Doradztwo

(+48) 733 848 489

(+48) 668 176 610

Blog kategorie
RECENZJA SPAWARKI MAGNUM 208 ALU SYNERGIA 2
RECENZJA SPAWARKI MAGNUM 208 ALU SYNERGIA

Recenzja spawarki Magnum MIG 208 Alu Synergia

W ostatnim czasie miałem możliwość przetestowania spawarki Magnum MIG 208 Alu Synergia. Według producenta model ten nadaje się nie tylko dla profesjonalistów, ale także osób początkujących. Postanowiłem to sprawdzić. W poniższej recenzji starałem się przedstawić najważniejsze wady i zalety sprzętu Magnum.

Czym jest Magnum MIG 208 Alu Synergia?

Mówi się, że Magnum to jeden z najlepszych producentów urządzeń spawalniczych. W jego ofercie można znaleźć modele spełniające potrzeby majsterkowiczów, początkujących spawaczy, a także te odpowiednie dla profesjonalistów. Wchodząc na stronę internetową marki, możemy przeczytać, że oferowane sprzęty są zaprojektowane specjalnie z myślą o szybko rozwijającym się rynku spawalniczym w środkowo-wschodniej Europie. Magnum MIG 208 Alu Synergia to spawarka All-in-One, czyli 3w1. Urządzenie ma dwa wtyki prądowe i zmienną biegunowość. To model inwertorowy, który jest popularny wśród spawaczy, a przynajmniej tak wynika z mojej analizy znalezionych w Internecie recenzji. Sprzęt jest przystosowany do spawania metodą MMA, MIG/MAG, TIG Lift, a także FCAW (spawania łukowego drutem rdzeniowym) i lutospawania.

Razem ze spawarką dostałem kilka akcesoriów: uchwyt spawalniczy MB 15 o długości 3 m, przewód masowy o długości 2 m oraz uchwyt elektrodowy, którego długość także wynosi 2 m. Po wyjęciu ich z opakowania od razu postanowiłem bliżej się im przyjrzeć. W moim odczuciu wszystkie wymienione elementy są solidne, choć więcej na ten temat piszę w dalszej części recenzji. Niemniej jednak pierwsze wrażenia na temat spawarki są pozytywne, co dodatkowo zachęciło mnie do szybkiego przetestowania jej i wypróbowania wszystkich możliwości.

Do czego można wykorzystać Magnum MIG 208 Alu Synergia?

Jak przekonuje producent, spawarka Magnum MIG 208 Alu Synergia jest przystosowana do różnego rodzaju prac w wielu miejscach. Sprzęt może przydać się m.in. w warsztacie naprawczym, warsztacie ślusarskim, fabryce, zakładzie przemysłowym, ponadto znajduje zastosowanie w przemyśle samochodowym. Urządzenie zostało wyposażone w synergiczny program do spawania stopów aluminium, co daje możliwość uzyskania dobrej jakości spoiny przy spawaniu różnych elementów, wykonanych nie tylko z aluminium, ale też stopów miedzi, stali nierdzewnej czy czarnej. Czytając o danych technicznych spawarki, możemy znaleźć też informacje o tym, że została wyposażona w mechanizm zmiany biegunowości. Dlatego można do niej podłączyć klasyczne przewody spawalnicze i spawać elektrodą otuloną. To oznacza, że sprzęt pełni funkcję półautomatu oraz urządzenia elektrodowego.

Opinie o spawarce Magnum 208 Alu Synergia

Magnum MIG 208 Alu Synergia zobacz spawarkę w sklepie Allweld.pl

allweld.pl © Copyright All rights reserved. Wszelkie zdjęcia i opisy chronione są prawami autorskimi na mocy ustawy zabronione jest ich kopiowanie, modyfikowanie, publikowanie bez uprzedniej zgody. 

W opisie dotyczącym spawarki wyszczególniono technologie i rozwiązania, które według producenta odgrywają najistotniejszą rolę. Przykładem jest regulacja indukcyjności, która pozwala na zredukowanie ilości ciepła wprowadzanego w miejsce spawania. W ten sposób można uniknąć odkształcenia blachy oraz uszkodzenia ochronnej warstwy cynku. Opcja ta przydaje się w czasie lutospawania. Wspomniano również o innych funkcjach, takich jak:

  • ATC – to zaawansowana funkcja kontroli cieplnej, która jest aktywna przy spawaniu cienkich materiałów (o grubości mniejszej niż 1,5 mm). Odpowiada ona za stabilizację łuku elektrycznego i zmniejszanie szczytowej wartości prądu spawania. Ponieważ ilość ciepła przekazywanego do spawanego materiału jest zredukowana, nie ma dużego ryzyka odkształcania się spawanego materiału;
  • Burn Back – to opcja pozwalająca uniknąć przytapiania drutu elektrodowego do końcówki prądowej, co może zdarzyć się podczas chwilowego wysunięcia go już po zakończeniu procesu spawania;
  • Post Gas – funkcja umożliwiająca ustawienie czasu wypływu gazu po spawaniu. Przydaje się ona do osłonięcia krzepnącego jeziorka spawalniczego (spoina może ulec utlenieniu na skutek braku osłony gazowej).

To oczywiście informacje podane przez producenta i chciałem sam przekonać się, czy rzeczywiście model Magnum MIG 208 Alu Synergia jest tak użyteczny, jak wynika z jego specyfikacji.

Jakie są zalety spawarki Magnum MIG 208 Alu Synergia?

Od razu po rozpakowaniu spawarki zwróciłem uwagę na jej wymiary. Nie jest to duży sprzęt, więc pomyślałem, że nie zajmie dużo miejsca w garażu. Poza tym urządzenie mieści się w samochodowym bagażniku, co może być ważne dla osób często podróżujących ze swoim sprzętem spawalniczym. Spawarkę można przenosić z miejsca na miejsce, trzymając ją za zintegrowany z obudową uchwyt. Jest on dość dobrze wyprofilowany i nie wyślizguje się z dłoni (co sprawdziłem także z założonymi grubymi rękawicami). Trzeba też przyznać, że producent zadbał o to, aby konstrukcja urządzenia była solidna. Metalowa obudowa jest mocna i odporna na uszkodzenia.

Według mnie kolejnym atutem sprzętu jest to, że w trybie MIG możliwa jest regulacja prądu i napięcia, z wyświetlaniem wskazań na wyświetlaczu. Nie jest to standard w tego typu urządzeniach, a może ułatwiać pracę. Moją uwagę zwróciła też stosunkowa łatwość w doborze odpowiednich parametrów pracy spawarki. Duży panel sterowania jest czytelny, są na nim dwa pokrętła. Co prawda mogłyby one być nieco większe, ale dość dobrze poradziłem sobie z przygotowaniem sprzętu do rozpoczęcia spawania. Mogłem przy tym przekonać się, czy zakładanie drutu jest równie łatwe. Nałożenie szpuli na mechanizm mocowania nie sprawiło mi większych trudności, co pozwoliło na szybkie przejście do głównej – i według mnie najlepszej – części testów, czyli spawania.

Wrażenia po spawaniu

Jak Magnum 208 Alu Synergia sprawdza się w praktyce? Dla mnie ważne przy testowaniu spawarki było to, że miałem do wyboru kilka gotowych programów synergicznych spawania, m.in. stali nierdzewnej, zwykłej oraz aluminium. W czasie użytkowania sprzętu zauważyłem, że tak jak przekonuje producent, powstawanie zakłóceń elektromagnetycznych jest ograniczone do minimum, nie ma też zbyt dużych strat mocy w układach podstawowych (co wynika z zastosowania tranzystorów IGBT).

W porównaniu do urządzeń ze sterowaniem manualnym sprzęt Magnum nie wymaga tak dużo czasu, aby ustawić wszystkie parametry – wystarczy podać kilka podstawowych danych, jak rodzaj spawanego materiału i użytego gazu czy średnicę drutu. Tak naprawdę moim głównym zadaniem było ustawienie rodzaju spoiny, jaką chcę uzyskać, czyli bardziej wklęsłej lub wypukłej. Początkowo obawiałem się konieczności wciskania i kręcenia gałkami umieszczonymi na panelu, ale szybko przekonałem się, że jest to proste. Jestem przekonany, że nawet mało doświadczony użytkownik niemal od razu poradzi sobie z ustawieniem spawarki. Samo zajarzenie łuku, przy odpowiednio dobranym natężeniu, odbyło się łatwo i szybko, nie było problemu także z utrzymaniem jego stabilności. Maksymalna moc sprzętu to 200 A (przy nastawieniu w trybie manualnym, według instrukcji max. to 180 A), dlatego zapewnia przetop nawet do 5 mm.

Spawanie MIG MAG Magnum 208 Synergia Aluminium Stal

Wady urządzenia

Wcześniej podkreślałem, że spawarka Magnum ma kompaktowe wymiary, ale moim zdaniem powinna być nieco lżejsza. Sprzęt waży 16 kg i podczas przenoszenia go ciężar jest wyraźnie wyczuwalny. Kłopotem może być też wyjmowanie spawarki z bagażnika auta. Co prawda panel sterowania urządzenia jest przejrzysty, ale przy pierwszych próbach użytkowania potrzebowałem sporo czasu na to, aby wyregulować wszystkie parametry (nie obyło się bez dokładnego zapoznania się z instrukcją). Zapewne, jeśli miałbym używać spawarki codziennie, szybko doszedłbym do wprawy, ale istotne dla mnie jest to, że by sprzęt już od początku można było z łatwością ustawić. To, co przeszkadzało mi podczas testów, to przede wszystkim brak dodatkowej rolki do aluminium. Poza tym, jako posiadacz dużych dłoni, muszę przyznać, że uchwyt spawalniczy nie jest tak poręczny, jak początkowo mi się wydawało. Wcześniej miałem już do czynienia ze znacznie mniej komfortowymi w użytku sprzętami, ale mimo wszystko uchwyt nie jest idealny i wymaga ewentualnego dopracowania. Myślę, że to dodatkowo ułatwiłoby pracę wielu osobom.

Czy warto kupić spawarkę Magnum MIG 208 Alu Synergia?

Spawarka Magnum MIG 208 Alu Synergia nie jest pozbawiona wad, ale mimo to jest to dobry wybór dla spawacza szukającego urządzenia 3w1. Obsługa sprzętu nie sprawia dużego problemu, na panelu sterowania można bez trudu odczytać najważniejsze parametry pracy. Spawarka ma wytrzymałą obudowę, dlatego nie powinna szybko się zniszczyć na skutek intensywnej eksploatacji. Obecnie urządzenie można kupić za mniej niż 2000 zł. Myślę, że nie jest to wygórowana cena, biorąc pod uwagę funkcje i użyteczność sprzętu. Model ten często jest porównywany do innych spawarek Magnum, przykładowo MIG 204 Alu Synergia. Jednak między nimi jest kilka drobnych różnic, przede wszystkim to, że MIG 208 ma złącze do podłączenia uchwytu SPOOL GUN z wbudowanym podajnikiem drutu, przydatnym podczas spawania na wysokościach i w trudno dostępnych miejscach.

Jak podkreśla producent, Magnum MIG 208 Alu Synergia to pierwsza mała spawarka wyposażona w synergiczny program do spawania aluminium. Jej sprawność to 40%, co oznacza, że w 10-minutowym cyklu może pracować przez 4 minuty, a przez pozostałe 6 będzie się chłodzić (czego przestrzegałem, poddając ją testom). Myślę, że to dobry model do użytku w warsztacie, nadaje się do prostych prac blacharskich i majsterkowania.

 

Linki do oferty:

MAGNUM 208 ALU SYNERGIA

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

Komentarze do wpisu (2)

15 maja 2019

Jaki uchwyt TIG jest kompatybilny z tą spawarką?

18 maja 2021

Dzień dobry, spawarka na dużych wtykach prądowych - ten model uchwytu będzie odpowiedni https://allweld.pl/uchwyt-sr17v-4-z-zaworkiem-lw35-50

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium