Jaki prostownik do akumulatora? jak dobrać prostownik? Top 5

0
Jaki prostownik do akumulatora? jak dobrać prostownik? Top 5

Dla większości z nas proces uruchamiania samochodu rano jest tak rutynowy, że nawet o nim nie myślimy. Przekręcamy kluczyk, silnik budzi się do życia i ruszamy w drogę. Ale czy kiedykolwiek zatrzymałeś się, żeby zastanowić się, co tak naprawdę dzieje się, kiedy odpalasz samochód? A dokładniej, czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twój samochód potrzebuje prostownika?

Jeśli mieszkasz w rejonie, gdzie zimą temperatura regularnie spada poniżej zera, to wiesz, że w tych zimnych miesiącach uruchomienie samochodu może być nieco trudniejsze. W zimie akumulator szybciej traci energię, co oznacza, że może nie wystarczyć do samodzielnego uruchomienia silnika. Tu właśnie przydaje się prostownik. Szczególnie w sytuacji, gdy musielibyśmy długo czekać na pomoc innego kierowcy, który mógłby pomóc na uruchomić silnik na tzw.  kablach rozruchowych.

Co to jest prostownik?

Prostownik do akumulatora to niewielkie urządzenie elektryczne zasilane prądem sieciowym, które zamienia prąd zmienny (AC) na prąd stały (DC). W uproszczeniu oznacza to, że ładuje on akumulator samochodowy lub wykorzystuje energię do rozruchu silnika. Po podłączaniu go do odpowiednich biegunów akumulatora rozpocznie się jego ładowanie lub uruchomienie silnika samochodu jeśli użyjemy funkcji rozruchu prostownika. 

Taki prostownik z rozruchem ma dwie podstawowe funkcję jedną awaryjną, która pozwala nam na szybkie uruchomienie silnika samochodowego w sytuacji kryzysowej, a drugą, wymagającą planowania i czasu (kilku czy kilkunastu godzin) ładowania akumulatora do odpowiednich wartości. Problemy z akumulatorem, z zasilaniem samochodu mogą się pojawić u każdego, nie jest ważne czy mamy nowy czy stary samochód, czasem najistotniejszym czynnikiem są albo warunki atmosferyczne, albo sposób użytkowania samochodu (bardzo krótkie trasy). Dzięki prostownikowi z rozruchem często możemy łatwo zweryfikować jaki jest stan naszego akumulatora, wystarczy zastosować odpowiednią  funkcję i jeśli cokolwiek nas niepokoi podjąć odpowiednie działania zaradcze.

Prostowniki z rozruchem zazwyczaj posiadają generowany prąd rozruchu od 70A do nawet kilkuset Amper. Jednak do zwykłego, domowego użytku, dla samochodów osobowych w zupełności wystarczają urządzenia podstawowe. Oczywiście do warsztatu samochodowego, w którym takie problemy trzeba czasem rozwiązywać w dużych dieslach czy maszynach budowlanych lub rolniczych zastosowanie znajdą  zdecydowanie większe, dedykowane takim urządzeniom prostowniki profesjonalne.

Dlatego, przy wyborze prostownika z rozruchem należy się kierować własnymi potrzebami i wybrać interesującą nas wielkość parametrów, która pozwoli nam czuć się bezpiecznie nie tylko zimą.

Prostowniki możemy podzielić na dwa rodzaje, te o stałej wartości prądu, które dostarczają stałe napięcie do akumulatora. Są  to prostowniki starszego typu, oraz te znajdujące się w niższej półce cenowej. Ze względu na to że na rynku jest duża różnorodność akumulatorów, nie tylko pod względem marki ale i również parametrów. Producenci prostowników chcąc spełnić oczekiwania i wymagania jakie przynosi rynek pojazdów stworzyli inny typ prostownika, jakim jest prostownik z regulacją prądu ładowania. Inaczej takie urządzenie może być nazwane prostownikiem inteligentnym. Ich głównym atutem jest przede wszystkim dostosowywanie wartości prądu ładowania, w zależności od jego stanu. ma to duży wpływ na żywotność akumulatora oraz  skuteczność jego ładowania.

Top 5 prostowników w Allweld.pl

Gdzie znaleźć takie prostowniki? Z pewnością na stronie Allweld, dobierzesz odpowiedni prostownik do swoich potrzeb. Oto kilka ofert, które mogą Ciebie zainteresować:

1. Prostownik Inwertorowy Rozruch Magnum Dinamik XL 0-840 12 V 24 V. MAGNUM DINAMIK przeznaczony jest do wspomagania rozruchu pojazdów mechanicznych i maszyn z silnikami spalinowymi oraz diesla, posiadających instalację 12V lub 24V. Służy również do ładowania zwykłego lub zamkniętego (np. akumulatory WET - z elektrolitem w postaci ciepłej, GEL - z elektrolitem w postaci żelu, lub AGM - z matą absorbującą elektrolit. Inwerterowa technologia pozwala na najwyższe parametry w kompaktowej i lekkiej obudowie. Prąd ładowania 7-110 A dostosowany dla akumulatorów o pojemności 50-800Ah.

Magnum Dinamik XL 0-840 12 V 24 V

2. Urządzenie Inwertorowe Ideal I-STARTER 441 przeznaczony jest do ładowania oraz wspomagania rozruchu pojazdów mechanicznych i maszyn z silnikami benzynowymi oraz diesla, posiadających instalację 12V lub 24V. Urządzenie wykonano w technologii IGBT, więc mimo niewielkich gabarytów dysponujemy dużym prądem ładowania 40A oraz prądem rozruchu 400A.

Ideal I-STARTER 441

3. Czy też nieco mocniejsza wersja powyższego urządzenia znajdująca się pod nazwą Ideal I-STARTER 641.  Posiadająca wyższe parametry dla prądu ładowania oraz rozruchu, co znajdzie swoje zastosowanie przy większych silnikach, czy nawet przy ciągnikach siodłowych.

Ideal I-STARTER 641

4. Prosty, automatyczny i przenośny prostownik Ideal Praktik Charger 4 LCD 6V 12V.  Urządzenie oparte na technologii mikroprocesorów, które automatycznie rozpoznają, poziom naładowania oraz stan twojego akumulator. Wielką zaletą tego urządzenia jest jego kompaktowość, która wpływa na to że to urządzenie zmieści się do schowka samochodu. Jest świetne dla osób, którzy lubią praktyczne i poręczne gadżety. PRAKTIK CHARGER 4 jest elektronicznym prostownikiem do ładowania  6 i 12 woltowych akumulatorów kwasowych:

  • WET (płynnych - kwasowych)
  • GEL (żelowych)
  • MF (bezobsługowych)
  • AGM (z matą z włókna szklanego)
  • EFB (do pojazdów z systemem Start-Stop)

Ideal Praktik Charger 4 LCD 6V 12V

5. Prostownik Rozruch Magnum Dinamik Inwerter 840 - jedno z urządzeń marki magnum, cechujące się dużym prądem rozruchu na poziomie 620 A. Przeznaczone do akumulatorów typu WET, GEL, AGM.  Możliwość wyboru napięcia  między 12-24V z pewnością poszerza jego zakres zastosowań. Urządzenie służące nie tylko do rozruchu ale i również do ładowania akumulatorów.

 

Magnum Dinamik Inwerter 840

Na rynku jest wiele różnych typów akumulatorów, każdy z nich ma swój własny zestaw parametrów. Szukając prostownika do ładowania akumulatora, ważne jest, aby znaleźć taki, który pasuje do rodzaju posiadanego akumulatora. Allweld oferuje szereg prostowników zarówno dla systemów 12V i 24V, jak i różnych typów akumulatorów, w tym WET, GEL, AGM i EFB. Przy tak wielu dostępnych opcjach, z pewnością znajdzie się idealny prostownik dla Twoich potrzeb.

TOP5 najlepszych prostowników

  1. Magnum Dinamik XL 0-840 12 V 24 V
  2. Ideal I-STARTER 441
  3. Ideal I-STARTER 641
  4. Magnum Dinamik Inwerter 840
  5. Magnum Dinamik Inwerter 840

Zobacz modele spawarek, które posiadają funkcje FAN STOP!

Spawarki z funkcją FAN STOP

Przeczytaj także artykuł o tym jak zadbać o bezpieczeństwo podczas spawania.

Bezpieczeństwo podczas spawania

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium