Technika podawania drutu TIG - jak to robić prawidłowo?

0
Technika podawania drutu TIG - jak to robić prawidłowo?

Przykładowa sytuacja: spawarka TIG zakupiona, potrafię dobrze spawać ale nigdy nie miałem do czynienia z takim urządzeniem. I wiem jak sobie z wszystkim poradzić, tylko to nie to podawanie drutu… 

Jak obchodzić się z spoiwem do spawarki TIG?

Prowadzenie czy podawanie drutu to bardzo ważny aspekt w całym procesie spawania. Ma wielki wpływ na jakość, wygląd czy ciągłość spoiny. Każdy zgodzi się, że zależy nam na tym by dane złącze spełniało efekt zamierzony wizualny (wygląd) oraz spełniało główną jego cechę jaką jest wytrzymałość. Czynnikami wpływającymi na prowadzenie drutu TIG będzie koordynacja ruchowa obu dłoni, dobranie odpowiednich rękawic oraz długość spoiwa. Z ostatnim czynnikiem spotkamy się często na etapie gdy tego doświadczenia nie mamy na tyle by potrafić się posługiwać całym metrowym spoiwem, często wtedy zaleca się przecięcie na połowę takiego drutu co znacznie ułatwi nam naukę.

Wybór odpowiednich rękawic

Warto dobrać cienkie rękawice wykonane z skóry, które zapewnią ochronę dla  naszych dłoni przed promieniowaniem cieplnym czy wysokim napięciem. Miękkie rękawice to większy zakres ruchu, który jest tak ważny w szczególności przy spawaniu metodą TIG. W jednej z dłoni (zależy od naszej dominującej dłoni czy też wygody) trzymamy drut, którego grubość to często niespełna 3 [mm]. Nie zaleca się stosowania rękawic monterskich. Mimo iż są wykonane z cienkiej warstwy materiału i zapewnią nam dobre wyczucie spoiwa to nie są one przeznaczone do spawania. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to podstawa w każdej branży.

Jak zacząć naukę?

Koordynacja dwóch dłoni to tak naprawę godziny spędzone na nauce. Nie potrzebujemy uczyć się od razu przy spawaniu. Jeśli kupiłeś spawarkę TIG, powinieneś mieć w zestawie palnik oraz spoiwo. Weź do dłoni palnik i go wyczuj. Przypomnij jakie ruchy wykonuje się nim lub zapoznaj się z poradnikami. Obecnie strony ”www” dostarczają ogrom informacji. Czytając ten tekst właśnie to robisz. W tym poradniku nie nauczymy Cię spawać - od tego są inne poradniki oraz kursy. W tym artykule przypomnimy jak podawać drut spawalniczy w metodzie TIG. Jak już wiesz jak trzymać palnik, przystaw go do stabilnego poziomego elementu np. (stół spawalniczy), następnie weź spoiwo do drugiej dłoni. Zależnie od metody najczęściej spoiwo chwytamy między palce wskazujący (lub środkowy) oraz kciuk. Może to nie być łatwe na początku ale wszystko przyjdzie z czasem.

Jak podawać drut spawalniczy w metodzie TIG

Ruchem chwytająco - ciągnącym staramy się przesuwać spoiwo. Warto poćwiczyć na sucho bez spawania, najpierw z samym spoiwem, a następnie już z ruchem palnika. Ciężko na początku wykonywać dwa różne ruchy, więc przygotujmy się, że dopóki nie nabierzemy wprawy, będziemy się mylić. Czasami cała ręka będzie nam uciekać i męczyć się ale po to zaleca się trening jeszcze nie spawając, aby wyćwiczyć dłonie na tyle, by błędów nie robić już podczas spawania. Ważnym jest by dłoń zarówno lewa jak i prawa była luźne, planik oraz spoiwo muszą być swobodnie uchwycone, nie trzymane na siłę ponieważ za szybko się zmęczymy. Należy wykorzystać podłoże i oprzeć się np. łokciami o blat stołu, usiąść swobodnie i można spawać. Spoiwo w tej metodzie nie należy dokładać bezpośrednio pod łuk spawalniczy - spowoduje to stopienie spoiwa i o ile wtopi się w materiał spawany to nie będzie to trwałe i ciągłe.

Na początku rozgrzej materiał spawany do momentu powstania tzw. jeziorka spawalniczego. Spoiwo dodawaj do brzegu jeziorka przeciwnie od natarcia łuku spawalniczego. Drut podawać możemy metodą kropelkową, co oznacza że w momencie zaciągnięcia spoiwa do jeziorka spawalniczego powstaje przerwa w dostarczaniu. Wykonujemy ruch dopychający  spoiwo w określonych odstępach czasu. Spoina charakteryzuje się łuskowatym wyglądem, nie zaleca się spawania taką techniką wszystkich ściegów przetopowych. Ciągłe podawanie drutu do jeziorka spawalniczego oznacza, że wykonujemy ciągły ruch dopychający spoiwo do jeziorka. Jest to może nieco trudniejsze ale zapewnia ciągłą i mocną spoinę. W taki sposób możemy najlepiej kontrolować jej wielkość i jakość. 

W technice tej trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Jej problematyka polega na odpowiedniej synchronizacji dłoni oraz wyuczeniu pamięci mięśniowej. Musisz poświęcić wiele czasu by nie było to dla Ciebie żadnym problem, żaden spawacz nie wziął do dłoni drutu i od razu wiedział jak to wykonywać. Chyba że posługiwał się zewnętrznym podajnikiem drutu, który podobnie jak w metodzie MIG / MAG dostarcza z podajnika spoiwo.

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

 

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium