Spawanie pulsem w metodzie MIG MAG oraz TIG

2
Spawanie pulsem w metodzie MIG MAG oraz TIG

Spawanie pulsem (inaczej prądem pulsującym) wykorzystuje naprzemiennie niskie i wysokie natężenie prądu. Dzięki temu możliwe jest m.in. zmniejszenie rozprysków. Zaletą takiego rozwiązania jest również łatwość w uzyskaniu spoiny o odpowiednim kształcie. Jak wygląda spawanie pulsem w metodzie MIG MAG oraz TIG?

Spawanie pulsacyjne – definicja

Spawanie pulsacyjne to metoda spawania, która zapewnia trwalszą i bardziej solidną spoinę. Wyposażone w taką funkcję spawarki są uznawane za wyjątkowo praktyczne, znajdziesz je bez trudu w naszej ofercie. Podczas spawania pulsacyjnego wytwarzane są dwa rodzaje prądu. Pierwszy z nich, nazywany podstawowym, wykorzystywany jest do podtrzymania łuku spawalniczego, a także do nadtopienia drutu oraz brzegów łączonych materiałów. Drugi prąd pulsacyjny odpowiada za przenoszenie płynnego metalu do jeziorka spawalniczego, bez rozprysków i zwarć.

Podczas spawania pulsem dochodzi do chwilowych uderzeń większego prądu, co prowadzi do oderwania kropli metalu i przenoszenia ich do spoiny. Charakterystyka prądu jest raz wzrastająca, raz opadająca przy stałej nastawionej częstotliwości.

Spawanie pulsem MIG MAG

Nowoczesne półautomaty spawalnicze MIG MAG wyposażone są w opcję puls, pozwalającą na spawanie pulsacyjne. Podczas wykorzystywania tej metody na podstawowy prąd ciągle jarzącego się łuku nakładają się krótkotrwałe impulsy drugiego prądu. Przyspiesza to topienie końcówki drutu elektrodowego, formowanie oraz odrywanie kropel metalu. Zastosowanie pulsu w spawaniu MIG MAG pozwala na uzyskanie przelotu natryskowego z natężeniem prądu mniejszym od natężenia prądu krytycznego. Spawarki MIG MAG z funkcją puls dają możliwość regulowania parametrów w taki sposób, żeby przy ustalonej prędkości podawania drutu za pomocą innych ustawień zmieniać np. głębokość wtopienia.

Spawanie pulsem w metodzie MIG MAG oraz TIG

Spawanie pulsem TIG

Spawanie prądem pulsującym można wykorzystać również w metodzie TIG. Pozwala to na ograniczenie strefy przegrzania materiału, jak również na uzyskanie dobrego wtopienia. Spawanie pulsem w metodzie TIG znajduje zastosowanie głównie podczas łączenia cienkich elementów, które są wykonane ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej, nieco rzadziej ze stali węglowej. Wykorzystywany prąd pulsujący naprzemiennie osiąga niski i szczytowy poziom. W momencie przejścia na prąd szczytowy dochodzi do podgrzania, stopienia i schłodzenia jeziorka spawalniczego. Krzepnięcie w czasie pulsów jest możliwe, gdyż ciepło w spawanym miejscu rozprasza się podczas spadków prądu do niskiego poziomu. Spawając pulsem w przypadku metody TIG można kontrolować natężenie prądu, wykorzystując w tym celu nożny pedał.

Jakie są zalety spawania pulsacyjnego?

Zastosowanie opcji puls pozwala na uzyskanie lepszej spoiny niż w przypadku pracy ze zwykłym półautomatem spawalniczym i to niezależnie od pozycji spawania. Energia cieplna jest wprowadzana do spoiny impulsowo, a pomiędzy kolejnymi pulsami następuje jej wychłodzenie. W ten sposób można łatwiej uzyskać odpowiedni kształt oraz wymiary geometryczne spoiny, a ponadto uniknąć konieczności usuwania rozprysków spawalniczych.

Początkowo spawanie pulsacyjne wykorzystywano przede wszystkim do łączenia stali nierdzewnych i aluminium, czyli materiałów o niezbyt dobrej spawalności. Z czasem zauważono, że prąd pulsacyjny można zastosować również do spawania miedzi i niklu. Wykorzystanie prądu pulsacyjnego pozwala na uzyskanie spoiny wyróżniającej się drobnokrystaliczną strukturą i wytrzymałością na powstawanie pęknięć gorących. Dotyczy to także łączenia materiałów o dużej przewodności cieplnej. Co ważne, opcja puls umożliwia dodatkowo zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Poza tym spawacz zachowuje większą kontrolę nad całym procesem spawania.

Spawarki z pulsem od lewej: Sherman digimig 200 puls, Ideal Tecno Mig 232Magnum 214 Dual Puls, Trafilux 220 pro

Spawanie podwójnym prądem pulsacyjnym

Zaawansowane technologicznie migomaty mają nie tylko standardową funkcję pulsu, ale również podwójnego pulsu. Jak to działa? W okresie trwania pulsacji prądu pojawia się chwilowy wzrost siły, a później następuje powrót do stanu wyjściowego. Spawanie podwójnym prądem pulsacyjnym daje możliwość regulacji pulsacji prądu wykorzystywanego do łączenia materiału, jak również szybkości podawania drutu. Pozwala to na poprawę wyglądu oraz profilu spoiny.

Podwójna pulsacja okazuje się przydatna zwłaszcza w czasie spawania aluminium oraz jego stopów. Wynika to z tego, że można łatwo uzyskać spoinę, której jakość jest znacznie lepsza w porównaniu do spawania standardową metodą MIG/MAG. Pod tym względem przypomina ona złącze uzyskane dzięki metodzie TIG, w dodatku równie estetycznie się prezentuje.

Czy rzeczywiście warto zainwestować w spawarkę z funkcją spawania pulsem? Jeżeli zależy Ci na tym, aby uzyskać solidną, ładnie wyglądającą i mającą odpowiedni kształt spoinę, nie będziesz żałować zakupu tego typu urządzenia. W ofercie Allweld znajdziesz sprzęty renomowanych producentów. Jeśli masz wątpliwości, który wybrać, chętnie Ci pomożemy.

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Spawanie ocynku - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania ocynku

Spawanie Mosiądzu - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie aluminium - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie żeliwa - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania tego metalu

Spawanie elektrodą - wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania elektrodą MMA

Spawarki inwertorowe - Wszystko o spawarkach inwertorowych

Prostownik do akumulatorów - Zobacz polecane prostowniki do ładowania akumulatorów

Oznaczenia spoin spawalniczych - Zobacz jakie są rodzaje spoin spawalniczych

Poradnik zakupowy: 

Spawarka dla amatora i początkującego majsterkowicza

Spawarka inwertorowa do 500 zł

Spawarka inwertorowa do 1000 zł

Spawarka inwertorowa od 1000 do 2000 zł

Jak wybrać odpowiednią spawarkę do swoich potrzeb

Komentarze do wpisu (2)

22 lipca 2019

U nas zastosowaliśmy MIG MAG z podwójnym pulsem i potwierdzamy, że w ten sposób można uzyskać wysoką estetykę spoin. A ponadto większą wydajność (w porównaniu do metody TIG). Napisaliśmy o tym tekst - zapraszamy na naszą stronę, gdzie opisaliśmy spawanie z podwójnym pulsem: http://www.basemetal.eu/mig-mag-z-podwojnym-pulsem/

22 lipca 2019

U nas zastosowaliśmy MIG MAG z podwójnym pulsem i potwierdzamy, że w ten sposób można uzyskać wysoką estetykę spoin. A ponadto większą wydajność (w porównaniu do metody TIG). Napisaliśmy o tym tekst - zapraszamy na naszą stronę, gdzie opisaliśmy spawanie z podwójnym pulsem: http://www.basemetal.eu/mig-mag-z-podwojnym-pulsem/

Blog kategorie
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium