Doradztwo

(+48) 733 848 489

(+48) 668 176 610

Blog kategorie
SPAWANIE PULSEM MIG MAG - FUNKCJE SPAWAREK | BLOG ALLWELD 1
SPAWANIE PULSEM MIG MAG - FUNKCJE SPAWAREK | BLOG ALLWELD

Spawanie pulsem MIG MAG

Nowoczesne półautomaty spawalnicze MIG/MAG wyposażone są w opcję puls, pozwalającą na spawanie pulsacyjne. To sposób na cykliczne przenoszenie kropli płynnego metalu do jeziorka spawalniczego, bez powstawania zwarć oraz rozprysków. Co to jest spawanie pulsacyjne i do czego można je wykorzystać?

 

Spawanie pulsacyjne – definicja

Spawanie pulsacyjne – to metoda spawania, która zapewnia trwalszą i bardziej solidną spoinę. Spawarki wyposażone w funkcję puls uznawane są za bardziej funkcjonalne. Podczas spawania pulsacyjnego wytwarzane są dwa rodzaje prądu. Pierwszy z nich, nazywany podstawowym, wykorzystywany jest do podtrzymania łuku spawalniczego, a także do nadtopienia drutu oraz brzegów łączonych materiałów. Drugi prąd pulsacyjny odpowiada za przenoszenie płynnego metalu do jeziorka spawalniczego, bez rozprysków i zwarć.

 

Jakie są zalety spawania pulsacyjnego?

Zastosowanie opcji puls pozwala na uzyskanie lepszej niż w przypadku pracy ze zwykłym półautomatem spawalniczym spoiny, niezależnie od pozycji spawania. Energia cieplna jest wprowadzana do spoiny impulsowo, a pomiędzy kolejnymi pulsami następuje jej wychłodzenie. W ten sposób można łatwiej uzyskać odpowiedni kształt oraz wymiary geometryczne spoiny, a ponadto uniknąć konieczności usuwania rozprysków spawalniczych.

Początkowo spawanie pulsacyjne wykorzystywano przede wszystkim do łączenia stali nierdzewnych i aluminium – materiału o niezbyt dobrej spawalności. Z czasem zauważono, że prąd pulsacyjny można zastosować również do spawania miedzi i niklu. Wykorzystanie prądu pulsacyjnego pozwala na uzyskanie spoiny wyróżniającej się drobnokrystaliczną strukturą i wytrzymałością na powstawanie pęknięć gorących, także w przypadku łączenia materiałów o dużej przewodności cieplnej. Co ważne, opcja puls umożliwia dodatkowo zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

 

Spawanie podwójnym prądem pulsacyjnym

Zaawansowane technologicznie migomaty mają dodatkowo funkcję podwójnego pulsu. W okresie trwania pulsacji prądu pojawia się chwilowy wzrost siły, a później następuje powrót do stanu wyjściowego. Spawanie podwójnym prądem pulsacyjnym umożliwia regulację pulsacji prądu wykorzystywanego do łączenia materiału, a także szybkości podawania drutu. W ten sposób poprawia się wygląd oraz profil spoiny.

Zastosowanie podwójnej pulsacji to skuteczny sposób na uzyskanie spoiny o regularnej łusce, podobnej wizualnie do tej powstającej przy wykorzystaniu metody spawania TIG.

 

 

Komentarze do wpisu (1)

22 lipca 2019

U nas zastosowaliśmy MIG MAG z podwójnym pulsem i potwierdzamy, że w ten sposób można uzyskać wysoką estetykę spoin. A ponadto większą wydajność (w porównaniu do metody TIG). Napisaliśmy o tym tekst - zapraszamy na naszą stronę, gdzie opisaliśmy spawanie z podwójnym pulsem: http://www.basemetal.eu/mig-mag-z-podwojnym-pulsem/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium