Doradztwo

(+48) 733 848 489

(+48) 668 176 610

Blog kategorie
PODGRZEWACZE INDUKCYJNE DO WARSZTATU 0
PODGRZEWACZE INDUKCYJNE DO WARSZTATU

Podgrzewacz indukcyjny do warsztatów motoryzacyjnych i naprawczych

Podgrzewacz indukcyjny to niezbędny element wyposażenia każdego profesjonalnego warsztatu motoryzacyjnego. Taka nagrzewnica pozwala na bezpłomieniowe rozgrzanie metalu (bez ryzyka uszkodzenia jego struktury oraz elementów z tworzywa sztucznego lub tych, które sąsiadują z podgrzewanym detalem). Co to jest podgrzewacz indukcyjny i do czego można zastosować tego rodzaju sprzęt?

Podgrzewacz indukcyjny – definicja

Podgrzewacz indukcyjny – to urządzenie wykorzystywane do podgrzewania metali. Sprzęt generuje zmienne pole magnetyczne, odpowiadające za wytwarzanie prądów wirowych wewnątrz materiału (to właśnie one generują ciepło). Podgrzewacz indukcyjny jest dobrą alternatywą dla tradycyjnego palnika gazowego, ponieważ nie wpływa na strukturę podgrzewanego metalu (przy zachowaniu temperatury granicznej, odpowiedniej dla danego materiału).

Budowa podgrzewacza indukcyjnego

Konstrukcja podgrzewaczy indukcyjnych nie jest skomplikowana. Nagrzewnice zbudowane są z głównego korpusu, stanowiącego ok. 95% całości. W tej części znajduje się: płyta główna, panel sterujący, wentylator (w urządzeniach o mocy powyżej 3 kW może być to pompa, a także zbiornik na czynnik chłodzący). Pozostałe 5% konstrukcji stanowi część robocza, gdzie wytwarza się pole magnetyczne.

Jak działa podgrzewacz indukcyjny?

Zasada działania podgrzewacza indukcyjnego, podobnie jak jego budowa, jest prosta. Rękojeść urządzenia stanowi miedziany przewodnik. W przypadku dużych sprzętów, przez tę część konstrukcji przepływa płyn chłodniczy (jego zadaniem jest chłodzenie grzewczej końcówki). Przewodnik jest zawinięty wokół ferromagnetycznego rdzenia, w efekcie czego powstaje cewka wytwarzająca zmienne pole elektromagnetyczne. W elementach przewodnikowych podgrzewacza odbywa się uporządkowany ruch elektrycznych ładunków (np. metali lub stopów). Jeżeli znajdą się one w pobliżu wytwarzanego przez urządzenie pola, zmienią kierunek. To prowadzi do powstania prądów wirowych, zaburzających dotychczasowy ruch ładunków. Dzięki temu dochodzi do zwiększenia temperatury podgrzewanego materiału, co można zaobserwować po zmianie koloru jego powierzchni.

Do czego wykorzystuje się podgrzewacz indukcyjny?

Podgrzewacz MAgnum HEater Blog

Ponieważ podgrzewacz indukcyjny pozwala na szybkie zwiększenie temperatury materiałów, znajduje zastosowanie przede wszystkim w warsztatach motoryzacyjnych i naprawczych, jak też w punktach wymiany opon. Opisywane urządzenie okazuje się wyjątkowo przydatne do łatwego i szybkiego odkręcenia skorodowanych śrub czy nakrętek.

Często podgrzewacze wykorzystuje się również do takich prac jak: usuwanie naklejek i emblematów z paneli, demontaż samochodowych szyb (bez użycia stalowej linki), naprawa wgnieceń bez usuwania powłoki lakierniczej czy usuwanie mas uszczelniających i natryskowych. Takie sprzęty wykorzystywane są ponadto do prostowania ram samochodów ciężarowych oraz użytkowych, gdyż bez podgrzania wspomnianych elementów do odpowiedniej temperatury, ich wyprostowanie jest bardzo trudnym, a często wręcz niemożliwym do wykonania zadaniem.

Z pomocą funkcjonalnego podgrzewacza indukcyjnego możliwy jest także szybki demontaż oraz montaż pierścieni, kół zębatych, tulei, łożysk, drążków kierowniczych i bolców zawiasów drzwiowych.

Podgrzewacz indukcyjny – zalety

Jedną z największych zalet podgrzewacza indukcyjnego jest duża precyzja grzania. Z jego pomocą zwiększamy temperaturę wyłącznie tych elementów, które tego wymagają. W przypadku użycia sprzętu indukcyjnego podgrzewany element nie musi stykać się z żadnym elementem grzejnym (w przeciwieństwie do urządzeń oporowych).

Podgrzewacz znacząco zmniejsza ryzyko poparzenia się podczas wykonywanej pracy. Na zwiększenie bezpieczeństwa użytkownika wpływa m.in. to, że po zakończeniu pracy sprzęt nadal jest chłodzony, więc jego temperatura stopniowo spada. Tradycyjne palniki gazowe wytwarzają spaliny, a ponieważ są zasilane gazem z butli, istnieje ryzyko wybuchu, a także uszkodzenia elementów sąsiadujących. Użytkowanie podgrzewacza indukcyjnego jest bezpieczniejsze, a ponadto podczas pracy generowany jest mniejszy hałas.

Czym wyróżnia się dobry podgrzewacz indukcyjny?

Dobra nagrzewnica indukcyjna powinna mieć kompaktowe wymiary, aby była łatwa w przenoszeniu. Mobilne urządzenie jest wygodniejsze w użytkowaniu, a do tego w razie konieczności można je zabrać ze sobą do pracy w terenie. Większe gabarytowo sprzęty zwykle wyposażone są w dużych rozmiarów kółka umieszczone w podstawie. To sprawia, że mimo stosunkowo dużej wagi można bez problemu przesunąć induktor, bez potrzeby podnoszenia go.

Aby nagrzewnica działała efektywnie i niezawodnie, powinna mieć dużą moc. Wartość tego parametru należy dostosować do rodzaju wykonywanych z pomocą urządzenia prac. Równie istotna jest długość przewodu zasilającego. Kabel nie może być zbyt krótki, aby nie ograniczał swobody ruchów użytkownika (jego optymalna długość to 2-3 m).

Kupując podgrzewacz indukcyjny, w zestawie zwykle otrzymujemy wymienne cewki. Im więcej ich będzie, tym bardziej praktyczny okaże się sprzęt. Do kompletu może być też dołączona walizka, pozwalająca na bezpieczne przewożenie urządzenia.

 

Podgrzewacze indukcyjne godne polecenia

Magnum Power Heater

Magnum Power Heater to podgrzewacz indukcyjny o mocy 2 kVA, który pozwala na szybkie i jednocześnie bezpieczne podgrzewanie metalowych elementów. Urządzenie z powodzeniem zastępuje palnik gazowy. Induktor został wykonany w technologii inwertorowej IGBT. Znajduje on zastosowanie w przemyśle samochodowym, stoczniowym i kolejowym, jak też w zakładach remontowych i ciepłownictwie.

Urządzenie Magnum Power Heater waży 4,4 kg i ma wygodny uchwyt do przenoszenia. Długość przewodu zasilającego to 2 m. Do sprzętu dołączono zestaw końcówek indukcyjnych do nagrzewania punktowego i usuwania naklejek. Induktor jest przystosowany do prostowania blach oraz gięcia rur i prętów. Podgrzewacz idealnie sprawdza się podczas napraw, remontów i konserwacji maszyn, a dodatkowo pozwala precyzyjnie ogrzać przyrządy i detale przed hartowaniem, spawaniem czy lutowaniem.

 

Kup Teraz - Magnum Power Heater!

 

Telwin Smart induktor 5000 230 V

Telwin Smart Induktor 5000 jest polecany do serwisów pojazdów dostawczych i osobowych. Z jego pomocą demontaż sworzni, śrub, nakrętek oraz innych części aut jest wyjątkowo prosty. Podgrzewacz ma moc 2,4 kW. Cyfrowy panel sterujący wpływa na łatwą obsługę, a funkcja Smart Activation zwiększa bezpieczeństwo użytkownika.

Induktor umożliwia odklejanie listew, nagrzewanie elementów metalowych, odklejanie szyb i prostowanie wgnieceń, bez ryzyka uszkodzenia lakieru. Urządzenie Smart Induktor 5000 wyposażono w funkcję Smart Power, która pozwala na automatyczne dostosowanie mocy do rodzaju wykonywanej pracy. Nagrzewnica indukcyjna TELWIN Inductor 5000 dostępna jest w kilku wersjach (Twister, Classic i Deluxe), różniących się m.in. dołączonym do kompletu osprzętem.

 

Kup Teraz - TELWIN Inductor 5000!

 

Inductor Dragon IHD 500 230 V

Podgrzewacz Inductor Dragon IHD 500 230 V o mocy maksymalnej 8 kW służy do szybkiego, bezpłomieniowego podgrzewania aluminium i metali żelaznych. Urządzenie znajduje zastosowanie w warsztatach motoryzacyjnych, serwisach naprawczych aut osobowych i dostawczych oraz punktach wymiany opon. Sprzęt znacząco ułatwia demontaż zablokowanych łożysk, śrub, sworzni i innych części samochodowych.

Model Inductor Dragon IHD 500 pozwala na regulację mocy (skokowo co 10%). Induktor waży 65 kg, a z uwagi na umieszczone w podstawie urządzenia koła, można go łatwo przesunąć w inne miejsce. Zaletą sprzętu jest możliwość precyzyjnego podgrzania metalu w wybranym miejscu (do temperatury 500-600 st. C).

Kup Teraz - Inductor Dragon IHD 500 230 V

 

Ideal Inductor 1.5 kW 230 V

Ideal podgrzewacz 1,5 kW wykorzystuje wydajną, nowoczesną metodę nagrzewania części samochodowych i przyrządów przed rozmrażaniem czy hartowaniem. Moc urządzenia to 1,5 kW, a długość przewodu zasilającego wynosi 3 m. Ponieważ sprzęt jest lekki i ma kompaktowe wymiary, można go z łatwością przenieść w inne miejsce. To doskonały wybór do warsztatów samochodowych i montażowych. Podgrzewacz pozwala na precyzyjne podgrzewanie metalowych detali, bez ryzyka uszkodzenia ich struktury.

Inductor Ideal zawiera w zestawie osprzęt w postaci cewek (stałej i giętkiej) oraz walizki transportowej. Urządzenie może podgrzać nakrętkę lub śrubę do temperatury 800 st. C nawet w 15 sekund. Sprzęt wyróżnia łatwa obsługa i niskie koszty eksploatacji. Do produkcji podgrzewacza wykorzystano technologię IGBT oraz technikę mikroprocesorową.

Kup Teraz - Nagrzewarka indukcyjna IDEAL INDUCTOR 1.5 kW 230V

 

Polecane artykuły:

#SPAWANIE PULSEM MIG MAG - FUNKCJE SPAWAREK

#SPAWARKI INWERTOROWE PATON NOWOŚĆ W OFERCIE

#JAKI SPOTTER DO NAPRAWY KAROSERII SAMOCHODOWEJ

#ARC FORCE FUNKCJA SPAWARKI

#PRZYŁBICA AUTOMATYCZNA SHERMAN V4 - OCENA ALLWELD

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium