Doradztwo

(+48) 733 848 489

(+48) 668 176 610

Blog kategorie
Jaki Kompresor olejowy czy bezolejowy do domu warsztatu przemysłu? 0
Jaki Kompresor olejowy czy bezolejowy do domu warsztatu przemysłu?

Kompresor olejowy - jaki wybrać?

Sprzęt taki jak kompresor znajduje zastosowanie w wielu różnych pracach, zarówno w przydomowym garażu, jak i profesjonalnym warsztacie. Tego typu urządzenie można wykorzystać nie tylko do pompowania kół w samochodzie czy motorze. Ciekawi Cię, do czego może przydać się kompresor? Chcesz znaleźć dobry sprzęt dla siebie, ale nie wiesz, na które jego parametry zwrócić uwagę? Zachęcamy Cię więc do przeczytania tego artykułu.

Czym jest kompresor?

Kompresor to jeden z rodzajów sprężarki, podobnie jak dmuchawa i wentylator. Sprzęt ten służy do uzyskiwania wysokiego ciśnienia sprężonego gazu. Wykorzystuje się go w różnych gałęziach przemysłu, są również urządzenia idealnie przystosowane do użytku w domu, odpowiednie dla miłośników majsterkowania. Często słów sprężarka i kompresor używa się zamiennie, ale musimy pamiętać o tym, że nie każda sprężarka jest kompresorem (choć jednocześnie każdy kompresor to sprężarka).

Kompresor – zastosowanie

Kompresory znajdują zastosowanie w wielu miejscach, ponieważ znacząco ułatwiają pracę. Takie urządzenia znajdziemy m.in. na stacjach benzynowych i w zakładach wulkanizacyjnych, z ich pomocą szybko napompujemy koła w dowolnym pojeździe – nie tylko w samochodzie, ale też motorze, skuterze, rowerze itp. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie kompresorów. Sprzęty te wykorzystywane są również w warsztatach lakierniczych do malowania aut, służą ponadto do zasilania narzędzi pneumatycznych.

Kompresor przeznaczony do użytku domowego także może mieć różne zastosowanie. Dzięki niemu uda nam się z łatwością przeczyścić kosiarkę po przycięciu trawnika (ewentualnie inne urządzenie narażone na zabrudzenie i zapchanie zanieczyszczeniami), pomalować równomiernie ścianę, meble lub inne powierzchnie, a nawet użyć narzędzi pneumatycznych. Co ciekawe, kompresor wykorzystany do malowania nie tylko znacząco skraca czas trwania pracy, ale też pozwala na zmniejszenie zużycia farby. Sprzętt służy do pompowania kół, jak i innych przedmiotów, takich jak dziecięce zabawki na plażę, piłki do gry czy materac do spania dla gości.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że kompresor jest też stosowany w spawalnictwie. Urządzenie jest niezbędne do tego, aby zapewnić prawidłową pracę przecinarki plazmowej, która jest zasilana sprężonym powietrzem. Musi być ono odpowiednio przygotowane, czyli odolejone i osuszone. Niektóre przecinarki mają wbudowany kompresor, inne wymagają użycia niezależnego urządzenia (jego parametry muszą być dostosowane do wymagań naszej przecinarki plazmowej). Ponadto do kompresora można podłączyć nie tylko narzędzia pneumatyczne, ale też piły, wiertarki i młotki igłowe (są przydatne m.in. przy usuwaniu pozostałości po spawaniu).

Kompresor olejowy czy bezolejowy?

Wśród kompresorów wyróżnia się sprzęty olejowe i bezolejowe. Które z nich nadają się do użytku domowego, a które do profesjonalnego? Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie, najpierw trzeba poznać budowę i sposób działania obu rodzajów urządzeń.

Tak naprawdę kompresory olejowe i bezolejowe pracują tak samo. Tłok wtłacza do zbiornika powietrze, które następnie może być pobierane przez narzędzia czy inne sprzęty. Niemniej jednak w modelach olejowych wspomniany tłok musi być smarowany, aby możliwe było zredukowanie tarcia. Zaletą tego typu produktów jest to, że nie nagrzewają się zbyt szybko, co oznacza, że są przystosowane do intensywnej, długotrwałej pracy. Dlatego kompresory olejowe można spotkać przede wszystkim w warsztatach samochodowych i lakierniczych, wykorzystuje się je też wszędzie tam, gdzie wymagane jest użycie narzędzi pneumatycznych. Za wadę tych urządzeń uznaje się konieczność regularnej konserwacji, która oparta jest na wymianie oleju (specjaliści radzą, aby przeprowadzać ją średnio co 100, maksymalnie 130 godzin pracy). Ponadto sprzęt powinno się czyścić i przeglądać po każdym użyciu.

Kompresor bezolejowy jest wyposażony w specjalne tłoki z plastikowymi pierścieniami lub membranę, które nie wymagają smarowania olejem. Konserwacja takiego urządzenia może okazać się znacznie łatwiejsza, choć w tym przypadku także powinno się pamiętać o jego systematycznym czyszczeniu i sprawdzaniu, czy wszystko działa prawidłowo. Bezolejowy sprzęt jest przeznaczony do takich prac, w których nawet niewielka ilość oleju w sprężonym powietrzu jest niedozwolona. Z tego powodu znajduje on zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, w urządzeniach dentystycznych (w których wymaga się higieny pracy). Z uwagi na to, że takie urządzenie jest łatwe w obsłudze, idealnie nadaje się dla osób lubiących majsterkować w domu. To kompresor przyjazny dla środowiska, gdyż nie emituje żadnych szkodliwych substancji, ale niezbyt dobrze nadaje się do profesjonalnego użytku, np. w warsztacie lakierniczym. Wszystko przez to, że modele bezolejowe mają stosunkowo małe zbiorniki na sprężone powietrze, a do szybkiego pomalowania np. samochodu wymagany jest ok. 200 l model.

Jak wybrać dobry kompresor?

Żeby wybrać dobry kompresor, trzeba sprawdzić kilka parametrów. Pierwszym z nich jest maksymalne ciśnienie robocze. Musi być ono dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy. Standardowo ciśnienie w takich sprzętach wynosi od 8 barów do 10 barów, ale nie musi być bardzo wysokie, jeśli ma to być urządzenie do użytkowania w domu. Druga ważna kwestia to pojemność zbiornika na sprężone powietrze. Ten element budowy kompresora nie może być zbyt mały, ponieważ wtedy konieczne będzie jego częste napełnianie (co po pewnym czasie z pewnością stanie się irytujące). Jednak zbiornik kompresora nie powinien być również za duży, gdyż wtedy urządzenie będzie ciężkie i może pojawić się problem z jego przenoszeniem z miejsca na miejsce. Poniżej wskazówka, jak dobrać wielkość zbiornika kompresora, biorąc pod uwagę przeznaczenie sprzętu:

  • od 25 l do 100 l - model odpowiedni do zastosowań hobbystycznych, dla miłośników majsterkowania;
  • od 150 l do 500 l - model odpowiedni dla profesjonalistów;
  • ponad 500 l - model odpowiedni dla firm przemysłowych.

Kupując kompresor, trzeba sprawdzić też poziom generowanego hałasu. Do cicho pracujących sprzętów zalicza się te, które nie przekraczają 80 dB. Mając głośniejszy model, przed pracą należy założyć ochronniki słuchu. Istotne znaczenie ma ponadto trwałość urządzenia, na którą wpływa materiał wykonania obudowy. Do wyboru mamy produkty plastikowe i metalowe. Te drugie są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale zwykle są droższe i cięższe. Kompresor z obudową z plastiku też może być wytrzymały, pod warunkiem, że jest to dobre gatunkowo tworzywo sztuczne, bez wgnieceń i pęknięć na powierzchni.

W wyborze odpowiedniego kompresora istotną rolę może odgrywać ponadto:

  • długość przewodu zasilającego – nie jest bardzo ważna, jeśli ma to być sprzęt użytkowany w jednym miejscu. Jednak model przeznaczony do prac w terenie powinien mieć długi kabel (ok. 3 m), żeby nie trzeba było go co pewien czas przestawiać podczas pracy;
  • kompatybilność z innymi urządzeniami – jak wspomnieliśmy, kompresor może współpracować z innymi urządzeniami czy narzędziami. Musimy więc wybrać taki model, który jest z nimi kompatybilny pod względem parametrów;
  • manometr – większość kompresorów jest wyposażona w manometr, czyli przyrząd do pomiaru ciśnienia. Powinien on być na tyle precyzyjny, aby różnica pomiędzy wskazaniem a ciśnieniem rzeczywistym nie była zbyt duża;
  • wydajność – im wyższa jest wydajność sprzętu, tym szybciej i płynniej możemy wykonać daną pracę. Uważa się, że wydajność kompresora powinna być o ok. 30% wyższa niż zapotrzebowanie powietrza;
  • producent – żeby mieć pewność, że urządzenie będzie nam długo służyć, najlepiej zainwestować w produkt renomowanego producenta. W naszym sklepie można znaleźć kompresory znanych, cieszących się popularnością marek, takich jak np. Magnum, Fini, ABAC;
  • moc – moc silnika ma jedynie pośrednie znaczenie. Nawet jeśli kupimy mocny sprzęt, nie oznacza to, że możemy liczyć na większą ilość sprężonego powietrza w danym czasie. Efektywność działania kompresora jest uzależniona też od innych, wymienionych wcześniej parametrów.

Jaki kompresor do użytku domowego?

W domu i przydomowym garażu dobrze sprawdza się niewielki i lekki, a tym samym komfortowy w przenoszeniu kompresor bezolejowy (zwłaszcza gdy urządzenie ma być wykorzystywane sporadycznie). Jeśli chodzi o pojemność zbiornika, to w zupełności powinien nam wystarczyć 10 l model, z maksymalnym ciśnieniem roboczym wynoszącym do 8 barów. Sprzęt o takich parametrach bez wątpienia pomoże nam w wyczyszczeniu kosiarki po pracy, pomalowaniu mebli czy płotu, a także w napompowaniu kół i zabawek. Co prawda kompresor olejowy wolniej się nagrzewa i przeważnie działa bardziej efektywnie, jednak nie ma potrzeby inwestowania w tego typu urządzenie, jeżeli mamy wątpliwości, czy będziemy w stanie wykorzystać wszystkie jego możliwości.

Jaki kompresor do warsztatu i przemysłu?

Do prac warsztatowych i przemysłowych lepiej nadaje się kompresor olejowy, gdyż z pewnością nie uszkodzi się w wyniku intensywnej eksploatacji i może zasilać narzędzia pneumatyczne czy pistolety lakiernicze. W warsztacie samochodowym i wulkanizacyjnym wymaga się użycia bardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu. Zalecany jest zbiornik o dużej pojemności, zwłaszcza gdy podczas pracy urządzenie ma dostarczać sprężone powietrze przez długi czas (np. przy lakierowaniu samochodu). Zapobiegnie to chwilowym spadkom ciśnienia i zwiększy komfort użytkowania kompresora. Sprzęt wykorzystywany w warsztacie nie musi być bardzo lekki, ponieważ będzie użytkowany w jednym miejscu (większość modeli ma kółka w podstawie, co ułatwia ich przestawienie w razie potrzeby).

W niektórych gałęziach przemysłu (wszędzie tam, gdzie wymaga się sterylnego środowiska pracy) zastosowanie znajdują też urządzenia bezolejowe, o parametrach zbliżonych do tych olejowych. Zanieczyszczenia znajdujące się w sprężonym powietrzu (jak np. olej smarujący tłok) mogą przyczynić się do przerwania procesu produkcji lub jego zatrzymania, a niekiedy nawet konieczności wycofania produktu z rynku. Grozi to nie tylko zmniejszeniem zysku ze sprzedaży i ponoszeniem dodatkowych kosztów, ale też utratą zaufania konsumentów. O zakupie bezolejowego kompresora powinny pomyśleć firmy działające w branży farmaceutycznej, chemicznej, spożywczej i medycynie.

To, który kompresor wybrać, uzależnione jest głównie od tego, w jakim celu zamierzamy go wykorzystywać. Sprawdzając poszczególne parametry, na pewno znajdziesz urządzenie spełniające wszystkie Twoje oczekiwania. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą ułatwieniem zakupu – w razie potrzeby możesz się z nami skontaktować i uzyskać więcej fachowych porad.

 

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium