Doradztwo

(+48) 733 848 489

(+48) 668 176 610

Blog kategorie
ZABEZPIECZENIE VRD REDUKCJA NAPIĘCIA W SPAWARCE 0
ZABEZPIECZENIE VRD REDUKCJA NAPIĘCIA W SPAWARCE

VRD w Spawarce – system redukcji napięcia

Bezpieczeństwo spawacza w dużej mierze zależy od funkcjonalności użytkowanego sprzętu. Producenci spawarek przywiązują wagę do tego, aby oferowane przez nich urządzenia zapewniały komfortową pracę i zmniejszały ryzyko wypadku do minimum. Jedną z opcji pozwalających na bezpieczne spawanie jest VRD (Voltage Reduction Device), jednak niewiele osób dokładnie wie, jak działa. Co to jest VRD?

 

VRD – definicja

VRD – to system redukcji napięcia, którego zadaniem jest wyłączenie zasilania w ciągu kilku milisekund po skończeniu spawania. Funkcja ta odpowiada także za redukcję napięcia na elektrodzie otulonej do bezpiecznego poziomu.

 

Jak działa VRD?

Funkcja VRD włącza i wyłącza zasilanie spawania, kiedy zmierzony w trakcie pracy opór elektryczny pomiędzy elektrodą a elementem spawanym wyniesie odpowiedni poziom. W momencie, gdy urządzenie nie pracuje, VRD automatycznie redukuje napięcie obwodu wtórnego między końcówkami spawalniczymi ze 105 V do 14-24 V (trwa to kilka milisekund).

System ten znajduje zastosowanie głównie w urządzeniach przystosowanych do spawania metodą MMA. Gdy spawarka jest gotowa do pracy, napięcie biegu jałowego jest zmniejszane do bezpiecznej wartości. W chwili rozpoczęcia spawania napięcie na wspomnianym biegu automatycznie wzrasta do nominalnej wartości, natomiast po zakończeniu pracy znów maleje.

 

Zalety VRD

Zastosowanie systemu VRD to sposób na zapewnienie spawaczowi większego poziomu bezpieczeństwa w czasie pracy, zwłaszcza w środowisku, w którym istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo porażenia prądem (przykładowo w gorącym i zawilgoconym miejscu). Opisywany system zwiększa bezpieczeństwo nie tylko samego użytkownika spawarki, ale też osób przebywających w jego otoczeniu.

Spawarki z funkcją VRD znajdują zastosowanie głównie w tych miejscach pracy, które charakteryzuje wysoki poziom wilgotności. Są to m.in. wykopy, elektrociepłownie oraz kanalizacje. Bardzo często zdarza się, że środowisko, w którym pracują spawacze, nie jest do końca bezpieczne. Czynniki takie jak nadmierna wilgoć, spawanie na dużej wysokości lub w zamkniętej przestrzeni, mogą przyczynić się do porażenia prądem, doprowadzającego do poważnych obrażeń ciała, a niekiedy nawet do śmierci. Dzięki VRD możliwe jest uniknięcie tak niebezpiecznych sytuacji.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium