwarzaniu łuku elektrycznego przy pomocy nietopliwej elektrody wolframowej. Proces ten odbywa się w osłonie gazu obojętnego (argonu, helu lub mieszaniny tych gazów). Spawarka przystosowana do łączenia materiałów metodą TIG jest wyposażona w kilka niezbędnych elementów, takich jak:

 • wielofunkcyjny przewód z uchwytem TIG, który odpowiada m.in. za doprowadzanie prądu spawania do elektrody;
 • butla z gazem, stanowiąca źródło gazu osłonowego i zapewniającego chłodzenie uchwytu;
 • przewód masowy wyposażony w zacisk, który łączy spawany materiał ze źródłem prądu;
 • chłodnica cieczy (opcjonalnie - ze spawarkami wyposażonymi w uchwyt chłodzony cieczą typ SR 18, 18SC, 20 i inne).

Podczas spawania metodą TIG łuk spawalniczy, wytwarzany między elektrodą a spawanym przedmiotem, topi powierzchnię materiału. Uchwyt spawalniczy ma w tym w przypadku inną konstrukcję niż ten stosowany w metodzie MIG/MAG, więc jeżeli stosowany jest materiał dodatkowy, należy wprowadzić go do jeziorka spawalniczego ręcznie. Spawane elementy można łączyć przez przetopienie rowka spawalniczego. Spoiwo zazwyczaj występuje w postaci pręta o odpowiednio dobranej średnicy. Jego długość wynosi 1 m.

Spawarka TIG

Spawarki TIG w sklepie Allweld.pl

W metodzie spawania TIG stosuje się gaz osłonowy, wypływający z dyszy elektrodowego uchwytu. Zwykle jest nim hel lub argon. Zadaniem gazu jest ochrona spoiny oraz elektrody przed utlenieniem (nie ma wpływu na proces metalurgiczny).

Technika TIG ma wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest to, że w ten sposób można spawać prawie wszystkie metale oraz ich stopy i to w dowolnej pozycji (dotyczy to również bardzo cienkich blach, od 0,5 mm grubości). Metoda ta umożliwia uzyskanie wysokiej jakości, czystej spoiny. Dodatkowymi atutami spawania TIG są: łatwa kontrola nad jeziorkiem spawalniczym, brak rozprysku ciekłego metalu oraz duże możliwości zautomatyzowania opisywanej metody.

Jakie spawarki TIG do aluminium?

Wśród dostępnych na rynku spawarek TIG zdecydowaną większość stanowią urządzenia inwertorowe, często określane mianem prostowników lub inwertorów spawalniczych. Takie sprzęty mogą pracować jako spawarki TIG-DC i TIG-AC. Inwertor jest w stanie przekształcić prąd o częstotliwości sieciowej wynoszącej 50 Hz na prąd o wysokiej częstotliwości. Zmiana napięcia odbywa się w transformatorze o lekkiej konstrukcji. Choć spawarki inwertorowe są stosunkowo drogie, to jednocześnie uważane są za wyjątkowo funkcjonalne sprzęty. Jest wielu producentów oferujących urządzenia godne polecenia wspomnieć tu należy np. o modelu THF 235 AC DC firmy Magnum czy też 200 S ADI z Instytutu Patona.

Prostowniki inwertorowe stanowią zdecydowaną większość wśród wszystkich spawarek TIG. W porównaniu do modeli transformatorowych, urządzenia te nie pobierają dużo prądu, a dodatkowo wyróżniają się tolerancją na spadki napięć. Co ważne, jakość wykorzystywanych do spawania elektrod w przypadku sprzętów inwertorowych nie ma zbyt dużego wpływu na jakość spawania.

Jakie są różnice między spawarkami DC i AC/DC

Spawarki DC umożliwiają spawanie prądem stałym. W tym przypadku ilość ciepła na biegunie dodatnim to ok. 70% ciepła całkowitego wytwarzanego w łuku. Chcąc uniknąć nadmiernego nagrzewania się uchwytu, należy zastosować biegunowość ujemną na elektrodzie (w ten sposób przedłużymy dodatkowo jej żywotność). Spawanie prądem stałym z zastosowaniem ujemnej biegunowości na elektrodzie nie sprawdza się jednak podczas łączenia aluminium, magnezu oraz ich stopów. Do tego lepiej nadają się urządzenia wykorzystujące prąd zmienny, a więc spawarki AC/DC. Takie sprzęty wydają się być bardziej uniwersalne, ponieważ pozwalają na łączenie różnych rodzajów materiałów.

Spawarka TIG AC/DC do aluminium

Wybór spawarki TIG AC/DC do aluminium nie jest łatwym zadaniem. Dużym utrudnieniem jest szeroki asortyment sklepów, niekiedy również stosunkowo wysoka cena takich urządzeń. Dobry sprzęt do spawania aluminium powinien mieć kilka podstawowych funkcji, bez których łączenie wspomnianego materiału może okazać się bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

Jednym z najbardziej istotnych parametrów technicznych, który umożliwia jakościowe spawanie aluminium, jest częstotliwość prądu AC, inaczej prądu przemiennego. Najpopularniejszą jednostką częstotliwości jest herc, określany skrótem Hz. Spawarka TIG do aluminium powinna umożliwiać regulację częstotliwości AC. Przy łączeniu wspomnianego materiału najczęściej ustawia się ją na poziomie od 80 Hz do 120 Hz. Im większą częstotliwość ustawimy, tym lepszą jakość spoiny możemy uzyskać. Od wartości tego parametru zależy również lepsze skupienie łuku. Sprzętem, który pozwala na szeroką regulację częstotliwości prądu przemiennego, jest np. model SHERMAN TIG 201 P AC DC, który przeznaczony jest do spawania aluminium, miedzi (i ich stopów) oraz stali konstrukcyjnych i jakościowych.

Spawarki mig mag

Spawarki MIG MAG w sklepie Allweld.pl

Na jakość uzyskanej spoiny, jak również wtop i szerokość lica, wpływa ponadto balans prądu przemiennego (balans AC). Wspomniany parametr w dużej mierze decyduje również o żywotności elektrody TIG. Balans jest regulacją stosunku czasu trwania prądu „dodatniego” do prądu „ujemnego” (w pojedynczym cyklu T).

Aluminium to materiał uznawany za trudno spawalny. Wpływa na to kilka czynników, a najczęściej mówi się o różnorodności stopów tego materiału, a także wytwarzaniu się na jego powierzchni warstwy tlenków. To właśnie spawanie prądem naprzemiennym umożliwia ich skuteczne usunięcie, a tym samym utrzymanie w czystości jeziorka spawalniczego.

Parametry spawania – „drabinka” TIG

Szukając funkcjonalnej spawarki TIG, należy upewnić się, że sprzęt posiada pełną „drabinkę” TIG (drabinkę przebiegu procesu spawania TIG). To inaczej wykres, na którym regulujemy parametry spawania, w zależności od wybranego trybu pracy. Poniżej znajduje się opis parametrów, które można znaleźć na drabince:

 • gaz przed – czas wypływu gazu przed zajarzeniem łuku;
 • prąd początkowy – określa wartość prądu początkowego;
 • czas narastania prądu spawania – czas, w jakim narasta prąd od wartości początkowej do tej ustawionej przez nas;
 • prąd spawania – wartość prądu, jakim chcemy spawać;
 • czas opadania prądu spawania – czas, w jakim prąd opada do wartości prądu końcowego;
 • końcowy prąd spawania – wartość prądu osiągana na końcu spawania;
 • gaz po – czas wypływu gazu po zgaśnięciu łuku.

Spawarki z drabinką TIG pozwalają w pełni wykorzystać wszystkie atuty i możliwości spawania metodą TIG.

Spawanie aluminium z pulsem

Spawarka TIG z funkcją pulsu jest przydatna podczas spawania elementów z aluminium, jak i cienkich blach ze stali nierdzewnej. To bardzo dobry wybór dla doświadczonych spawaczy. W zależności od stopnia zaawansowania technologicznego, urządzenie wyposażone w opcję spawania z pulsacją pozwala nam na ustawienie kilku parametrów pracy, m.in.:

 • prądu bazowego;
 • prądu spawania;
 • szerokość pulsu;
 • częstotliwość pulsu.

Spawanie TIG z pulsem zapewnia bardzo dobre wtopienie, na co wpływa głównie ograniczenie strefy przegrzania materiału. Spawacz zyskuje lepszą kontrolę nad przebiegiem spawania. Uzyskana spoina jest węższa i dobrze wygląda. Dodatkową zaletą spawania pulsacyjnego jest brak odprysków.

Zajarzenie łuku – rodzaje

Zajarzenie łuku jest sposobem, w jaki łuk spawalniczy jest inicjowany między elektrodą wolframową a spawanym materiałem. W spawarkach TIG wyróżniamy 3 typy zajarzenia łuku, a pierwszy z nich to Scratch (zajarzenie przez pocieranie). W tym przypadku do zajarzenia łuku dochodzi na skutek potarcia elektrodą wolframową o spawany materiał.

Wyróżniamy również zajarzenie Lift i HF. TIG Lift (zajarzenie przez dotyk) stosowane jest głównie w prostych sprzętach. Zajarzenie łuku następuje za sprawą potarcia elektrody o spawany materiał i jej podniesienia. Metoda TIG HF wykorzystuje moduł wysokiej częstotliwości. Do inicjacji łuku dochodzi wskutek zbliżenia elektrody do materiału. To wygodny sposób zajarzenia łuku, umożliwiający uzyskanie czystej spoiny już na początku pracy.

Dobór akcesoriów i osprzętu do spawania aluminium tigiem

Kiedy wybieramy spawarkę TIG, należy zwrócić uwagę zarówno na funkcje urządzenia i możliwość regulacji parametrów pracy, jak też na dołączone do zestawu akcesoria i osprzęt. Często zdarza się, że konieczność dokupienia poszczególnych elementów osobno generuje bardzo duże koszty, dlatego warto poszukać sprzętu z jak największym kompletem akcesoriów. Standardowo do spawarek TIG dołączony jest: uchwyt spawalniczy TIG, spoiwo i przewód masowy. Niekiedy razem ze sprzętem możemy otrzymać też: butlę z gazem (z legalizacją), reduktor butlowy czy przyłbicę samościemniającą do ochrony oczu i twarzy – tak jak w przypadku modelu IDEAL TECNOTIG 220 AC/DC PULSE IGBT TIG MMA. Czasami potrzebna nam będzie ponadto chłodnica cieczy – jeżeli posiadamy uchwyt chłodzony cieczą.

Od tego, jaką spawarkę TIG wybierzemy, uzależnione jest to, czy uda nam się w pełni wykorzystać metodę spawania TIG. Sprzęty przeznaczone do ręcznego spawania elektrodami nietopliwymi bardzo dobrze sprawdzają się w pracy w warsztacie, większość z nich można z powodzeniem użytkować również w terenie. Urządzenia TIG nadają się do spawania aluminium, stali nierdzewnej, miedzi czy tytanu. Spawanie opisaną metodą wykorzystywane jest w różnych gałęziach przemysłu: samochodowym, lotniczym, chemicznym i spożywczym. Spawarki TIG znajdują więc zastosowanie w wielu miejscach – nie tylko w warsztatach samochodowych, ale wszędzie tam, gdzie bardzo duże znaczenie ma dobra jakość spoiny.

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium