Doradztwo

(+48) 733 848 489

(+48) 668 176 610

Blog kategorie
Spawacz podwodny - wszystko o spawaniu pod wodą 0
Spawacz podwodny - wszystko o spawaniu pod wodą

Spawacz podwodny

Są zawody, które uznaje się za bardzo niebezpieczne. To m.in. drwale, monterzy stalowych konstrukcji czy pracownicy platform wiertniczych. Do tej listy należy dopisać również spawaczy podwodnych, którzy muszą dobrze przemyśleć każdy krok. W jaki sposób przebiega spawanie pod wodą i kto może wykonywać taką pracę?

Podwodne spawanie - jak to jest możliwe?

Przez wiele lat spawanie było pracą, która mogła odbywać się jedynie na powietrzu. Zmieniło się to pod koniec lat 50. XX wieku, kiedy Konstanty Chrenow przeprowadził badania spawania podwodnego. Okazało się, że pod wodą łuk ogrzewa oraz topi metal równie efektywnie, co na powierzchni. Żeby jarzenie łuku było stabilne, wykonane ze stali węglowej elektrody pokryto grubszą warstwą powłoki z impregnacją wykonaną przy użyciu specjalnych lakierów. Dzięki badaniom K. Chrenowa naprawy żelaznych konstrukcji statków i podobne prace podwodne stały się znacznie łatwiejsze. Później urządzenie zostało zmodernizowane, aby pozwalało nie tylko na podwodne spawanie, ale i cięcie metalu.

Jak wygląda spawanie pod wodą?

Pod wodą możliwe jest spawanie suche i mokre. Pierwsza metoda może przebiegać na dwa różne sposoby:

  • Izobarycznie - obszar spawania jest oddzielany od wody poprzez zastosowanie komory. Panuje w niej ciśnienie atmosferyczne, a to pozwala na stworzenie warunków do pracy podobnych do tych, jakie mamy zapewnione podczas spawania na lądzie.
  • Hiperbarycznie - praca także odbywa się z wykorzystaniem komory, ale panujące w niej ciśnienie jest podwyższone (jego wartość jest związana z głębokością, na jakiej odbywa się spawanie).

Podczas podwodnego spawania na mokro spawacz, elektroda i spawany materiał mają kontakt z wodą. W tej metodzie zastosowanie znajdują elektrody otulone, ale możliwe jest również wykorzystanie tzw. lokalnej komory suchej. Pozwala ona na odizolowanie miejsca spawania od wody.

Warto pamiętać, że praca spawacza podwodnego nie należy do najłatwiejszych, nie tylko ze względu na konieczność zanurzenia się na bardzo dużą głębokość. W przypadku spawania mokrego, hiperbarycznego i przy użyciu lokalnej komory suchej, istnieje duże ryzyko powstawania zimnych pęknięć. Nie zawsze można im zapobiec, co wynika m.in. z trudności z podgrzewaniem wstępnym.

 

Migomaty

migomaty w sklepie spawalniczym allweld.pl

Na czym polega praca spawacza podwodnego?

Praca spawacza podwodnego pod względem obowiązków wygląda w pewnych aspektach podobnie do pracy spawacza na lądzie. Zajmuje się on głównie konserwacją oraz naprawą infrastruktury morskiej, a więc przykładowo statków. Obiekty te mogą być zanurzone w wodzie jedynie częściowo lub całkowicie. Najczęściej spawacze podwodni stosują metodę spawania elektrodami otulonymi (SMAW), ponieważ jest ona najbardziej opłacalna.

Spawacz musi dobrze przygotować się do pracy pod wodą, a więc zapoznać się z dokumentacją techniczną i na podstawie tych informacji dobrać sprzęt, także do samego nurkowania. Kiedy już zanurzy się on na właściwą głębokość, sprawdza otoczenie pod kątem potencjalnych zagrożeń lub przeszkód, które mogą utrudnić mu pracę. Później może już przejść do swoich głównych obowiązków, a więc umieścić elektrodę na powierzchni, którą ma zespawać i zasygnalizować swoim współpracownikom gotowość do pracy. Bardzo często spawanie pod wodą przebiega etapowo ze względu na różne ograniczenia - pojemność butli z tlenem do oddychania czy aparatu spawalniczego dostarczającego gaz.

Spawacz podwodny - jak nim zostać?

Zawód spawacza cieszy się bardzo dużą popularnością, jest też wiele osób, które chcą pracować pod wodą. Żeby stało się to możliwe, należy być bardzo cierpliwym i wytrwałym. Nie każdy z nas może zostać spawaczem podwodnym. Konieczne jest zdobycie odpowiednich uprawnień, zarówno w zakresie spawania, jak i nurkowania. W tym zawodzie istotną rolę odgrywają również takie cechy jak opanowanie, wytrzymałość psychiczna oraz precyzja.

Spawacz podwodny musi wiedzieć, ile czasu może bezpiecznie spędzić pod wodą na określonej głębokości oraz jak obsługuje się sprzęt do nurkowania. Wymagane predyspozycje zdrowotne to przede wszystkim bardzo dobra, a właściwie ponadprzeciętna kondycja fizyczna i sprawne dłonie oraz palce. Podczas spawania pod wodą przydaje się ponadto wiedza z zakresu fizyki. To pozwala na szybką ocenę, jakie czynniki oddziałują na ciało i spawany materiał na danej głębokości oraz w jaki sposób zmienia się gęstość wody.

Zgodnie z Ustawą o wykonywaniu prac podwodnych, te spawalnicze i związane z cięciem metali pod wodą są uznawane za szczególnie niebezpieczne. Z tego powodu należy przestrzegać bardzo rygorystycznych standardów w kwestii BHP. Kandydat na spawacza podwodnego musi uzyskać dyplom nurka, co wiąże się ze spełnieniem kilku warunków:

  • ukończone 18. lat,
  • bardzo dobry stan zdrowia - potwierdzony orzeczeniem lekarskim,
  • wykształcenie średnie lub zasadnicze zawodowe - w obszarze żeglugi śródlądowej, zawodów morskich, budownictwa wodnego, ewentualnie zawodów elektrycznych lub mechanicznych.
  • umiejętność pływania - 200 m bez sprzętu.

W Polsce jest kilka ośrodków oferujących kursy nurka zawodowego. Nieco mniej kłopotliwe może wydawać się zdobycie kwalifikacji jako spawacz, gdyż firmy szkoleniowe oferujące tego typu kursy można znaleźć w większości miast.

 

stoły spawalnicze

Stoły spawalnicze w sklepie allweld.pl

Ile zarabia spawacz podwodny?

Wiele osób interesuje nie tylko to, jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać spawaczem podwodnym, ale i kwestia zarobków. Ponieważ jest to ekstremalnie niebezpieczny zawód, bardzo często słyszy się o niezwykle wysokim wynagrodzeniu. Jednak trzeba pamiętać, że dużo zależy od miejsca pracy. Na najwyższe zarobki mogą liczyć spawacze podwodni pracujący na terenie Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Zwłaszcza w USA jest to jeden z najbardziej opłacalnych zawodów, stawka godzinowa to nawet 175 dolarów, a więc znacznie więcej niż w przypadku np. pilota samolotu (120 dolarów). W Niemczech, Holandii czy Francji spawacze podwodni otrzymują 12 - 22 euro za godzinę pracy, a w Szwajcarii nawet 25 - 30 euro brutto. Z kolei w polskich stoczniach miesięcznie zarabia się średnio 4,5 - 6 tysięcy złotych, w zależności choćby od doświadczenia.

Spawacz podwodny to zawód ekstremalny i nie każdy może nim zostać. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby doskonalić swoje umiejętności na lądzie. Szukasz solidnej spawarki, niekoniecznie przeznaczonej do użytku pod wodą? Zajrzyj do sklepu Allweld, chętnie doradzimy Ci, który z dostępnych sprzętów spełni Twoje oczekiwania.

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium