Doradztwo

(+48) 733 848 489

(+48) 668 176 610

Blog kategorie
Weldman 5500 i 7500 - porównanie popularnych spotterów blacharskich 0
Weldman 5500 i 7500 - porównanie popularnych spotterów blacharskich

Weldman 5500 i 7500 - porównanie popularnych spotterów blacharskich

Spotter to urządzenie znajdujące zastosowanie przede wszystkim w warsztatach blacharsko-lakierniczych. Służy ono do naprawy części karoserii samochodowej tj.: maski, drzwi, błotników itp., ponadto pozwala m.in. na rozgrzewanie i łatanie blachy. Poniższy artykuł to porównanie dwóch popularnych spotterów marki Weldman - modeli 5500 oraz 7500. Sprawdź, jakie są ich charakterystyczne cechy i czym się różnią.

Weldman - lider w branży spawalniczej

Weldman to marka, która z pewnością jest znana spawaczom. Uznaje się ją za jednego z liderów w branży spawalniczej. Firma została założona w 1996 roku, a urządzenia dostępne w jej ofercie są cenione za solidność oraz niezawodną pracę, także w trudnych warunkach. Na szczególną uwagę zasługują m.in. spawarki inwertorowe z funkcją synergii. To półautomaty spawalnicze wyróżniające się bardzo dobrymi parametrami, wykorzystujące nowoczesne tranzystory IGBT. Marka Weldman specjalizuje się również w produkcji spotterów, znajdujących zastosowanie w branży motoryzacyjnej.

Spottery Weldman - dlaczego warto je kupić?

Spottery oferowane przez markę Weldman są często używane w warsztatach blacharsko-lakierniczych i samochodowych. Ponadto wykorzystuje się je w zakładach przemysłowych, które działają w branży motoryzacyjnej. Tego typu urządzenia pozwalają na wyciąganie wgnieceń na karoserii poprzez zgrzewanie elementów mocujących do powierzchni odkształconej blachy. W ten sposób możliwe jest naprawienie maski samochodu, drzwi, progów, błotników, pokrywy bagażnika oraz dachu. Spottery Weldman wykorzystuje się też do przecinania oraz rozgrzewania blach przy pomocy elektrody węglowej. Wszystkie sprzęty są przystosowane do zasilania z sieci 400 V. To, co je wyróżnia, to atrakcyjna cena, dobre parametry oraz gwarancja komfortowej pracy. Urządzenia te są często wybierane do profesjonalnych warsztatów, co świadczy o praktyczności oraz odpowiednim przystosowaniu do intensywnej eksploatacji.

W ofercie Weldman można znaleźć kilka godnych uwagi spotterów (poza tymi opisanymi w artykule). Przykładem jest model 9900, który pozwala na jednostronne i dwustronne zgrzewanie, wyciąganie, przecinanie oraz rozgrzewanie blachy. Co ciekawe, jest on wyposażony w funkcję zgrzewania pulsacyjnego, niezbędną podczas pracy z blachami ocynkowanymi.

Zgrzewarka Weldman Spotter 9900

Spotter Weldman 5500 - podstawowe informacje

Spotter Weldman 5500 to sprzęt transformatorowy, który został wyposażony w mikroprocesor, dający możliwość zachowania większej precyzji podczas pracy. Maksymalny prąd zgrzewania wynosi 4200 A, co pozwala na naprawianie oraz zgrzewanie blachy o grubości do 1,2 mm. Model jest zasilany z sieci 400 V. Wyposażono go w cyfrowy panel sterowania z monochromatycznym wyświetlaczem, na którym widoczny jest:

 • wybrany tryb pracy,
 • czas zgrzewania,
 • grubość materiału,
 • natężenie prądu zgrzewania.

Weldman 5500 to urządzenie, które samodzielnie dopasowuje prąd zgrzewania oraz optymalny cykl pracy, A też ręcznie ustawić właściwy prąd (zwystarczy wybrać rodzaj narzędzia. Co ważne, w razie potrzeby można do 4200akres od 30 do 100%) i czas (zakres od 0,1 do 9,9 s). Pobór prądu zasilania sprzętu wynosi 12,5 kVA. Urządzenie waży 24 kg i nie jest zbyt duże (całkowite wymiary to: 48 cm x 32 cm x 33 cm).

Spotter jest montowany na wózku, który jest dołączony do kompletu. Ma on duże koła w podstawie, górną półkę ułatwiającą dostęp do panelu sterowania, a także miejsce do przechowywania dodatkowych akcesoriów. Do urządzenia dołączony jest również:

 • młotek kinetyczny z hakiem do drutu falistego lub okrągłych i prostych podkładek,
 • młotek kinetyczny do uchwytu do podkładek trójkątnych,
 • 2 elektrody węglowe,
 • mechaniczna przyssawka próżniowa,
 • przewód roboczy z uchwytem o długości 2,2 m,
 • przewód zasilający o długości 2 m,
 • uchwyt do zgrzewu grzebieniowego,
 • przewód masowy o długości 2 m z końcówką masy (tzw. szybka masa),
 • skrzynka z narzędziami roboczymi oraz materiałami eksploatacyjnymi, m.in. podkładkami, elektrodami i oczkami.

Sprzęt Weldman 5500 służy do zgrzewania jednostronnego, wyciągania, łatania oraz rozgrzewania blach przy użyciu elektrody węglowej. To model pozwalający na przeprowadzenie panelowej naprawy podwozia, bez ryzyka utraty właściwości mechanicznych elementów, nad którymi pracujemy.

Spotter Weldman 7500 - co trzeba o nim wiedzieć?

Spotter Weldman 7500 to sterowane mikroprocesorem urządzenie, które także jest zasilane z sieci 400 V. Jego maksymalny prąd zgrzewania wynosi 7000 A, a moc prądu zasilania to 15,5 kVA. Sprzęt daje możliwość naprawy i zgrzewania blachy, której grubość wynosi maksymalnie 3 mm. Jest on wyposażony w cyfrowy panel sterowania z graficznym wyświetlaczem monochromatycznym. Spotter ma wymiary: 51 cm x 35 cm x 34 cm i waży 28 kg.

Zgrzewarka Weldman 7500 pozwala na samodzielne ustawienie czasu zgrzewania (przedział od 0,1 do 9,9 s), jak i prąd zgrzewania do 7000A (przedział od 30 do 100%). Sprzęt ten również jest montowany na wózku z kółkami, w razie potrzeby można je zablokować. Ma on praktyczne półki na akcesoria oraz uchwyty na wybijaki. Do standardowego wyposażenia zalicza się ponadto:

 • młotek kinetyczny do uchwytu do podkładek trójkątnych,
 • młotek kinetyczny z hakiem do drutu falistego lub okrągłych i prostych podkładek,
 • przewód zasilający o długości 2,5 m,
 • przewód roboczy z uchwytem o długości 2,2 m,
 • przewód masowy o długości 2 m z końcówką masy (tzw. szybka masa),
 • uchwyt do zgrzewu grzebieniowego,
 • 2 elektrody węglowe,
 • mechaniczną przyssawkę próżniową.

Podobnie jak w przypadku modelu 5500, do spottera Weldman 7500 jest dołączona skrzynka z narzędziami i materiałami eksploatacyjnymi. Znajdują się w niej: podkładki, elektrody, uchwyty, śruby i drut falisty. Urządzenie daje możliwość podłączenia kleszczy do zgrzewania dwustronnego blach (które niedługo powinny pojawić się w ofercie producenta). Sprzęt jest przeznaczony do wyciągania, zgrzewania jednostronnego, łatania oraz rozgrzewania blach (elektrodą węglową). Z pewnością przyda się w profesjonalnym warsztacie, w którym wykonywane są naprawy lakiernicze i blacharskie.

Weldman Spotter 7500 vs Weldman Spotter 5500

Porównanie modeli Weldman 5500 i 7500

Modele 5500 i 7500 to popularne sprzęty marki Weldman, które są często kupowane do samochodowych warsztatów. Są one wytrzymałe, dobrze przystosowane do intensywnej pracy, a do tego wyposażone w nowoczesne technologie. W przypadku tych urządzeń procesem przygrzewania czy zgrzewania blachy steruje się przy pomocy pistoletu z przeznaczonym w tym celu przyciskiem.

Jakie są różnice pomiędzy opisanymi urządzeniami? Spotter Weldman 7500 pozwala na efektywną pracę z nieco grubszymi elementami niż model 5500, co wynika z wyższego prądu zgrzewania. Sprzęty te różnią się też wymaganym zabezpieczeniem prądowym. Dla spottera Weldman 5500 minimum wynosi 25 A typu C. Z kolei dla urządzenia Weldman 7500 zabezpieczenie sieci to 32 A typu C.

Co więcej, wystarczy bliżej przyjrzeć się sprzętom, aby zauważyć, że panel sterowania nie jest taki sam. Tak jak już zostało wspomniane, model 5500 ma zwykły wyświetlacz monochromatyczny, a model 7500 graficzny wyświetlacz monochromatyczny. Na obu znajdują się przyciski służące do regulacji wartości natężenia prądu zgrzewania, czasu zgrzewania, a także ustawiania trybu pracy (razem z diodami LED). Panele sterowania wyglądają nieco inaczej, jednak oba modele są równie łatwe w obsłudze.

Spottery marki Weldman znacząco ułatwiają wykonywanie prac blacharskich i wielu profesjonalistów uznaje je za podstawowe wyposażenie warsztatu. Modele 5500 i 7500 mają kompaktowe wymiary i w razie potrzeby można je łatwo przenieść w inne miejsce. To urządzenia wyposażone w niezbędne zabezpieczenia (przeciw przeciążeniu oraz nad- i podnapięciowe), które zapewniają wydajną pracę. Trzeba pamiętać, że dobrze dobrana zgrzewarka daje możliwość uzyskania oczekiwanych efektów przy niewielkim zużyciu energii. Na to pozwalają także sprzęty Weldman.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium