Doradztwo

(+48) 733 848 489

(+48) 668 176 610

Blog kategorie
JAKI SPOTTER DO NAPRAWY KAROSERII SAMOCHODOWEJ? 0
JAKI SPOTTER DO NAPRAWY KAROSERII SAMOCHODOWEJ?

Jaki spotter do naprawy karoserii samochodowej?

W każdym warsztacie blacharsko-lakierniczym wykorzystuje się szereg różnych sprzętów, które mają ułatwić pracę. Wśród nich należy wymienić spotter. Czym jest spotter i do czego służy?  Jak dobrać odpowiedni sprzęt do naprawy karoserii samochodowej? Na te inne pytania odpowiadamy w naszym tekście. Wskażemy w nim, jakie typ spotterów wyróżniamy, czym kierować się podczas zakupu urządzenia i jak można go wykorzystać.

 

Co to jest spotter?

Z pomocą tego urządzenia możliwa jest powierzchniowa naprawa karoserii, głównie takich elementów jak maska, dach czy drzwi. Z tego względu wspomniany sprzęt powinien znaleźć się w każdym warsztacie samochodowym i blacharskim, a także lakierniczym. Często spottery nazywane są też zgrzewarkami. Czym wyróżnia się dobry spotter/zgrzewarka i gdzie znajduje zastosowanie?

Spotter – definicja

Spotter – to urządzenie transformatorowe lub inwerterowe zaliczane do jednego z rodzajów zgrzewarki oporowej. Za sprawą takiego sprzętu można przeprowadzić panelową naprawę nadwozia, zachowując jednocześnie wszystkie właściwości mechaniczne elementów, nad którymi pracujemy. Jedną z największych zalet spottera jest to, że przy wyborze właściwych parametrów technicznych można uniknąć odkształceń termicznych blachy oraz jej przegrzania (mogłoby ono negatywnie wpływać na strukturę wewnętrzną tego materiału). W uchwycie urządzenia można zamontować elektrody robocze razem z pomocnym w pracy oprzyrządowaniem. Spoter blacharski pozwala na naprawę: słupków, maski, drzwi, pokrywy bagażnika, a także dachu, błotnika czy progów.

Rodzaje spotterów

Standardowo spottery klasyfikuje się do dwóch grup - basic oraz combi. Poniżej przedstawiamy cechy każdego typu, wskazując ich zalety oraz najważniejsze cechy.

Pierwszą typ stanowią wspomniane wcześniej sprzęty basic, które zazwyczaj zasilane są napięciem 230V i nadają się do niewielkich warsztatów blacharskich oraz lakierniczych, gdzie przeprowadzane są głównie nieskomplikowane naprawy. Wynika to m.in. z tego, że spottery basic mają nieduże wyposażenie robocze, pozwalające głównie na obkurczanie blachy w miejscach wymagających napraw (używany jest przy tym młotek bezwładnościowy i elektrodą miedzianą lub węglowa). Urządzenia te mają stosunkowo niewielkie wymiary i są lekkie, co umożliwia ich swobodne przenoszenie. Ponadto spottery zaliczane do tej grupy można podłączyć do standardowych gniazd zasilających, a zwykle zdarza się, że w warsztatach jest ich nieco więcej niż tych trójfazowych o napięciu 400V. Sprzęty basic mogą też stanowić uzupełnienie wyposażenia rozbudowanych warsztatów.

Wśród spotterów blacharskich wyróżnia się także urządzenia combi, które są przystosowane do pracy ciągłej. Sprzęty z tej grupy, w porównaniu do modeli basic, mają lepsze parametry robocze, a poza standardowym wyposażeniem oprzyrządowania posiadają też elektrody pozwalające na liniowe i punktowe bańkowanie blach (obkurczanie) w miejscu naprawy. Spottery combi przydają się do przygrzewania takich elementów jak: podkładki, oczka proste i obrócone, drut falisty, trzpienie gwintowanie, uchwyty do części ozdobnych oraz trzpienie z gwintem specjalnym. Z tego względu wspomniany rodzaj sprzętów dobrze sprawdza się w warsztatach prowadzących profesjonalne naprawy blacharskie oraz lakiernicze. Duża liczba akcesoriów powoduje, że modele combi można wykorzystać w większej ilości prac niż sprzęty basic.

Jakie zastosowanie dla spottera?

Spotter blacharski, nazywany często zgrzewarką, przeznaczony jest do prostej i jednocześnie sprawnej naprawy samochodowej karoserii. Sprzęt ten można znaleźć nie tylko w warsztatach samochodowych i blacharsko-lakierniczych, ale również w zakładach przemysłowych działających w branży motoryzacyjnej. Służą do zgrzewania elementów mocujących do powierzchni blachy, która uległa odkształceniom, co pozwala na wyciąganie wgnieceń. Zgrzewarki wykorzystywane są też do łatania, rozgrzewania i bańkowania czy spęczania blachy (punktowego zgrzewania i natychmiastowego schłodzenia w celu usztywnienia oraz ściągnięcia materiału).

 Spotter akcesoria zastosowanie Allweld

1. Elektroda węglowa  2. Podkładki okrągłe 3. Bańkowanie  4. Podkładki Trójkątne  5. Drut falisty  6. Trzpienie-nity  7. Przygrzewanie blachy

 

Spotter jako zgrzewarka do blach

Spotter z elektrodą miedzianą często wykorzystywany jest w warsztatach naprawczych jako zgrzewarka do blach. Pozwala to na rezygnację z innej technologii – z użyciem palnika gazowego. Warto również pamiętać, że brak konieczności użycia palnika gazowego zasilanego butlą wpływa na podniesienie bezpieczeństwa przebywających w warsztacie osób.

Nowoczesne spotery są na tyle zaawansowane technologicznie, że proces podgrzewania i zgrzewania blachy rozpoczyna się automatycznie w momencie zetknięcia przeznaczonej do tego typu prac elektrody z naprawianym elementem. Po upływie zaprogramowanego przez użytkownika czasu lub odsunięciu elektrody od blachy zgrzewanie zostaje automatycznie przerwane. Odpowiednio dobrana zgrzewarka umożliwia uzyskanie oczekiwanego efektu przy jak najmniejszym zużyciu energii.

Jakie parametry ma dobry spotter?

Spotter blacharski to sprzęt o dużej mocy – zwykle wynosi ona 10 kW, ale niekiedy jest to nawet ponad 15 kW. Moc to oczywiście jeden z podstawowych parametrów, na który należy zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego urządzenia do napraw blacharskich. Moc wpływa na efektywność działania spottera, a tym samym szybkość wykonywanej pracy. Zgrzewarka powinna mieć też wentylator odpowiadający za chłodzenie. Takie rozwiązanie wpływa na zwiększenie jej wydajności i chroni układy wewnętrzne przed przegrzaniem, a tym samym awarią.

Dobre urządzenie do naprawy karoserii umożliwia regulację czasu zgrzewania (standardowo jest to zakres od 0 do 99 ms) oraz wykorzystywanego do pracy prądu. Tego typu sprzęt powinien mieć ponadto odpowiednie wymiary, aby nie zajmował zbyt dużo miejsca w warsztacie i tym samym nie przeszkadzał innym pracownikom. Niektóre spotery są tak niewielkie, że można je bez przeszkód przenieść w dłoniach. Do większych sprzętów, ważących ponad 20 kg, dołączany jest często specjalny wózek na kółkach, dzięki któremu możliwe jest przesunięcie zgrzewarki bez konieczności podnoszenia jej.

Spottery wyposażone są zwykle w zabezpieczenia, m.in. przeciw przeciążeniu oraz nad- i podnapięciowe. Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracownika użytkującego sprzęt, a także ochronę samego urządzenia przed awarią. Ponadto dobry spotter jest łatwy w obsłudze, przez co ustawienie optymalnych parametrów pracy nie zajmuje dużo czasu. Z tego powodu nowoczesne zgrzewarki wyróżniają się zastosowaniem cyfrowego panelu sterowania - takie rozwiązanie jest cenione przez większość mechaników, gdyż znacznie przyspiesza ustawianie parametrów pracy i pozwala uniknąć błędów - mamy stały wgląd w wybrane opcje.Quick Puller Spotter Zgrzewarka Allweld

Ważne jest też to, aby spotter miał w zestawie wszystkie niezbędne w warsztacie akcesoria. Mogą to być: końcówka masy, wybijak, ssawka gumowa oraz różnego rodzaju elektrody (np. do: podkładek okrągłych, bańkowania, zgniatania nierówności, drutu falistego czy podkładek prostych). Często zdarza się, że do kompletu dołączony jest też QUICK PULLER. To urządzenie o niewielkich gabarytach pozwalające na wyciąganie wgnieceń w karoserii samochodowej. QUICK PULLER powinien być wykonany z solidnych materiałów i umożliwiać regulację wysokości trzpienia oraz szerokości podstaw.

Czym się kierować przy wyborze spottera?

Aby znaleźć praktyczny, wygodny w użytkowaniu i co najważniejsze, skutecznie działający spotter, należy zwrócić uwagę na kilka najbardziej istotnych cech tego typu urządzeń. Mowa tu m.in. o mocy sprzętu. Panuje przekonanie, że im mocniejszą zgrzewarkę wybierzemy, tym lepiej, ponieważ wtedy czas potrzebny na wykonanie danej pracy może się skrócić. Należy też zwrócić uwagę na to, ile gniazd zasilających znajduje się w warsztacie oraz jakie jest ich napięcie. To pozwala zdecydować, czy zakup dużego i profesjonalnego spottera 400V jest słuszną decyzją. Może się zdarzyć, że w niedużym warsztacie lepiej sprawdza się kompaktowa zgrzewarka 230V (również ze względu na małą liczbę trójfazowych gniazd 400V).

Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób sterowany jest spotter. Polecane są w szczególności urządzenia z mikroprocesorem, które dają możliwość zachowania dużej precyzji podczas naprawy karoserii.

Przy wyborze spottera istotną rolę odgrywają również dołączone do zestawu wyposażenie i akcesoria dodatkowe. Im więcej elementów znajduje się w komplecie, tym bardziej funkcjonalny okaże się sprzęt. W tej kwestii dużo zależy od tego, do jakich prac będzie wykorzystywane urządzenie i czy rzeczywiście duża liczba elektrod i końcówek jest nam niezbędna. Standardowo do spottera dołączane są: podkładki trójkątne, podkładki do zgrzewania i elektrody do bańkowania. W większym zestawie znajdziemy dodatkowo np.: ssawkę gumową do płytkich wgnieceń, wybijak z uchwytem, młotek kinetyczny, hak do podkładek czy elektrody do nitów i drutu falistego.

 

Spotter akcesoria sklep Allweld

 

Zgrzewarki IDEAL   >>KUP TERAZ<<

Do naprawy karoserii samochodowej polecane są w szczególności zgrzewarki IDEAL. Wiele osób przekonuje, że to znacznie lepszy wybór niż prosty zestaw do usuwania wgnieceń, którego użycie może nie przynieść oczekiwanych efektów. Warto tu wspomnieć, że IDEAL to znana mechanikom firma, której produkty od lat cieszą się popularnością. Głównie ze względu na funkcjonalność oraz niską awaryjność - dotyczy to również zgrzewarek.

Jednym z najpopularniejszych modeli oferowanych przez wspomnianą markę jest IDEAL TECNO SPOTTER 5800 DIGITAL SPOT 400V, którego moc wynosi 10 kW. To sterowane mikroprocesorem urządzenie jest przeznaczone do zgrzewania jednostronnego, wyciągania, rozgrzewania oraz łatania blach elektrodą węglową. Wartość maksymalnego prądu zgrzewania wynosi w tym przypadku 3800 A. Do podstawowych zalet sprzętu zalicza się: zasilanie dwufazowe, zabezpieczenia (nad- i ponadnapięciowe, przeciwprzeciążeniowe) oraz chłodzenie wentylatorem.

Cyfrowy panel sterowania spottera IDEAL TECNO SPOTTER 5800 DIGITAL SPOT ułatwia obsługę i ustawienie odpowiednich parametrów pracy. Sprzęt waży 27 kg, a jego wymiary to: 35 cm x 22 cm x 25 cm. W komplecie poza urządzeniem znajduje się wózek ułatwiający przenoszenie, przewód masowy z uchwytem mocującym i przewód roboczy z pistoletem (ich długość wynosi 2 m). Do tego dołączone zostały również akcesoria: ssawka gumowa do płytkich wgnieceń, hak do podkładek M8-M12, wybijak do podkładek trójkątnych i skrzynka z podkładkami oraz elektrodami do bańkowania. Model ten jest dostępny także w wersji IDEAL TECNO SPOTTER 5800 DIGITAL SPOT 400V + QUICK PULLER, a więc z niewielkim urządzeniem służącym do wyciągania wgnieceń (moc i inne parametry sprzętu pozostają takie same).

Równie funkcjonalna jest zgrzewarka IDEAL TECNO SPOTER 8000 DIGITAL z akcesoriami 400V o mocy maksymalnej 19 kW i prądzie zgrzewania do 5400 A. Urządzenie ma mikroprocesorowe sterowanie, co zapewnia dużą precyzję podczas takich prac jak: jednostronne zgrzewanie, łatanie, wyciąganie i rozgrzewanie blach (z wykorzystaniem elektrody węglowej). Z uwagi na możliwość bezstopniowej regulacji prądu oraz czasu zgrzewania, praca ze spotterem jest komfortowa. Sprzęt ma wszystkie niezbędne zabezpieczenia, jest chłodzony wentylatorem, a dodatkowo montuje się go na dołączonym do zestawu wózku z półkami na akcesoria oraz uchwytami na młotki kinetyczne i wybijaki. Cyfrowy panel sterowania pozwala na szybkie ustawienie parametrów pracy. Po wyborze rodzaju narzędzia zgrzewarka sama dopasowuje m.in. prąd zgrzewania. Samo urządzenie waży 50 kg, a jego wymiary to: 57 cm x 37 cm x 89 cm. W zestawie otrzymujemy: wybijaki (do podkładek M8-M12 i trójkątnych), ssawkę gumową, przewody (roboczy z pistoletem i masowy, każdy o długości 2 m) oraz rączkę 6-pin do wyciągania drutu falistego. Komplet uzupełnia skrzynka z akcesoriami zawierająca m.in.: drut falisty, różnego rodzaju podkładki, a także elektrody do zgrzewania, bańkowania i drutu falistego. Zgrzewarka również jest dostępna w wersji IDEAL TECNO SPOTTER 5800 DIGITAL SPOT z akcesoriami 400V i QUICK PULLER. To niewielkie urządzenie do wyciągania wgnieceń jest wykonane z mocnego aluminium i waży ok. 1,5 kg. QUICK PULLER umożliwia regulację szerokości podstaw oraz wysokości trzpienia.

 

Spottery innych marek   >>KUP TERAZ<<

Wśród spotterów wykorzystywanych w serwisach samochodowych na uwagę zasługują również sprzęty oferowane przez włoską markę TELWIN, wykorzystujące wiele nowoczesnych technologii i zapewniające bezpieczną oraz komfortową pracę. Dużą popularnością cieszy się model TELWIN DIGITAL PULLER 5500 z akcesoriami 400V o mocy maksymalnej 10,5 kW. Zgrzewarka jest sterowana mikroprocesorem i umożliwia: bańkowanie, jednostronne zgrzewanie elementów mocujących do jej odkształconej powierzchni. Sprzęt ten pozwala na ręczną zmianę mocy zgrzewadła doczołowego, a wszystkie ustawienia parametrów pracy dostępne są z poziomu cyfrowego panelu sterowania. Spotter TELWIN DIGITAL PULLER 5500 z akcesoriami 400V ma przewód masy i pistolet do pullera, które są montowane na stałe. Do kompletu dołączony jest Studder Ready Box, a w nim znajdują się różnego rodzaju podkładki do zgrzewania (m.in. trójkątne) oraz elektrody: węglowa, do zgniatania nierówności oraz do podkładek i nitów. Sprzęt ma wymiary: 39 cm x 26 cm x 22,5 cm i waży 21 kg.

Zgrzewarka dostępna jest też w wersji o napięciu 230V (TELWIN CAR SPOTTER 5500 TOUCH z akcesoriami 230V), która ma nieco większą moc maksymalną – 11 kW. To sterowane mikroprocesorem urządzenie służy do łatania, bańkowania blach, jak i jedno- oraz dwustronnego zgrzewania. Sprzęt ma odpowiednie zabezpieczenia, a kompletny zestaw zawiera: młotek kinetyczny, przewód masowy i końcówki Studder Ready Box.

Czy spotter jest niezbędny?

Blog spottery zgrzewarki Sklep AllweldWiele osób zadaje sobie pytanie, czy w warsztacie samochodowym można poradzić sobie bez zgrzewarki. Doświadczeni blacharze i mechanicy twierdzą, że sprzęt ten znacząco ułatwia wszelkie prace blacharskie, o ile jest dobrze dobrany. W tym tekście wskazaliśmy najważniejsze parametry spotterów, wymieniliśmy ich zalety i wskazaliśmy kilka ciekawych modeli z dobrym wyposażeniem. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł ułatwi Ci wybór zgrzewarki do Twojego warsztatu.

Gdzie kupić?

Dla klientów z całej Polski pełna oferta spotterów zgrzewarek dostępna jest w internetowym sklepie spawalniczym Allweld.pl, zakupy premiowane są darmową szybką wysyłką. Warsztatom motoryzacyjnym, auto-serwisom blacharskim z województwa podkarpackiego polecamy również zakup bezpośredni w firmowym Salonie Spawalniczym umiejscowionym w Rzeszowie przy ulicy Hoffmanowej.  W ciągłej sprzedaży posiadamy najpopularniejsze i najbardziej cenione spottery Weldman, Ideal, Telwin.

 

Polecane artykuły:

#SPAWANIE PULSEM MIG MAG - FUNKCJE SPAWAREK

#SPAWARKI INWERTOROWE PATON NOWOŚĆ W OFERCIE

#PODGRZEWACZ INDUKCYJNY DO WARSZTATÓW

#ARC FORCE FUNKCJA SPAWARKI

#PRZYŁBICA AUTOMATYCZNA SHERMAN V4 - OCENA ALLWELD

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium